Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 9 lipca 2021 r., sygn. I SA/Po 230/21

Polski płatnik musi badać, kto jest rzeczywistym właścicielem dywidendy (ang. beneficial owner). Bez tego nie można zastosować zwolnienia zapisanego w art. 22 ust. 4 ustawy o CIT.

Gazeta Prawna nr 158/2021

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Waldemar Inerowicz (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Katarzyna Wolna-Kubicka Sędzia WSA Barbara Rennert po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w dniu 9 lipca 2021 r. sprawy ze skargi "A" Sp. z o. o. [...] na interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych oddala skargę.

Uzasadnienie

Wnioskiem z [...] czerwca 2020 r., uzupełnionym pismem z [...] sierpnia 2020 r., U. Sp. z o.o. w P. (dalej jako: "spółka" lub "skarżąca") wystąpiła do Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zwolnienia z opodatkowania dywidendy, o którym mowa w art. 22 ust. 4 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2020 r., poz. 1406 ze zm. – w skrócie: "u.p.d.o.p.").

Przedstawiając we wniosku stan faktyczny spółka podała, że jest producentem drożdży piekarskich, produktów fermentacyjnych i innych środków wypiekowych. Właścicielem 100% udziałów spółki jest spółka kapitałowa z siedzibą w [...] (dalej zwana jako: "Spółka X"). W związku z osiągniętym w 2019 r. zyskiem spółka ma zamiar wypłacić dywidendy na rzecz Spółki X. Spółka X podlega opodatkowaniu od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania, w [...]. Nie korzysta ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na źródło ich osiągania. Jest właścicielem 100% udziałów spółki i posiada je w sposób nieprzerywany przez okres dłuższy niż [...] lata. Spółka posiada certyfikat rezydencji podatkowej Spółki X potwierdzający, że Spółka X jest i była w latach ubiegłych rezydentem podatkowym [...] dla potrzeb Umowy między Rzecząpospolitą [...] a [...] w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i od majątku.

Ponadto spółka zaznaczyła, że w celu zachowania należytej staranności, zwróciła się do Spółki X o dodatkowe informacje dotyczące zasad jej działania. Spółka X oświadczyła, że otrzymuje dywidendy dla własnej korzyści i nie ma obowiązku przekazywania ich dalej. Jedynym udziałowcem Spółki X jest Spółka Y, z kolei udziałowcami Spółki Y są spółka z siedzibą w W. (50 %) oraz spółka z siedzibą w H. (50%). Spółka X jest spółką holdingową, a podstawowa sfera jej działalności gospodarczej polega na udzielaniu pożyczek innym spółkom, w tym na rzecz spółki matki - Spółki Y. Spółki X wyjaśniła także, że nie zatrudnia żadnych pracowników z uwagi na to, że udzielaniem pożyczek zajmują się członkowie zarządu oraz inne zarządzające osoby. Spółka X nie posiada stałego miejsca wykonywania działalności gospodarczej ani zaplecza sprzętowego. Dokumenty związane z zarządzaniem sprawami Spółki X są podpisywane w [...], czyli w państwie, w którym Spółka X była zarejestrowana i obecnie posiada swoją siedzibę. Spółka X dysponuje w [...] miejscem, w którym może odbywać się podejmowanie decyzji dotyczących spółki. Adres siedziby spółki jest wykorzystywany równolegle przez 12 różnych spółek, jednakże wszystkie z nich są podmiotami powiązanymi ze Spółką X.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00