Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 10 sierpnia 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-3.4011.410.2022.2.KK

Skutki podatkowe wymiany udziałów.

Interpretacja indywidualna – stanowisko w części prawidłowe i w części nieprawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego jest:

  • nieprawidłowe – w zakresie wykładni art. 24 ust. 8b pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych;
  • prawidłowe – w pozostałym zakresie.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

6 maja 2022 r. wpłynął Pana wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy skutków podatkowych wymiany udziałów. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 1 sierpnia 2022 r. Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Wnioskodawca jest osobą fizyczną posiadającą na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej nieograniczony obowiązek podatkowy w świetle art. 3 ust. 1 oraz ust. 1a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej: „Ustawa”). Wnioskodawca posiada udziały w pięciu spółkach będących podatnikami podatku dochodowego od osób prawnych. Wszystkie te spółki posiadają siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i podlegają w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu. Na moment planowanej wymiany udziałów, której dotyczy wniosek wszystkie spółki będą spółkami z ograniczoną odpowiedzialnością. Udziały w tych spółkach posiada także brat Wnioskodawcy (który złoży odrębny wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, z uwagi na brak możliwości złożenia wniosku na druku ORD/WS wynikający z braku tożsamości stanu faktycznego dla Wnioskodawcy i Jego brata w stosunku do planowanej wymiany udziałów). Wnioskodawca i Jego brat podjęli decyzję o utworzeniu w oparciu o spółki struktury holdingowej, w ramach której jedna spółka będzie pełniła funkcję spółki holdingowej (nie będąc jednak spółką holdingową w rozumieniu art. 24m pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych). Spółka ta nabędzie w następstwie planowanych działań Wnioskodawcy i Jego brata, w drodze tzw. „wymiany udziałów” udziały w pozostałych czterech spółkach. Spółka ta w dalszej części wniosku będzie określana jako „Spółka Holdingowa”. Spółka Holdingowa będzie wykorzystywana przez Wnioskodawcę i Jego brata m.in. do finansowania działalności poszczególnych spółek, w tym nowo zakładanych, w których Spółka Holdingowa (po zrealizowaniu planowanej wymiany udziałów) będzie posiadała 100% udziałów w kapitale zakładowym danej spółki. Spółki zależne od Spółki Holdingowej będą tzw. spółkami projektowymi, to znaczy każda z osobna będzie prowadziła odrębne projekty inwestycyjne. Spółki projektowe w dalszej części wniosku będą określane jako odpowiednio: Spółka A, Spółka B, Spółka C i Spółka D. Dojście do struktury holdingowej, w ramach której Wnioskodawca i Jego brat będą posiadali udziały w Spółce Holdingowej a Spółka Holdingowa będzie posiadała każdorazowo 100% udziałów w Spółce A, Spółce B, Spółce C i Spółce D (prowadzących działalność operacyjną) odbędzie się w drodze wymiany udziałów, o której mowa w art. 24 ust. 8a-ust. 8c oraz ust. 8dc Ustawy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00