Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 24 czerwca 2021 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDWT.4011.78.2021.1.MK

Czy miesięczne opłaty, które Wnioskodawczyni ponosi na naukę syna w szkole niepublicznej może odliczyć od dochodu w ramach ulgi rehabilitacyjnej od 2019 r. a tym samym czy ma możliwość złożenia korekty zeznań podatkowych za lata poprzednie uwzględniając tę ulgę?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a pkt 1 oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2020 r., poz. 1325 ze zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawczyni przedstawione we wniosku z dnia 29 marca 2021 r. (data wpływu 8 kwietnia 2021 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie ulgi rehabilitacyjnej – jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 8 kwietnia 2021 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zastosowania odliczeń w ramach ulgi rehabilitacyjnej.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Wnioskodawczyni jest samotną matką dwójki dzieci. Jeden z synów pozostający na utrzymaniu Wnioskodawczyni jest osobą niepełnosprawną (posiada orzeczenie o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności). Wnioskodawczyni jest zatrudniona na podstawie umowy o pracę. Niepełnosprawny syn ma wrodzoną wadę serca i pozostaje w stałej kontroli kardiologicznej, a w przyszłości ma być skierowany do operacji zastawki serca. Zgodnie z zaświadczeniem uzyskanym z … Szpitala … w K., syn w zaleceniach ma informację o unikaniu przebywania w dużych zbiorowiskach ludzi z powodu narażenia na infekcje wirusowe i bakteryjne, które są dużym zagrożeniem dla jego życia. Dodatkowo posiada orzeczenie o potrzebie nauczania indywidualnego z uwagi na stan zdrowia. Lekarz wydający orzeczenie zaznaczył, że stan zdrowia syna Wnioskodawczyni znacznie utrudnia uczęszczanie do szkoły z uwagi na narażenie na infekcje w szkole oraz omdlenia po incydentach silnego stresu. Między innymi na podstawie tych dokumentów syn Wnioskodawczyni w 2018 r. uzyskał orzeczenie o stopniu niepełnosprawności na okres od 4 kwietnia 2018 r. i został na podstawie tego orzeczenia zakwalifikowany do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności z zaznaczeniem, że niepełnosprawność istnieje od dziecka. We wskazaniach tego orzeczenia zaznaczono między innymi, że syn Wnioskodawczyni wymaga szkolenia specjalistycznego oraz kontynuacji nauki oraz konieczności zaopatrzenia w przedmioty ortopedyczne, środki pomocnicze oraz pomoce techniczne, ułatwiające funkcjonowanie. Wymaga również korzystania z systemu środowiskowego wsparcia samodzielnej egzystencji, przez co rozumie się korzystanie z usług socjalnych, opiekuńczych, terapeutycznych i rehabilitacyjnych świadczonych przez sieć instytucji pomocy społecznej, organizacje pozarządowe oraz inne placówki. Syn Wnioskodawczyni w 2018 r. rozpoczął kształcenie w liceum publicznym, ale z uwagi na dużą liczebność klasy, częste infekcje, silne sytuacje stresowe i bardzo częste omdlenia w szkole publicznej, nie był w stanie kontynuować w niej nauki. Ze względu na stan zdrowia i częste nieobecności w szkole syn Wnioskodawczyni miał frekwencję poniżej 50% nieobecności, co uniemożliwiło klasyfikację. Po konsultacji z lekarzem z obawy o serce syna i jego życie, Wnioskodawczyni postanowiła przenieść go do szkoły niepublicznej, z którą w 2019 r. podpisała umowę. W tej szkole nie jest narażony na silny stres, a liczebność klasy zgodnie z umową nie może przekraczać 15 osób. Obecnie w klasie jest 5 osób w związku z czym narażenie na infekcje, stres i omdlenia jest minimalne.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00