Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 6 kwietnia 2021 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-1.4011.23.2021.2.RK

Skutki podatkowe sprzedaży samochodu

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2020 r., poz. 1325, z późn. zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawczyni - przedstawione we wniosku z dnia 28 grudnia 2020 r. (data wpływu 5 stycznia 2021 r.) o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży samochodu– jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 5 stycznia 2021 r. do tutejszego Organu wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży samochodu.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawczyni jest przedsiębiorcą prowadzącym jednoosobową działalność gospodarczą na podstawie wpisu do Centralnej Ewidencji Działalności Gospodarczej i podlega w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu. Wnioskodawczyni prowadzi działalność gospodarczą w zakresie sprzedaży hurtowej paliw i produktów pochodnych. Jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług, dla celów działalności prowadzi podatkową księgę przychodów i rozchodów metodą uproszczoną i płaci podatek liniowy. Wnioskodawczyni w latach 2016-2020 wykorzystywała w prowadzonej działalności gospodarczej samochód osobowy zgodnie z umową leasingu operacyjnego zawartą w dniu 21 października 2016 r. Umowa leasingu spełnia warunki określone w art. 23b ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku pochodowym od osób fizycznych. Comiesięczne raty leasingowe ujmowane były przez Wnioskodawczynię w kosztach działalności na podstawie otrzymywanych faktur w kwocie netto, powiększonej o kwotę podatku VAT, niepodlegającą odliczeniu w wysokości 50%. Zgodnie z warunkami umowy leasingu, po jej zakończeniu przysługiwało Jej prawo wykupu pojazdu. Możliwość nabycia pojazdu wynikała z umowy, ale stanowiła odrębną czynność. Wnioskodawczyni wykupiła przedmiot leasingu (samochód) po zakończeniu umowy leasingu, a faktura dokumentująca wykup została wystawiona na Wnioskodawczynię, czyli leasingobiorcę - osobę fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą. Faktura dotycząca wykupu nie została ujęta w kosztach podatkowych, ani w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych. Nie odliczyła również w deklaracji VAT-7 podatku naliczonego z niej wynikającego, bowiem w momencie wykupu przeznaczyła samochód na cele osobiste, niezwiązane z prowadzoną działalnością gospodarczą. Wnioskodawczyni wskazuje, że samochód nie będzie nigdy używany przez Nią w działalności gospodarczej. Obecnie rozważa możliwość sprzedaży ww. samochodu, jednak nie wcześniej niż przed upływem co najmniej sześciu miesięcy, licząc od zakończenia miesiąca, w którym nastąpił moment wykupu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00