Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 31 stycznia 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-2.4012.909.2021.2.SR

obowiązek dokonania korekt na podstawie art. 91 ust. 7a oraz art. 91 ust. 2 i 3 ustawy w związku z podjęciem decyzji o zmianie przeznaczenia nieruchomości

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku od towarów i usług jest nieprawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

26 listopada 2021 r. wpłynął Pana wniosek z 26 listopada 2021 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy obowiązku dokonania korekt na podstawie art. 91 ust. 7a oraz  art. 91 ust. 2 i 3 ustawy w związku z podjęciem decyzji o zmianie przeznaczenia nieruchomości. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 27 stycznia 2022 r. (wpływ 27 stycznia 2022 r.). Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

Dnia 19 lipca 2017 r. Wnioskodawca podpisał umowę deweloperską na zakup lokalu mieszkalnego wraz z przynależną do tego lokalu komórką lokatorską i udziałem nieruchomości wspólnej. W okresie od sierpnia 2017 r. do kwietnia 2019 r. Wnioskodawca dokonywał wpłat na poczet ceny nabycia przedmiotowego lokalu, co zostało udokumentowane fakturami wystawionymi przez Developera. W pierwotnych planach Wnioskodawcy lokal miał być wykorzystywany przez niego do świadczenia usług zakwaterowania krótkoterminowego, z których przychody będą opodatkowane podatkiem VAT. Wnioskodawca odliczył zatem podatek VAT wskazany w fakturach wystawianych od Developera, w deklaracjach za okresy, w których otrzymał poszczególne faktury. W dniu 7 maja 2019 r. zawarł w formie aktu notarialnego umowę ustanowienia odrębnej własności lokalu mieszkalnego oraz umowę prześnienia praw. Dnia 28 października 2019 r. lokal mieszkalny wprowadzony został do ewidencji środków trwałych. Wartość początkowa lokalu mieszkalnego przekracza 15.000,00 zł.

W związku z pojawieniem się pandemii Covid 19 i wprowadzanymi w kraju restrykcjami, Wnioskodawca, po oddaniu przedmiotowego lokalu do użytkowania, podjął decyzję o zmianie przeznaczenia lokalu mieszkalnego na wynajem długoterminowy na cele mieszkaniowe. Wspomniana decyzja została przez Wnioskodawcę podjęta w miesiącu sierpień 2020 r. W dniu 23 września 2020 r. zawarta została pierwsza umowa na wynajem lokalu mieszkalnego na cele mieszkaniowe, z której przychód korzystał ze zwolnienia z VAT zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 36. Była to również pierwsza czynność, do jakiej lokal został przeznaczony. Wnioskodawca nie wyklucza również w przyszłości świadczenia usług zakwaterowania krótkoterminowego w przedmiotowym lokalu mieszkalnym.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00