Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok SN z dnia 29 czerwca 2021 r., sygn. II PSKP 42/21

Terminologia jaką posługuje się ustawa o służbie cywilnej nie ogranicza prawa do jednorazowego świadczenia tylko w odniesieniu do urzędnika, który oprócz zmiany miejsca pracy zmienia także miejsce pobytu (zamieszkania).

Teza od Redakcji

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Jolanta Frańczak (przewodniczący)

‎SSN Bohdan Bieniek (sprawozdawca)

SSN Zbigniew Korzeniowski

w sprawie z powództwa J. S. ‎przeciwko Izbie Administracji Skarbowej w G. ‎o zapłatę, ‎po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w dniu 29 czerwca 2021 r., skargi kasacyjnej powoda od wyroku Sądu Okręgowego w G. z dnia 22 marca 2019 r., sygn. akt VII Pa (…),

1. oddala skargę kasacyjną,

2. nie obciąża powoda kosztami zastępstwa procesowego strony pozwanej w postępowaniu kasacyjnym.

Uzasadnienie

Sąd Rejonowy w G., wyrokiem z 24 października 2018 r., zasądził od Izby Administracji Skarbowej w G. na rzecz J. S. 32.337,244 zł wraz z ustawowymi odsetkami.

Sąd ten ustalił, że powód był pracownikiem Urzędu Kontroli Skarbowej w G. (dalej UKS) od 2000 r., zaś od 18 stycznia 2016 r. wykonywał pracę na stanowisku wicedyrektora UKS. Z dniem 1 marca 2017 r. powód świadczył pracę w Izbie Administracji Skarbowej w G., realizując zadania w (…) Urzędzie Celno-Skarbowym w G. Jego miejsce pracy w tym urzędzie było zlokalizowane w G. przy ul. (…) Następnie powód otrzymał od Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w G. propozycję przeniesienia (od dnia 1 czerwca 2017 r.) na stanowisko starszego eksperta skarbowego w Trzecim Dziale Kontroli Celno-Skarbowej i postępowania podatkowego (…) Urzędu Celno-Skarbowego w G. w wymiarze pełnego etatu. Powód propozycję przyjął, co skutkowało przeniesieniem go w ramach tego samego urzędu ((…) Urzędu Celno-Skarbowego w G.) do pracy w G. Z dniem 31 sierpnia 2017 r. doszło do rozwiązania stosunku pracy powoda za porozumieniem stron.

Sąd pierwszej instancji uznał powództwo za zasadne. Powołał się przy tym na art. 95 ust. 3 pkt 1 ustawy z dnia 21 listopada 2008 r o służbie cywilnej (jednolity tekst: Dz.U. z 2020 r., poz. 265, dalej u.s.c.), zgodnie z którym urzędnikowi służby cywilnej przeniesionemu do innego urzędu w innej miejscowości przysługuje jednorazowe świadczenie z tytułu przeniesienia w wysokości trzymiesięcznego wynagrodzenia.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00