Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 11 stycznia 2021 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP3-1.4011.736.2020.2.MZ

Należy stwierdzić, że w świetle przedstawionego zdarzenia przyszłego Wnioskodawca osiąga dochód z kwalifikowanych praw własności intelektualnej, o których mowa w art. 30ca ust. 7 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Tym samym Wnioskodawca będzie mógł skorzystać z preferencyjnego opodatkowania dochodów z tego tytułu według 5% stawki podatku dochodowego za 2020 r. w zeznaniu rocznym oraz za lata następne (o ile nie zmieni się stan faktyczny i prawny).

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2020 r., poz. 1325 z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 27 listopada 2020 r. (data wpływu 27 listopada 2020 r.) uzupełnionym pismem z dnia 23 grudnia 2020 r. (data wpływu 23 grudnia 2021 r.) oraz pismem z dnia 4 stycznia 2021 r. (data wpływu 4 stycznia 2021 r.) na wezwanie z dnia 22 grudnia 2020 r. Nr 0114-KDIP3-1.4011.736.2020.1.MZ (data nadania 22 grudnia 2020 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej preferencyjną stawką podatkową - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 27 listopada 2020 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej preferencyjną stawką podatkową.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Niżej opisane okoliczności faktyczne mają charakter ciągły, tj. istnieją od początku 2019 roku, trwają obecnie i będą trwały jeszcze przez długi czas. Dla uproszczenia, Wnioskodawca opisuje je w czasie teraźniejszym, ale podkreśla, że przedmiotem niniejszego wniosku są zdarzenia objęte rokiem podatkowym 2020 i następnymi. Wnioskodawca jest informatykiem, podlega w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w rozumieniu art. 3 ust. 1 uPIT i prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą w zakresie usług programistycznych. Wnioskodawca, w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, systematycznie działa jako podwykonawca Firmy X z siedzibą w Polsce, która to Firma X jest z kolei wykonawcą usług informatycznych świadczonych jej klientom. Wnioskodawca jest więc podwykonawcą Firmy X. Praca Wnioskodawcy związana jest z wieloletnim projektem informatycznym o nazwie A. celującej w wynalezienie, zaprogramowanie oraz wdrożenie rozwiązania informatycznego, które pozwoli bankom zmniejszyć ryzyko związane z udzielaniem kredytów lub pożyczek. Podstawowym założeniem jest stworzenie algorytmów, które pozwolą wykryć tzw. „słabych klientów” banku (z ang. week customers), tzn. takich, którzy w przyszłości mogą mieć poważne trudności w spłacie kredytów/pożyczek udzielonych im przez bank. Kolejnym istotnym celem projektu jest wskazanie konkretnych kredytów/pożyczek, których poręczyciele mogą w nieodległej przyszłości znaleźć się w sytuacji finansowej uniemożliwiającej im pełne pokrycie zobowiązania, którego są gwarantem. A. to nowatorskie rozwiązanie, które wykorzystuje mechanizmy wczesnej predykcji i dzięki temu może uchronić banki przed stratami finansowymi. Jego zastosowanie ma też być pomocne w spełnianiu wymagań stawianych instytucjom finansowym przez urzędy nadzoru finansowego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00