Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 12 marca 2021 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP1-3.4012.753.2020.1.ISK

Dokumentowanie fakturą sprzedaży realizowanej na rzecz nabywcy, obowiązek przechowywania paragonów dokumentujących sprzedaż do której wydano nabywcy fakturę, wystawienie faktury korygującej oraz opatrzenie symbolem „FP” ewidencji faktur dotyczących sprzedaży zaewidencjonowanej na kasie rejestrującej.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2020 r., poz. 1325 z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 12 grudnia 2020 r. (data wpływu 16 grudnia 2020 r.), o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług jest:

  • prawidłowe - w zakresie wydania nabywcy wyłącznie faktury (pytanie nr 1 wniosku) oraz wystawienia faktury na rzecz nabywcy będącego podatnikiem i posiadającego NIP, jeśli wskutek nieprzekazania takiej informacji Spółce sprzedaż na jego rzecz została zaewidencjonowana za pomocą kasy rejestrującej, lecz paragon fiskalny nie został mu wydany (pytanie nr 3 wniosku);
  • nieprawidłowe - w pozostałym zakresie (pytanie nr 2, 4 i 5 wniosku).

UZASADNIENIE

W dniu 16 grudnia 2020 r. wpłynął do tutejszego Organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie dokumentowania fakturą sprzedaży realizowanej na rzecz nabywcy, obowiązku przechowywania paragonów dokumentujących sprzedaż do której wydano nabywcy fakturę, wystawienia faktury korygującej oraz opatrzenia symbolem „FP” ewidencji faktur dotyczących sprzedaży zaewidencjonowanej na kasie rejestrującej.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny i zdarzenie przyszłe:

Spółka dokonuje sprzedaży, tj. odpłatnej dostawy towarów lub odpłatnego świadczenia usług na terytorium Polski, m.in. na rzecz osób fizycznych („nabywcy”). Aby prawidłowo zaewidencjonować i udokumentować sprzedaż Spółka zwraca się do każdego nabywcy z prośbą o informację czy jest podatnikiem, tj. czy prowadzi działalność gospodarczą i czy posiada numer identyfikacji podatkowej („NIP”). Jeśli nabywca nie przekaże takiej informacji Spółka rejestruje sprzedaż za pomocą kasy rejestrującej (o ile w danym przypadku nie ma zastosowania zwolnienie z obowiązku rejestracji) oraz wystawia fakturę i doręcza ją nabywcy w postaci papierowej lub elektronicznej, niezależnie od tego czy nabywca zażądał jej wystawienia. Faktura ta nie jest emitowana przez kasę rejestrującą.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00