Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

TEMATY:
TEMATY:

Interpretacja indywidualna z dnia 11 maja 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-3.4011.1193.2021.2.IR

Obowiązki płatnika.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

27 grudnia 2021 r. wpłynął Państwa wniosek z 27 grudnia 2021 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązków płatnika. Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 5 kwietnia 2022 r. (wpływ 5 kwietnia 2022 r.).

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Wnioskodawca prowadzi działalność w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Zarząd Spółki zamierza powołać w Spółce prokurenta samoistnego, który będzie wykonywał swoją funkcję za wynagrodzeniem wynikającym z umowy zlecenie, która ma zostać z nim zawarta. W zamierzeniu Zarządu Spółki wynagrodzenie prokurenta z tytułu pełnionej funkcji zostanie określone w tejże umowie w formie miesięcznego ryczałtu. Prokurenta nie wiąże ani nie będzie wiązać z Wnioskodawcą żadna inna umowa, w szczególności umowa o pracę. Podstawą działania prokurenta na rzecz Spółki w stosunku wewnętrznym łączącym go ze Spółką – Wnioskodawcą będzie wyłącznie umowa zlecenie, której przedmiotem będzie wykonywanie funkcji prokurenta oraz świadczenie usług doradztwa gospodarczego, w tym w szczególności w zakresie nawiązywania i utrzymywania relacji z klientami, budowania relacji biznesowych z potencjalnymi klientami, oraz negocjowanie warunków współpracy.

Umowa o świadczenie usług, do której stosować należy przepisy o zleceniu nie będzie swoim zakresem obejmować żadnych usług zarządzania czy menedżerskich, jako że ta sfera pozostanie w wyłącznej gestii Zarządu Wnioskodawcy, który wedle uznania może w przyszłości delegować swoje uprawnienia w tym zakresie na wybrane przez siebie osoby. Wnioskodawca nie planuje powierzenia takich funkcji w przyszłości osobie prokurenta. Zarząd Wnioskodawcy zamierza w sposób wyraźny, (za pomocą umowy zlecenie, o której mowa) oddzielić sferę zewnętrzną działania Spółki, w której kompetencje przysługiwać będą prokurentowi, który będzie reprezentował Spółkę oraz podejmował wszelkie niezbędne działania w sferze kontaktów z klientami, od sfery wewnętrznej działania Spółki, która pozostanie w wyłącznej gestii Zarządu. Jednocześnie Wnioskodawca wskazuje, że sferę usług doradczych w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej oraz sferę reprezentacji w stosunkach zewnętrznych realizowaną przez prokurenta traktuje łącznie w związku z czym zamierza zawrzeć z prokurentem umowę zlecenie, w ramach której oba te zakresy działania będą ujęte łącznie i wynagradzane łącznie jedną ryczałtowo określoną kwotą wypłacaną każdorazowo na podstawie rachunku wystawianego co miesiąc przez zleceniobiorcę - prokurenta, który jest polskim rezydentem podatkowym.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00