Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 17 sierpnia 2021 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-3.4015.126.2021.1.JKA

Czy nabycie w drodze darowizny własności lokalu mieszkalnego, którego wartość rynkowa w chwili zawarcia umowy darowizny była znacznie niższa niż wartość hipoteki obciążającej ten lokal, skutkuje powstaniem zobowiązania podatku od spadków i darowizn?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2020 r. poz. 1325 ze zm.) – Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawczyni przedstawione we wniosku z 24 czerwca 2021 r. (data wpływu – 28 czerwca 2021 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od spadków i darowizn w zakresie skutków podatkowych nabycia w drodze darowizny lokalu mieszkalnego obciążonego hipoteką – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 28 czerwca 2021 r. wpłynął do Organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od spadków i darowizn w zakresie skutków podatkowych nabycia w drodze darowizny lokalu mieszkalnego obciążonego hipoteką.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:

Wnioskodawczyni jest samotną matką wychowującą obecnie pięcioletniego syna, z którego ojcem pozostawała przez dziesięć lat w stałym pożyciu prowadząc wspólne gospodarstwo domowe. W trakcie trwania związku partner Wnioskodawczyni nabył do swojego osobistego majątku lokal mieszkalny, w którym wspólnie zamieszkali. Partner Wnioskodawczyni sfinansował nabycie wspomnianego lokalu mieszkalnego środkami z kredytu, który we własnym imieniu uzyskał w banku. Zobowiązania z tytułu wspomnianego kredytu zaciągniętego przez partnera Wnioskodawczyni zostały zabezpieczone na powyższym lokalu mieszkalnym hipoteką.

Kwota tej hipoteki znacznie przekraczała cenę nabycia wspomnianego lokalu mieszkalnego ze względu na kwotę kredytu zabezpieczonego tą hipoteką i długi okres kredytowania, jak również ze względu na zwyczajowe w przypadku banków wymaganie ustanowienia hipoteki w kwocie przewyższającej cenę nabycia nieruchomości w celu zabezpieczenia także należności odsetkowych i ewentualnych innych związanych z kredytem zobowiązań względem banku.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00