Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 17 lutego 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP3-2.4011.1036.2021.2.MT

Czynsz, który Spółka będzie otrzymywała na podstawie umowy dzierżawy znaku towarowego – w przypadającej na Panią części, określonej zgodnie z zasadami udziału w zysku Spółki – ma Pani prawo opodatkować na zasadach określonych w art. 12 ust. 1 pkt 4 lit. f oraz ust. 5 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Interpretacja indywidualna

– stanowisko prawidłowe

Szanowna Pani,

stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

18 listopada 2021 r. wpłynął Pani wniosek z 28 października 2021 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy określenia stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Uzupełniła go Pani – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 17 stycznia 2022 r. (data wpływu 19 stycznia 2022 r.) oraz pismem z 18 stycznia 2022 r. (data wpływu 20 stycznia 2022 r.)

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Jest Pani osobą fizyczną (dalej również jako: „podatnik”), w przyszłości będzie wspólnikiem spółki jawnej (dalej jako: „Spółka”). Posiada Pani status polskiego rezydenta podatkowego. Nie prowadzi i nie zamierza prowadzić Pani działalności gospodarczej. Spółka w ramach prowadzonej przez siebie działalności będzie posiadać określony znak towarowy i zawrze umowę dzierżawy znaku towarowego z innymi spółkami.

Umowa będzie w charakterystyczny dla umów najmu i dzierżawy kształtowała prawa i obowiązki stron. Zgodnie z art. 693 § 1 kodeksu cywilnego, przez umowę dzierżawy wydzierżawiający zobowiązuje się oddać dzierżawcy rzecz do używania i pobierania pożytków przez czas oznaczony lub nieoznaczony, a dzierżawca zobowiązuje się płacić wydzierżawiającemu umówiony czynsz. W związku z powyższym, w ramach umowy dzierżawca znaku towarowego będzie się mógł nim posługiwać na warunkach określonych w umowie i użytkować w prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej, a wydzierżawiający będzie płacić czynsz oznaczony w pieniądzach (miesięcznie, kwartalnie lub rocznie). Warto zaznaczyć, że odpłatny charakter czynności oraz okresowość świadczenia będą wskazywały na zakwalifikowanie ww. umowy jako umowy dzierżawy, a nie umowy licencyjnej. Nadto, Spółka jest spółką jawną, której wspólnikami są wyłącznie osoby fizyczne. W związku z powyższym nie będzie posiadała ona statusu podatnika podatku dochodowego od osób prawnych. Przychody Spółki w roku poprzedzającym rok podatkowy, w którym następuje/nastąpi dzierżawa znaku towarowego, nie przekroczyły kwoty 2 000 000 euro. Umowa, w ramach której nastąpi odpłatne udostępnienie znaku towarowego przez Spółkę będzie umową dzierżawy zawartą na podstawie przepisów Kodeksu cywilnego i będzie spełniała wszystkie narzucone przez ww. przepisy wymogi. Na podstawie umowy wydzierżawiający zobowiąże się oddać rzecz do używania i pobierania pożytków przez czas oznaczony, a dzierżawca zobowiąże się płacić wydzierżawiającemu umówiony czynsz. Umowa dzierżawy zostanie zawarta w okresie, w którym spółka jawna nie będzie posiadała statusu podatnika podatku dochodowego od osób prawnych. Spółka prowadzi działalność gospodarczą. Działalność wykonywana przez Spółkę opiera się na następujących kategoriach (w oparciu o Polską Klasyfikację Wyrobów i Usług):

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00