Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 16 czerwca 2021 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT3.4011.360.2021.2.AW

Sprzedaż działek, w stosunku do których Wnioskodawca poniesie nakłady i wykona szereg zorganizowanych prac, będzie świadczyć o prowadzeniu działalności w zakresie obrotu nieruchomościami.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2020 r. poz. 1325 ze zm). Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 22 marca 2021 r. (data wpływu 30 marca 2021 r.) – uzupełnionym w dniu 6 maja 2021 r. (data wpływu) –o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych zbycia wydzielonych działek – jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 30 marca 2021 r. wpłynął do tutejszego organu wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych zbycia wydzielonych działek. Wniosek został uzupełniony w dniu 6 maja 2021 r. (data wpływu).

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca jest rolnikiem i prowadzi działy specjalne produkcji rolnej. Nie prowadzi pozarolniczej działalności gospodarczej, ani on, ani jego żona. Pozostaje z żoną w ustroju ustawowej wspólności majątkowej. Posiada wraz z żoną gospodarstwo rolne zgodnie z definicją ustawy o podatku rolnym. Jako rolnicy płacą składki KRUS. Dodatkowo Wnioskodawca prowadzi działy specjalne produkcji rolnej – szklarnie z kwiatami ciętymi. Działy specjalne zgłoszone są na Wnioskodawcę w związku z regulacją przepisów ustawy VAT, które nakazują wybór jednej osoby reprezentującej wspólne gospodarstwo jako podatnika VAT.

W roku 2015 wystąpiły szkody górnicze zagrażające konstrukcjom szklarni Wnioskodawcy. Wtedy Wnioskodawca wraz z małżonką zakupili 3 ha gruntu na powiększenie gospodarstwa rolnego. Grunty te miały być przeznaczone na przeniesienie szklarni w razie, gdyby szkody górnicze nadal postępowały. Grunty te nigdy nie znalazły się w ewidencji środków trwałych w działach specjalnych produkcji rolnej. Na gruntach nie były prowadzone długoletnie uprawy w celach dochodowych w związku z opcją przeznaczenia ich w razie takiej potrzeby pod nową lokalizację szklarni. Od 5 lat kopalnia znajduje sposób na zabezpieczenie obiektów w dotychczasowej lokalizacji. W roku 2020, gdy nastąpiła pandemia COVID-19 drastycznie spadła sprzedaż kwiatów – Wnioskodawca odnotował spadek o ok. 40-50%, koszty stałe natomiast się nie zmniejszyły. Koszty miesięczne ma na poziomie 30-100 tys. zł (media, wynagrodzenia, sadzonki, środki ochrony roślin itp ). Niestety, jako rolnicy Wnioskodawca wraz z małżonką nie kwalifikowali się na pomoc państwa, w ramach Tarczy PFR pomimo, że zatrudniają pracowników tak, jak przedsiębiorcy. W związku z powyższym podjęli decyzję o sprzedaży części zakupionego gruntu. Wydzielili 1 ha i zaczęli poszukiwać nabywcy. Niestety nie udało się znaleźć kupca na taki areał. W agencji nieruchomości wskazano im, żeby dla szybkiej sprzedaży podzielili 1 ha na mniejsze działki. Podzielili zatem cały areał na 10 działek i wystawili do sprzedaży tych 10 działek.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00