Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 10 maja 2021 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-2.4011.203.2021.1.ACZ

Możliwość skorzystania z odliczenia w ramach ulgi rehabilitacyjnej w związku z wydatkami poniesionymi na zakup sensorów do monitorowania poziomu glikemii

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2020 r., poz. 1325, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawczyni przedstawione we wniosku z dnia 11 lutego 2021 r. (data wpływu 11 lutego 2021 r.) o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości skorzystania z odliczenia w ramach ulgi rehabilitacyjnej – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 11 lutego 2021 r. wpłynął do Organu podatkowego ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości skorzystania z odliczenia w ramach ulgi rehabilitacyjnej.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny i zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawczyni jest osobą w wieku 62 lat – emerytką, chorującą na cukrzycę insulino-zależną typ ... od 2004 r. Wnioskodawczyni posiada orzeczenie o stopniu niepełnosprawności wydane w 2007 r. przez Powiatowy Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności w …. Stopień niepełnosprawności – umiarkowany, symbol przyczyny niepełnosprawności 05-R, 11-l. Orzeczenie wydane na stałe. Niepełnosprawność istnieje od lutego 2004 r. Ustalony stopień niepełnosprawności datuje się od 18 czerwca 2004 r.

W związku z chorobą od 2020 r. Wnioskodawczyni ponosi wydatki na zakup sensorów …, służących do ciągłego monitorowania glukozy. System do ciągłego monitorowania glikemii (składający się z sensora oraz aplikacji do odczytu pomiaru poziomu cukru) pozwala zmierzyć poziom cukru we krwi bez konieczności nakłuwania palców, jak to ma miejsce w przypadku zwykłych glukometrów. Aby wykonać pomiar cukru wystarczy zbliżyć czytnik/telefon z funkcją NFC do sensora. System zapewnia stały monitoring glikemii, co zmniejsza ryzyko wystąpienia przypadków hipoglikemii. Umożliwia dokonywanie z dużą częstotliwością pomiaru cukru, charakteryzuje się indywidualnym przeznaczeniem oraz niezbędnością w procesie rehabilitacji w niepełnosprawności z chorobą cukrzycową. Przedmiotowy sensor wkłuwa się na przedramieniu na okres 14 dni i za pomocą specjalnego czytnika lub aplikacji telefonicznej sprawdza się wskazania glukozy (nawet co 15 minut) bez potrzeby ponownego wkłucia. Tak więc wskazane sensory ułatwiają wykonywanie czynności życiowych, bez ciągłego, bolesnego nakłuwania palców (nawet kilkanaście razy na dobę), które powodują uszkodzenia skóry oraz ból. Jednocześnie dane pobierane z sensora przekazywane są bezpośrednio do lekarza prowadzącego leczenie, który ma możliwość oceny postępów leczenia oraz wydania zaleceń w celu prawidłowego postępowania z chorobą. Sensor działa przez 14 dni i po tym czasie wymaga wymiany.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00