Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 16 grudnia 2021 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-3.4011.978.2021.1.SJ

Sposób ustalenia kosztów uzyskania przychodów z tytułu odpłatnego zbycia akcji

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest nieprawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

26 października 2021 r. wpłynął Pana wniosek z 21 października 2021 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie sposobu ustalenia kosztów uzyskania przychodów z tytułu odpłatnego zbycia akcji. Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

Wnioskodawca jest osobą fizyczną, polskim rezydentem podatkowym i kilka lat temu (rejestracja w KRS w 2019 r.) objął udziały w podwyższonym kapitale zakładowym spółki X Sp. z o.o. (dalej: Spółka z o.o.). Wartość emisyjna udziałów była równa ich wartości nominalnej, a w zamian za te udziały Wnioskodawca wniósł do Spółki z o.o. wkład pieniężny. Po objęciu przez Niego wskazanych udziałów, do Spółki z o.o. przystąpiło jeszcze dwóch wspólników. Po przystąpieniu do Spółki z o.o. tych ostatnich udziałowców skład wspólników nie ulegał już zmianie, przez co ostateczny udział Wnioskodawcy w Spółce z o.o. wynosił 22%.

W 2019 r. Spółka z o.o. została przekształcona w spółkę komandytową (dalej: Spółka komandytowa). Cały majątek Spółki z o.o. został przeniesiony na Spółkę komandytową. Wszyscy dotychczasowi udziałowcy Spółki z o.o. stali się wspólnikami Spółki komandytowej. Udział w zysku Spółki komandytowej odpowiadał udziałowi, jaki poszczególni wspólnicy posiadali w kapitale Spółki z o.o. Udział Wnioskodawcy w zysku Spółki komandytowej wynosił więc 22% przez cały okres jej trwania.

Po pewnym czasie prowadzenia działalności przez Spółkę komandytową pojawił się inwestor, który był zainteresowany nabyciem tej Spółki. Ze względów biznesowych transakcja ta wymagała jednak przekształcenia Spółki komandytowej w spółkę akcyjną. Doszło do niego w 2021 r. (data rejestracji w KRS). Ponownie cały majątek Spółki komandytowej został przeniesiony na spółkę akcyjną (dalej: Spółka akcyjna, wszystkie formy prawne zwane również dalej „Spółką”). Wszyscy dotychczasowi wspólnicy Spółki komandytowej stali się akcjonariuszami Spółki akcyjnej. Udziały w Spółce akcyjnej odpowiadały udziałom wspólników w zysku Spółki komandytowej. Udział Wnioskodawcy w Spółce akcyjnej wyniósł więc ponownie 22%.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00