Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 6 czerwca 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-3.4011.201.2022.1.IR

Zaliczenie do koszów odsetek i prowizji od kredytu na nabycie udziałów spółki z o.o.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

18 lutego 2022 r. wpłynął Pana wniosek z 10 lutego 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie kwalifikacji kosztów uzyskania przychodów do źródła przychodów.

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

Wnioskodawca jest wspólnikiem – komandytariuszem spółki komandytowej. Przedmiotem działalności spółki komandytowej jest m.in. wynajem nieruchomości własnych lub dzierżawionych na cele użytkowe. Spółka komandytowa zaciągnęła w 2020 r. kredyt na zakup udziałów w spółce z o.o.

Spółka komandytowa była zainteresowana zakupem tylko gruntów spółki z o.o. wraz ze znajdującymi się na nich nieruchomościami, w celu poszerzenia prowadzenia swojej działalności, ale z uwagi na to, że wspólnicy Spółki z o.o. nie wyrazili zgody na sprzedaż gruntu, spółka komandytowa musiała zakupić udziały, stając się jedynym udziałowcem. W 2020 r. spółka komandytowa poniosła koszty odsetek i prowizji od tego kredytu. Kredyt jest długoterminowy i w latach następnych spółka komandytowa będzie ponosiła koszty odsetek od tego kredytu.

Pytanie

Czy odsetki i prowizje zapłacone przez spółkę komandytową są kosztem uzyskania przychodu z innych źródeł przychodów i podlegają wykazaniu w zeznaniu PIT 36L czy ze źródła przychodów zyski kapitałowe i podlegają wykazaniu w zeznaniu PIT-38 za 2020 r. i za 2021 r. (do 30 kwietnia 2021 r.), proporcjonalnie do udziału w zyskach i stratach w spółce komandytowej czy dopiero są kosztem podatkowym w dacie sprzedaży udziałów przez spółkę komandytową?

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00