Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 1 lutego 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP2-2.4011.401.2021.2.AG

opodatkowanie dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej preferencyjną stawką podatku (IP BOX)

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

5 grudnia 2021 r. wpłynął Pana wniosek z 5 grudnia 2021 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy opodatkowania dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej preferencyjną stawką podatku (IP BOX).

Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 25 stycznia 2022 r. (wpływ 25 stycznia 2022 r.). Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

Wnoszę o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej preferencyjną stawką podatkową 5% (art. 30ca ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ). 1 lipca 2021 wznowiłem jednoosobową działalność gospodarczą pod nazwą (…) o nr NIP (…), której główną działalnością jest tworzenie/rozwój oprogramowania. Posiadam na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej nieograniczony obowiązek podatkowy w świetle art. 3 ust. 1 oraz ust. 1a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych. Rozliczam się na podstawie podatkowej księgi przychodów i rozchodów za pomocą podatku liniowego 19%. Od początku wznowienia działalności gospodarczej współpracuje ze spółką (…) Sp.z o.o. z siedzibą w (…), wpisaną pod numerem KRS: (…) do Rejestru Przedsiębiorców. Współpraca polega na świadczeniu usług programistycznych. Umowa ze spółką (…) Sp. z o.o. została podpisana dnia 1 lipca 2021 na czas nieokreślony. Moim głównym zadaniem w świadczonych usługach jest pisanie kodu oprogramowania, które ma na celu stworzenie od podstaw lub rozwój istniejących już systemów. Tworzenie kodu jest moją samodzielną pracą, do której wykorzystuję swoje zasoby intelektualne zdobyte podczas studiów, kursów oraz doświadczenia zawodowego. Podkreślę fakt, że zdobyłem trzy dyplomy: mgr inż. informatyki, mgr informatyki i ekonometrii, licencjat matematyki oraz byłem w trakcie doktoratu w dziedzinie uczenia maszynowego (obszar sztucznej inteligencji). Zdobyta wiedza w głównej mierze umożliwia mi wytwarzanie zaawansowanego oprogramowania w ramach tworzonych systemów informatycznych, które muszą spełniać szereg wymagań stawianych przez współczesną gospodarkę i charakteryzujących się wysokim stopniem złożoności. Wytwarzane przeze mnie oprogramowanie to przede wszystkim projektowanie i implementacja złożonych algorytmów, bez których nie byłoby możliwe funkcjonowanie stworzonych lub rozwijanych systemów. Rozwiązania, którymi się zajmuję, to dziedzina nowych technologii. Wykorzystywane są one w praktyce przez większość ludzi na całym świecie a ich dzisiejszy brak wpłynąłby na ograniczenia w obszarze procesów finansowych. Zakres moich prac ma wpływ na kształtowanie się sposobów płacenia, prowadzenia biznesu i budowania relacji. Główne narzędzia wykorzystywane przeze mnie do tworzenia oprogramowania to: (…). Główne języki wykorzystywane do rozwoju systemu: (…), główne technologie i frameworki: (…). W mojej pracy wraz z dwoma innymi programistami (...) tworzymy zespół. W zespole każdy odpowiada za swoje działania. Podział pracy pomiędzy programistami następuje w ramach dobrowolnego wyboru zadań w trakcie planowania „(...)”.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00