Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 21 kwietnia 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP3-1.4011.272.2022.1.LS

Skutki podatkowe sprzedaży części nieruchomości.

Interpretacja indywidualna

– stanowisko prawidłowe

Szanowna Pani,

stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

1 marca 2022 r. wpłynął Pani wniosek z 22 lutego 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy skutków podatkowych sprzedaży części nieruchomości.

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Jest Pani właścicielką nieruchomości położonej w (…), składającej się z działek ewidencyjnych nr 2, 1 i 3, o powierzchni 0,5500 ha, zabudowanej domem mieszkalnym o powierzchni użytkowej 118,00 m2, dla której Sąd Rejonowy prowadzi księgę wieczystą. Nabyła ją Pani wraz z mężem P.Ż. do majątku wspólnego na podstawie umowy sprzedaży z 26 sierpnia 2010 roku (nabycie na prawach majątkowej wspólności ustawowej). Mąż Pani zmarł 27 kwietnia 2017 roku i wtedy też ustała wspólność majątkowa małżeńska. Pozostawił testament notarialny, w którym do spadku powołał swoich rodziców oraz siostrę. Na podstawie ugody zawartej 17 grudnia 2019 roku przed Sądem Rejonowym w postępowaniu o podział majątku wspólnego z udziałem spadkobierców Pani zmarłego męża, przypadła Pani opisana wyżej nieruchomość na wyłączną własność. Obecnie zamierza sprzedać Pani część tej nieruchomości.

Pytanie

Czy w związku z planowaną sprzedażą części opisanej wyżej nieruchomości ma zastosowanie przepis art. 10 ust. 6 ustawy z 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (tj.: Dz. U. z 2021 roku, poz. 1128 ze zm.), to jest czy w przypadku odpłatnego zbycia części tej nieruchomości, po ustaniu wspólności majątkowej małżeńskiej, nabytej do majątku wspólnego małżonków w trakcie trwania wspólności majątkowej małżeńskiej, czyli części nieruchomości określonej w przepisie art. 10 ust. 1 pkt 8) lit. a) powołanej ustawy, okres o którym mowa w tym przepisie (5 - letni), liczy się od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło jej nabycie do majątku wspólnego małżonków w trakcie trwania wspólności majątkowej małżeńskiej, to jest od końca 2010 roku, co oznaczałoby, że sprzedaż części tej nieruchomości zwolniona byłaby od opłacenia podatku dochodowego z tytułu tego zbycia?

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00