Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 22 kwietnia 2021 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP4-2.4012.20.2021.3.SKJ

W zakresie opodatkowania czynności przekazania samochodu wykupionego z leasingu na cele prywatne oraz późniejszej jego sprzedaży.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2020 r., poz. 1325 z późn. zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 30 grudnia 2020 r. (data wpływu 12 stycznia 2021 r.) uzupełnionego pismem z dnia 7 kwietnia 2021 r. (data wpływu 12 kwietnia 2021 r. ) na wezwanie tut. Organu z dnia (…) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie:

  • braku prawa do odliczenia podatku naliczonego z tytułu nabycia samochodu wykupionego z leasingu na cele prywatne - jest prawidłowe,
  • braku opodatkowania sprzedaży samochodu osobowego z majątku prywatnego – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 12 stycznia 2021 r. wpłynął do tut. Organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku prawa do odliczenia podatku naliczonego z tytułu nabycia samochodu wykupionego z leasingu na cele prywatne oraz braku opodatkowania sprzedaży samochodu osobowego z majątku prywatnego.

Przedmiotowy wniosek uzupełniony został pismem z dnia 7 kwietnia 2021 r.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą. Działalność jest opodatkowana na zasadach ogólnych, a ewidencja podatkowa prowadzona jest w formie podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Wnioskodawca jest czynnym podatnikiem VAT.

We wrześniu 2018 r. Wnioskodawca zawarł umowę leasingu na samochód osobowy (…) na okres 59 miesięcy. Po 27 miesiącach postanowił zakończyć umowę leasingu, dokonać spłaty pozostałych rat leasingowych i dokonać wykupu samochodu osobowego. Poprzednie raty leasingowe były zaliczane do kosztów uzyskania przychodów w kwocie netto, a podatek VAT odliczony w wysokości 50%, gdyż samochód wykorzystywany był na cele mieszane.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00