Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 14 marca 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP3-1.4011.1151.2021.1.MG

Dotyczy skutków podatkowych wypłaty zysku wypracowanego przed przekształceniem jednoosobowej działalności gospodarczej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością.

Interpretacja indywidualna

– stanowisko prawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

17 grudnia 2021 r. wpłynął Pana wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy skutków podatkowych wypłaty zysku wypracowanego przed przekształceniem jednoosobowej działalności gospodarczej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością.

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Wnioskodawca jest osobą fizyczną mającą miejsce zamieszkania na terytorium Polski, prowadzącą we własnym imieniu jednoosobową działalność gospodarczą, wpisaną do CEiDG. Wnioskodawca jest zarejestrowanym, czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług i prowadzi pełną księgowość. W bilansie wszystkie nie wypłacone zyski z lat ubiegłych wykazywane są w pozycji A. l pasywów „Kapitał (fundusz) podstawowy”. Kapitał podstawowy w przedsiębiorstwie osoby fizycznej. Właściciel może na bieżąco wypłacać wszystkie zyski wypracowane przez jego firmę. Wnioskodawca zamierza przekształcić prowadzoną jednoosobową działalność gospodarczą w jednoosobową spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. Przekształcenie to odbędzie się na podstawie art. 551 § 5 ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2020 r. poz. 1526 ze zm.). Jest to przekształcenie wraz z sukcesją wszelkich praw i obowiązków - sukcesja uniwersalna.

Przekształcenie Wnioskodawcy będzie wymagało m.in. sporządzenia planu przekształcenia i poddania tego planu badaniu biegłego rewidenta w zakresie prawidłowości i rzetelności. W planie przekształcenia Wnioskodawca ma m.in. obowiązek wskazać wysokość kapitału zakładowego spółki przekształconej. Na dzień złożenia wniosku Wnioskodawca nie podjął jeszcze decyzji co do wysokości kapitału zakładowego spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Na pewno ta wartość będzie dużo niższa niż kapitał podstawowy Wnioskodawcy wykazywany obecnie w pozycji bilansu A. l „Kapitał podstawowy (zakładowy)”, gdyż Wnioskodawca przed przekształceniem zamierza dokonać wycofania z przedsiębiorstwa znacznej części wypracowanych zysków. Będzie to polegało na wypłacie środków pieniężnych, czyli wycofania części aktywów. Kapitał zakładowy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością na pewno będzie w wysokości zapewniającej dalej płynność finansową. Na dzień przekształcenia przedsiębiorca nie będzie posiadał fizycznie tych środków z uwagi na „zamrożenie” ich w inne aktywa jak środki trwałe, czy zapasy (towary) będące kosztem dopiero w momencie sprzedaży. Istnieją również liczne należności od odbiorców, które mają spłynąć na rachunek przedsiębiorstwa w późniejszym terminie oraz zobowiązania do spłacenia po przekształceniu. Podejmując, przed przekształceniem, decyzję o zwrocie środków pieniężnych - wycofaniu części aktywów, Wnioskodawca dokona odpowiedniego przeksięgowania w bilansie prowadzonego przedsiębiorstwa, które następnie powtórzy w bilansie otwarcia spółki przekształconej. Przeksięgowanie będzie dotyczyło przesunięcia środków (wartości) z kapitału własnego (podstawowego) na zobowiązania długoterminowe - zobowiązania wobec obecnego właściciela, a w spółce z o.o. (spółce przekształconej) odpowiednio jako zobowiązania wobec wspólnika. Tak więc, Spółka z o.o. będzie miała, od momentu jej powstania, zobowiązanie długoterminowe wobec właściciela przedsiębiorstwa przekształcanego (Wnioskodawcy), który zostanie jedynym udziałowcem spółki z o.o., powstałej z powyższego przekształcenia.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00