Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 14 kwietnia 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP3-1.4011.1117.2021.3.MK1

Dotyczy skutków podatkowych wypłaty przez spółkę kapitałową, powstałą w wyniku przekształcenia spółki jawnej zysku wypracowanego przed zmianą formy prawnej spółki jawnej.

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

17 grudnia 2021 r. wpłynął Państwa wniosek wspólny o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy skutków podatkowych przekształcenia spółki jawnej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością.

Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 4 marca 2022 r. (data wpływu 4 marca 2022 r.) i pismem z 9 kwietnia 2022 r. (data wpływu 9 kwietnia 2022 r.)

Treść wniosku wspólnego jest następująca:

Zainteresowani, którzy wystąpili z wnioskiem

1)Zainteresowany będący stroną postępowania:

M.

2)Zainteresowani niebędący stroną postępowania:

R.

Opis zdarzenia przyszłego

Pan M. i Pan R. (dalej: „Zainteresowani”) są wspólnikami spółki (…) spółka jawna (dalej: „(…)”, „Spółka”). Dnia 29 października 2021 roku podjęta została uchwała w sprawie przekształcenia Spółki ze spółki jawnej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. Przekształcenie nie zostało jeszcze zarejestrowane w KRS (został złożony stosowny wniosek do KRS).

W czasie działalności Spółki w formie spółki jawnej generowane były dochody opodatkowane - po stronie Zainteresowanych występujących w roli wspólników spółki osobowej - podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Dochody te nie były w całości wypłacane Zainteresowanym jako zysk należny wspólnikom - część tych dochodów pozostawała i nadal pozostaje w majątku Spółki (dalej: „Niewypłacone Dochody”).

Niewypłacone Dochody, wynikające z rocznych sprawozdań finansowych Spółki księgowane były na jej kapitał własny. Prawną podstawą tego stanu rzeczy było to, że wspólnicy spółki jawnej nie realizowali uprawnienia wskazanego w art. 52 § 1 KSH , zgodnie z którym wspólnik może żądać podziału i wypłaty całości zysku z końcem każdego roku obrotowego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00