Wyszukaj według identyfikatora
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 1 września 2021 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT2.4011.427.2021.2.MM

Skoro odszkodowanie z tytułu śmierci męża na skutek wypadku drogowego zostało wypłacone z tytułu ubezpieczenia OC pojazdu sprawcy wypadku przez towarzystwo ubezpieczeniowe, to – niezależnie od tego, że odszkodowanie to zostało przyznane na mocy wyroku sądowego – korzysta ze zwolnienia przedmiotowego wynikającego z art.

Skoro odszkodowanie z tytułu śmierci męża na skutek wypadku drogowego zostało wypłacone z tytułu ubezpieczenia OC pojazdu sprawcy wypadku przez towarzystwo ubezpieczeniowe, to - niezależnie od tego, że odszkodowanie to zostało przyznane na mocy wyroku sądowego - korzysta ze zwolnienia przedmiotowego wynikającego z art. 21 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2020 r., poz. 1325 ze zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawczyni przedstawione we wniosku z dnia 28 maja 2021 r. (data wpływu 1 czerwca 2021 r.), uzupełnionym pismem z dnia 20 sierpnia 2021 r. (wpływ do tutejszego organu dnia 23 sierpnia 2021 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych otrzymania odszkodowania z tytułu śmierci męża w wypadku drogowym - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 1 czerwca 2021 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego w zakresie skutków podatkowych otrzymania odszkodowania z tytułu śmierci męża w wypadku drogowym. Z uwagi na stwierdzone we wniosku braki formalne, pismem z dnia 17 sierpnia 2021 r. wezwano Wnioskodawczynię do ich usunięcia. Wniosek uzupełniono pismem z dnia 20 sierpnia 2021 r.

W ww. wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

W dniu 15 grudnia 2012 r. zginął mąż Wnioskodawczyni w nieszczęśliwym wypadku drogowym. Wracając na święta z Belgii do Polski został potrącony ze skutkiem śmiertelnym. Wnioskodawczyni czekała na informację telefoniczną od męża, o której godzinie i gdzie ma go odebrać w Polsce. Zamiast tego otrzymała wiadomość ...

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00