Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 30 sierpnia 2021 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDWT.4011.164.2021.1.AK

W zakresie skutków podatkowych zbycia nieruchomości w drodze umowy dożywocia.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2021 r., poz. 1540), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 28 maja 2021 r. (data wpływu: 31 maja 2021 r.) o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych zbycia nieruchomości w drodze umowy dożywocia – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 31 maja 2021 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych zbycia nieruchomości w drodze umowy dożywocia.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

W marcu 2018 roku Wnioskodawca z bratem sprzedali umową notarialną mieszkanie odziedziczone po rodzicach, którego byli jedynymi spadkobiercami. Każdemu z nich przysługiwał udział wynoszący po ½ (jednej drugiej) części. W sierpniu 1991 roku zmarł ojciec Wnioskodawcy, w związku z czym razem z bratem i matką stali się spadkobiercami jego części mieszkania. W październiku 2016 roku zmarła matka Wnioskodawcy, po której Wnioskodawca wraz z bratem odziedziczył pozostałą część tejże nieruchomości. W związku ze sprzedażą mieszkania po rodzicach w marcu 2018 roku, ze względu na to, że nie minęło jeszcze 5 lat podatkowych od nabycia części przypadającej w spadku po matce, powstał obowiązek podatkowy od tej części spadku. Wnioskodawca postanowił przeznaczyć osiągnięty z tej sprzedaży przychód na własne cele mieszkaniowe. W związku z tym, w grudniu 2020 roku kupił w drodze umowy notarialnej, niezabudowaną działkę na cele mieszkaniowe z zamiarem budowy domu. Wnioskodawca skorzystał w ten sposób z ulgi wynikającej z art. 21 ust.1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W związku z problemami zdrowotnymi i wciąż utrzymującą się epidemią Covid-19, Wnioskodawca w obawie o swoje zdrowie chciałby zakupioną działkę budowlaną przekazać synowi z zamiarem wybudowania razem z nim domu, przy czym przekazanie własności miałoby charakter umowy o dożywocie (zgodnie z art. 908 § 1 Kodeksu Cywilnego). Syn jest dla Wnioskodawcy najbliższą rodziną, dlatego taka forma umowy daje możliwość zapewnienia Mu warunków mieszkaniowych. Jak wskazuje Wnioskodawca, razem z synem dużo łatwiej będzie im wybudować dom, biorąc pod uwagę względy finansowe oraz możliwość uzyskania kredytu hipotecznego. Po wybudowaniu domu syn zapewni Wnioskodawcy warunki mieszkaniowe i bytowe.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00