Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 24 maja 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP3-1.4011.253.2022.1.MG

Dotyczy ustalenia kosztów uzyskania przychodów z tytułu zbycia udziałów w spółce z o.o. objętych w zamian za aport przedsiębiorstwa.

Interpretacja indywidualna  – stanowisko nieprawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest nieprawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

24 lutego 2022 r. wpłynął Pana wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy ustalenia kosztów uzyskania przychodów z tytułu zbycia udziałów w spółce z o.o. objętych w zamian za aport przedsiębiorstwa.

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Wnioskodawca w dniu 31 marca 2012 r. wniósł aportem do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością własność przedsiębiorstwa prowadzonego w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej zgłoszonej do CEiDG. W zamian za wkład niepieniężny jako jedyny wspólnik Wnioskodawca objął dodatkowe nowe udziały w spółce ustanowione w zamian za aport przedsiębiorstwa. Wartość tych składników ustalona została na podstawie bilansu sporządzonego na dzień objęcia udziałów, wynikającą z ksiąg podatkowych podmiotu wnoszącego ten wkład. Na wartość tych składników składają się: nieruchomości, majątek ruchomy: zapasy materiałów, wyroby gotowe, towary, inwestycje krótkoterminowe, w tym gotówka w kasie i na rachunkach bankowych, należności krótkoterminowe z tytułu dostaw i usług (handlowe) oraz inne, w tym z tytułu podatku oraz krótkoterminowe rozliczenia międzyokresowe, aktywa trwałe składające się z rzeczowych aktywów trwałych (według załącznika - wykazu) do bilansu. Według bilansu wykazano także zobowiązania wnoszonego przedsiębiorstwa z tytułu kredytów i pożyczek, zobowiązania z tytułu dostaw i usług oraz inne zobowiązania.

Wartości podanych składników wnoszonego wkładu niepieniężnego wynikała z ksiąg podatkowych wnoszonego przedsiębiorstwa i stanowiła podstawę określenia wartości przedsiębiorstwa - jako wkładu niepieniężnego, obliczonego na podstawie wartości aktywów pomniejszonej o zobowiązania na dzień aportu. Wartość ta odpowiadała wartości udziałów objętych w zamian za aport przedsiębiorstwa przez wspólnika na dzień aportu i została określona w umowie - akcie notarialnym oraz w bilansie na dzień aportu sporządzonym na podstawie ksiąg podatkowych. Wartość składników majątku wniesionego przedsiębiorstwa została przyjęta przez spółkę według wartości wynikającej z ksiąg podatkowych. Wniesione przedsiębiorstwo stanowiło zorganizowany zespół składników materialnych i niematerialnych w rozumieniu art. 55 (1) Kodeksu cywilnego. Wspólnik - Wnioskodawca obecnie zamierza sprzedać wszystkie udziały w spółce, w tym udziały objęte w 2012 r. za aport przedsiębiorstwa. Wnioskodawca powinien rozliczyć podatek dochodowy od sprzedaży tych udziałów stosując zasadę wynikającą z treści art. 30b ust. 4 updof, który ustanawia podstawę dochodu: różnica między sumą przychodów uzyskanych z odpłatnego zbycia udziałów (akcji) albo udziałów w spółdzielni a kosztami uzyskania przychodów określonymi na podstawie art. 22 ust. 1f.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00