Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 2 marca 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-2.4011.1200.2021.3.ACZ

Koszty uzyskania przychodów z tytułu sprzedaży nieruchomości (rachunki uproszczone)

Interpretacja indywidualna    – stanowisko prawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

3 grudnia 2021 r. wpłynął Pana wniosek z 3 grudnia 2021 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie kosztów uzyskania przychodów z tytułu sprzedaży nieruchomości. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwania – pismem z 25 lutego 2022 r. (wpływ 25 lutego 2022 r.) oraz pismem z 28 lutego 2022 r. (wpływ 28 lutego 2022 r.). Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Pan oraz Pana żona podjęliście decyzję, że chcecie sprzedać nieruchomość w trakcie budowy (zmieniły się Państwu plany życiowe), od czasu zakupu działki 15 stycznia 2020 r. nie minęło 5 lat, więc wie Pan, że musi zapłacić 19% podatku jako osoba fizyczna od ewentualnych zysków.

Chce Pan rozliczyć się z urzędem skarbowym po ewentualnej sprzedaży. Zbiera Pan skrupulatnie wszystkie FV i rachunki. Jest Pan w trakcie budowy, a niektórzy fachowcy jak murarz czy cieśla powiedzieli Panu, że nie wystawią Panu FV, ponieważ są na tzw. ryczałcie. Powiedział Pan, że dobrze.

Pana urząd skarbowy informacyjnie przekazał Panu wiadomość, że rachunki uproszczone nie mogą być. Niestety Pan w dzisiejszej rzeczywistości budowlanej nie ma możliwości „werbować” budowlańców, „ty możesz u mnie pracować bo jesteś Vat-owcem”. Na ekipy budowlane są zapisy, na cieśli i murarzy czeka Pan od 9 miesięcy i nie ma Pan wyboru. Budowlańcy mają zarejestrowane legalnie firmy, płacą podatki, tak samo jak Pan. Obawia się Pan, że może mieć jeszcze kilka takich sytuacji w trakcie budowy – taki mamy teraz rynek budowlany. Przy zamawianiu usługodawców kieruje się Pan jakością usług budowlanych, a nie ich stanem prawnym. Przyznaje Pan, że te usługi nie są tanie, a wziął Pan kredyt na całość inwestycji. Nie chciałby Pan ponieść straty, mimo że uczciwie zapłaci Pan za wykonaną usługę i będzie miał na to rachunek.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00