Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

Porada aktualna na dzień 28-04-2024 info
Porada aktualna na dzień 28-04-2024 info
Data publikacji: 2021-10-08

Jaka jest procedura rezygnacji ze statusu zakładu pracy chronionej

PYTANIE:

Jaka jest procedura rezygnacji ze statusu zakładu pracy chronionej w świetle obowiązujących przepisów prawnych, jakie są tego konsekwencje? Jak wygląda rozliczenie środków sfinansowanych z ZFRON?

ODPOWIEDŹ:

Zgodnie z przepisami ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych decyzję w sprawie przyznania statusu zakładu pracy chronionej (ZPChr) wydaje wojewoda na wniosek pracodawcy. O ile jednak szczegółowo regulują one zasady jego nabywania, to sposób działania w sytuacji, gdy pracodawca chce zrezygnować z jego posiadania, nie jest w nich określony. Przepisy ustawy mówią jedynie, że wojewoda podejmuje decyzję stwierdzającą utratę przyznanego statusu w razie niespełnienia warunków lub obowiązków, od których uzależnione jest korzystanie z niego. W związku z tym pracodawca, które nie chce już być ZPChr powinien w tej sprawie złożyć wniosek do wojewody. Nie musi go uzasadniać, ale w praktyce często wygląda to tak, że zakład wskazuje w nim, że od określonej daty przestanie np. zapewniać doraźną i specjalistyczną opiekę medyczną – co jest jednym z wymogów posiadania statusu ZPChr i zwraca się o jego uchylenie. Jednocześnie z uwagi na fakt, że procedura rezygnacji nie jest opisana w ustawie, to urzędy wojewódzkie mają różne wymagania w zakresie ewentualnych dokumentów, które trzeba do niego dołączyć. Dlatego warto, aby pracodawca wcześniej skontaktował się z organem i dowiedział się jakie formalności musi spełnić. Wydanie decyzji odbywa się w oparciu o przepisy kodeksu postępowania administracyjnego, więc stwierdzenie utraty statusu ZPChr wraz z wskazaniem konkretnego terminu od kiedy się nim nie legitymuje powinno nastąpić w ciągu 30 dni.

Przepisy ustawy wskazują, że w momencie utraty statusu ZPChr niewykorzystane środki zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych (ZFRON) podlegają niezwłocznie wpłacie do Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON). Chodzi tutaj o kwotę będącą na rachunku ZFRON wg stanu na dzień, od którego stwierdzona została utrata statusu. Ponadto wpłacie do PFRON podlega kwota odpowiadająca kwocie wydatkowanej z ZFRON na nabycie, utworzenie lub ulepszenie środków trwałych w związku z modernizacją zakładu, utworzeniem stanowisk pracy dla osób niepełnosprawnych, budową lub rozbudową bazy rehabilitacyjnej, wypoczynkowej i socjalnej oraz na zakup środków transportu – w części, która nie została pokryta odpisami amortyzacyjnymi. W przypadku przekazywania do PFRON pieniędzy ZFRON, które nie zostały wydane oraz wartości niezamortyzowanej części środków stałych, konieczne jest wypełnienie i wysłanie do fundusz druku DEK-II-A.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00