Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 12 lutego 2021 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-1.4011.16.2021.2.MKA

Podatek dochodowy od osób fizycznych w zakresie ulgi termomodernizacyjnej.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2020 r., poz. 1325, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawczyni przedstawione we wniosku z dnia 5 stycznia 2021 r. (data wpływu 5 stycznia 2021 r.), uzupełnionym w dniu 31 stycznia 2021 r. o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie ulgi termomodernizacyjnej – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 5 stycznia 2021 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie ulgi termomodernizacyjnej.

Wniosek nie spełniał wymogów formalnych określonych w art. 14b § 3 Ordynacji podatkowej, w związku z powyższym pismem z 29 stycznia 2021 r. nr 0112-KDIL2-1.4011.16.2021.1.MKA, wezwano Wnioskodawczynię do jego uzupełnienia w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania, pod rygorem pozostawienia wniosku bez rozpatrzenia.

Jednocześnie poinformowano Wnioskodawczynię, że stosownie do postanowień art. 139 § 4 w zw. z art. 14d § 1 Ordynacji podatkowej, okresu oczekiwania między wezwaniem przez organ a jego uzupełnieniem, nie wlicza się do trzymiesięcznego terminu przewidzianego na wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego.

Wezwanie wysłano 29 stycznia 2021 r., skutecznie doręczono 29 stycznia 2021 r., natomiast 31 stycznia 2021 r. do tut. Organu wpłynęła odpowiedź na ww. wezwanie, w której Wnioskodawczyni uzupełniła wniosek.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Wnioskodawczyni wraz z mężem są właścicielami działki letniskowej, na której jest usytuowany budynek, który według pozwolenia na budowę jest budynkiem letniskowym, jednak spełnia wymagania budynku mieszkalnego, czyli jest budynkiem wolnostojącym służącym do zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych, stanowiący konstrukcyjnie samodzielną całość. Jest to budynek podpiwniczony, murowany dwukondygnacyjny, zasilany w energię elektryczną, wodę wodociągową. W dniu 21 lipca 2020 r. małżonkowie kupili i zamontowali na dachu tego budynku instalację fotowoltaiczną. Wydatki na instalację fotowoltaiczną były poniesione po zakończeniu budowy i oddaniu budynku do użytkowania. Budynek został oddany 18 grudnia 2017 r., a instalacja fotowoltaiczną powstała w roku 2020 (21 lipca 2020 r.). Koszt instalacji wyniósł 48 065,92 zł brutto, całość kwoty małżonkowie pokryli z własnych środków. Dodatkowo małżonkowie wystąpili z wnioskiem o dofinansowanie z programu „Mój prąd” w wysokości do 5000 zł. Na tą chwilę małżonkowie nie otrzymali dofinansowania, wniosek jest w fazie rozpatrywania. Budynek służy do realizacji potrzeb mieszkaniowych. Większą część dni w roku cała rodzina zamieszkuje w tym budynku, chroniąc się przed niekorzystnym działaniem powietrza atmosferycznego w (…) (duża zawartość arsenu i pyłów, częste choroby dzieci). W okresie pandemii, w czasie gdy dzieci uczą się zdalnie członkowie rodziny przebywają w nim cały czas, dojeżdżając jedynie do pracy. Wnioskodawczyni wraz z mężem chronią także seniorów - dziadków przed ewentualnym zakażeniem. Budynek, w którym jest zamontowana instalacja fotowoltaiczna spełnia definicję budynku mieszkalnego jednorodzinnego, o którym mowa w art. 3 pkt 2a prawa budowlanego. Wnioskodawczyni oraz mąż uzyskują przychody opodatkowane według skali podatkowej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00