Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Artykuł aktualny na dzień 29-04-2024
Artykuł aktualny na dzień 29-04-2024
Data publikacji: 2022-04-21

Zasady udzielania pomocy socjalnej pracownikom z Ukrainy

Pomoc socjalną pracodawca może sfinansować i przekazać uchodźcom z Ukrainy zarówno ze środków obrotowych, jak i z zfśs w różnej formie - mogą to być świadczenia pieniężne lub rzeczowe. Należy jednak pamiętać, aby pomocy tej udzielać z zachowaniem zasady równego traktowania pracowników, bez względu na źródło finansowania wsparcia.

Pomoc kierowana przez pracodawcę do obywateli Ukrainy może mieć zasadniczo dwie formy. Pierwszą z nich jest darowizna na rzecz organizacji pomocowych, której może dokonać sam pracodawca albo wspólnie z pracownikami (ze środków obrotowych i własnych pracowników). Ten rodzaj pomocy jest oczywiście zupełnie oderwany od stosunków pracy w firmie i może dotyczyć osób, które nie są pracownikami. Nie ma też przeszkód, aby taka darowizna, której uzasadnieniem jest trwająca wojna, w identycznej kwocie została przyznana ze środków obrotowych pracodawcy na rzecz ukraińskich pracowników lub ich rodzin (poza funduszem socjalnym) na zasadach właściwych dla każdej innej darowizny. Darowizną nie jest jednak wypłata wynagrodzenia za pracę.

Pracodawca może też udzielić pomocy w formie wsparcia socjalnego zgodnie z obowiązującym u niego regulaminem wydatkowania środków socjalnych. W tym celu należy wykorzystać istniejący regulamin albo doprowadzić do jego zmiany, która w sposób bardziej szczegółowy będzie regulowała zasady udzielania pomocy obywatelom Ukrainy.

Wsparcie z zfśs

W każdym przypadku przyznawanie ulgowych usług i świadczeń oraz wysokość pomocy i zapomóg z zakładowego funduszu socjalnego należy uzależnić od sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej osoby uprawnionej, czyli od spełnienia tzw. kryterium socjalnego (art. 8 ust. 1 ustawy o zfśs). Kryteria socjalne określa pracodawca w regulaminie i są one często różne w zależności od podmiotu. Do najczęściej stosowanych kryteriów należą:

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00