Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 31 maja 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-3.4010.142.2022.1.AN

Czy otrzymane w roku bieżącym faktury za prowizję (data sprzedaży na otrzymanej fakturze to rok bieżący) dotyczącą przychodów roku ubiegłego należy ująć jako bezpośredni koszt podatkowy na podstawie dokumentu PK w roku ubiegłym, tj. w roku uzyskania przychodów, czy należy potraktować je jako koszt pośredni i ująć w dacie poniesienia kosztu, czyli ująć podatkowo w roku bieżącym.

Interpretacja indywidualna – stanowisko nieprawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób prawnych jest nieprawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

4 marca 2022 r., za pośrednictwem poczty wpłynął Państwa wniosek z 28 lutego 2022 r., o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy m.in. ustalenia, czy otrzymane w roku bieżącym faktury za prowizję (data sprzedaży na otrzymanej fakturze to rok bieżący) dotyczącą przychodów roku ubiegłego należy ująć jako bezpośredni koszt podatkowy na podstawie dokumentu PK w roku ubiegłym, tj. w roku uzyskania przychodów, czy należy potraktować je jako koszt pośredni i ująć w dacie poniesienia kosztu, czyli ująć podatkowo w roku bieżącym.

Opis stanu faktycznego

Głównym przedmiotem działalności spółki (dalej: „Wnioskodawca”, „Spółka”) jest produkcja ślusarki aluminiowej (okna, drzwi, ścianki działowe, fasady). Zamówienia są realizowane wg indywidualnego zamówienia klienta. W roku 2021 Spółka zawarła umowę partnerską w zakresie pozyskiwania szans sprzedażowych na czas nieokreślony z polską spółką (zwaną dalej: „Partnerem”). Do zadań Partnera należy m.in.: pozyskanie Klienta, pośredniczenie w komunikacji dotyczącej wycen, realizacji zleceń, reklamacji oraz innych bieżących spraw między klientem a Spółką. Strony ustaliły, że gdy Partner pozyska klienta, który zamówi w Spółce produkty, Spółka zobowiązana będzie do zapłaty na rzecz Partnera wynagrodzenia prowizyjnego, obliczonego jako procent zrealizowanej sprzedaży. Prowizja należna jest Partnerowi od sprzedaży, za którą Klient uregulował cenę sprzedaży (należność) w całości. Po wpłynięciu należności na rachunek spółki, Partner wystawia i przesyła fakturę za prowizję. Każda faktura przypisana jest do konkretnego zamówienia, a prowizja określona jest jako procent od wartości konkretnej faktury sprzedażowej Spółki. Sprzedaż realizowana jest do klienta z Unii Europejskiej, jako dostawa wewnątrzwspólnotowa. Terminy płatności za faktury wystawione w roku poprzednim przypadają na rok bieżący. Wpłaty na rachunek Spółki za dostawy z ubiegłego roku zobowiązują spółkę do zapłaty prowizji na rzecz Partnera, po otrzymaniu faktur w roku bieżącym. Daty wystawienia i sprzedaży faktur od Partnera to rok bieżący. Prowizja dotyczy dostaw, przychodów z roku ubiegłego a tylko termin zapłaty za wskazane dostawy przypada na rok bieżący.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00