Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 5 kwietnia 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-2.4011.94.2022.2.IM

Stawka ryczałtu, przychody opodatkowane ryczałtem.

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zaistniałego stanu faktycznego w zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

Dnia 25 stycznia 2022 r. wpłynął Pana wniosek z 14 stycznia 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 25 marca 2022 r. (wpływ 29 marca 2022 r.). Treść wniosku jest następująca:

Opis zaistniałego stanu faktycznego

Wnioskodawca prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą od 4 stycznia 2016 r. , zarejestrowaną w CEIDG pod numerem NIP: x i numerem REGON: x, pod kodem PKD: 74.90.Z.

Wnioskodawca ma nieograniczony obowiązek podatkowy w Polsce w rozumieniu art. 3 ust. 1 oraz ust. 1a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2021 r. poz. 1128 z późn. zm. ‒ dalej: ustawa o PIT) i rozlicza się na podstawie podatkowej księgi przychodów i rozchodów, a wybrana przez Niego forma opodatkowania w 2021 r. to podatek liniowy. Wnioskodawca zastanawia się nad zmianą w roku 2022 formy opodatkowana na ryczałt ewidencjonowany.

Wnioskodawca ma zawarte umowy ze swoim zleceniodawcami ‒ spółkami kapitałowymi. Wnioskodawca nie posiada udziałów we wskazanych spółkach ani nie jest w żaden sposób powiązany ze spółkami, jak również nie zasiada w jej organach.

Wnioskodawca (zwany dalej również Pośrednikiem), w ramach prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej zobowiązał się do świadczenia na rzecz swoich Kontrahentów (zwanych dalej łącznie Zleceniodawcą lub Kontrahentem) usług będących przedmiotem zawartych z nimi umów.

Wnioskodawca (zwany dalej również Pośrednikiem), w ramach prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej jest przedstawicielem Zleceniodawców prowadzących produkcję i sprzedaż nasion siewnych (kukurydza, rzepak, lucerna, słonecznik) oraz środków wspomagających produkcję rolniczą (w tym środków ochrony roślin oraz nawozów). Zgodnie z zawartymi umowami Wnioskodawca jest zobowiązany do działań promocyjnych oraz pozyskiwania zamówień na produkty w imieniu Zleceniodawców. Wnioskodawca nie prowadzi sprzedaży w imieniu Zleceniodawców. Wnioskodawca nie jest właścicielem produktów Zleceniodawców, nie odpowiada za transport produktów do klienta. Wnioskodawca nie posiada pełnomocnictwa Zleceniodawcy. Wnioskodawca prowadzi działania promocyjne w oparciu o wytyczne Zleceniodawcy, w tym w oparciu o cennik i ogólne warunki umów. Pośrednik, najczęściej po wizycie u klienta, wypełniając deklarację zakupową na formatce przygotowanej przez Zleceniodawcę. Deklaracja jest podpisywana przez klienta. Wnioskodawca potwierdza wypełnienie deklaracji podpisem i datą na formatce.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00