Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 18 maja 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT1.4011.213.2022.2.MR

Przychód osiągany z prowadzonej działalności gospodarczej za pośrednictwem spółki jawnej z tytułu usług polegających na nabywaniu wierzytelności i ich windykacji na własny rachunek, sklasyfikowanych pod kodem PKWiU 64.99.19.0, podlega opodatkowaniu 15% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Interpretacja indywidualna

– stanowisko prawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

7 lutego 2022 r. wpłynął Pana wniosek z 1 lutego 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 14 kwietnia 2022 r. (wpływ 20 kwietnia 2022 r.). Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego (po uzupełnieniu wniosku)

Wnioskodawca jest polskim rezydentem. Jest wspólnikiem będącym osobą fizyczną w spółce nieposiadającej osobowości prawnej - spółce jawnej (Spółka nie jest podatnikiem CIT). Powyższe stanowi formę prowadzenia przez niego indywidualnej działalności gospodarczej. Jego przychody jako wspólnika spółki jawnej opodatkowane są tak samo jak osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlega bowiem nie spółka (która nie ma podmiotowości prawnopodatkowej) lecz jej wspólnicy.

Wnioskodawca w 2022 r. zamierza wybrać opodatkowanie w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

W stosunku do działalności Wnioskodawcy nie będą miały zastosowania negatywne przesłanki określone w art. 8 ustawy z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. z 2021 r. poz 1993 ze zm.); dalej u.z.p.d. Taką samą formę opodatkowania, tj. ryczałt wybierze także drugi wspólnik spółki jawnej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00