Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 16 czerwca 2021 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL1-2.4012.202.2021.1.NF

Opodatkowanie podatkiem VAT darowizny przedsiębiorstwa i obowiązek skorygowania podatku VAT naliczonego.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2020 r. poz. 1325 ze zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 16 kwietnia 2021 r. (data wpływu 23 kwietnia 2021 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania podatkiem VAT darowizny przedsiębiorstwa i obowiązku skorygowania podatku VAT naliczonego – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 23 kwietnia 2021 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania podatkiem VAT darowizny przedsiębiorstwa i obowiązku skorygowania podatku VAT naliczonego.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca prowadzi (ojciec i syn) działalność gospodarczą w formie spółki cywilnej (udział w zysku po 50%). Przedmiotem działalności jest naprawa samochodów (warsztat)

i sprzedaż części samochodowych. Spółka jest czynnym podatnikiem VAT. Od posiadanych składników majątku (środków trwałych, towarów handlowych) spółce przysługiwało prawo do odliczenia VAT.

Ojciec zamierza wycofać się z prowadzenia działalności gospodarczej. Przedsiębiorstwo prowadzone w formie spółki cywilnej zostanie więc przekazane w formie darowizny do indywidualnej działalności gospodarczej syna (taką działalność syn dopiero otworzy).

Wnioskodawca nadmienia, że składniki majątku przekazane ze spółki do indywidualnej działalności syna będą stanowić przedsiębiorstwo w rozumieniu art. 55 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. z 2020 r. poz. 1740). Po przekazaniu przedsiębiorstwa w spółce nie zostaną już żadne składniki majątku. W oparciu o nabyte składniki majątku syn będzie samodzielnie prowadzić indywidualną działalność gospodarczą w tym samym zakresie, jako czynny podatnik VAT. Syn będzie zatem wykorzystywał nabyte od spółki cywilnej składniki majątku w prowadzonej indywidualnie działalności gospodarczej do czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00