Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 19 sierpnia 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT3.4011.586.2022.1.AW

Rozliczenia przychodów i kosztów jego uzyskania przez członków umowy konsorcjum.

Interpretacja indywidualna

– stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego jest prawidłowe, jednakże z innych względów niż Państwo wskazujecie.

Zakres wniosku wspólnego o wydanie interpretacji indywidualnej

8 sierpnia 2022 r. wpłynął Państwa wniosek wspólny o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie rozliczenia przychodów i kosztów jego uzyskania przez członków umowy konsorcjum. Treść wniosku wspólnego jest następująca:

Zainteresowani, którzy wystąpili z wnioskiem

1)Zainteresowana będący stroną postępowania

A.B.

(...)

2)Zainteresowani niebędący stroną postępowania:

1.C.D.

(...)

2.E.F.

(...)

3.G.H.

(...)

4.I.J.,

(...)

Opis stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego

Wnioskodawca (dalej także: lider), wraz z pozostałymi zainteresowanymi (dalej także: konsorcjanci lub członkowie konsorcjum), zawarł 12 października 2021 r. umowę konsorcjum, której celem było wspólne ubieganie się o udzielenie zamówienia w trybie przetargu nieograniczonego w postępowaniu prowadzonym wspólnie przez X oraz Y (dalej także: zamawiający), na podstawie art. 58 ustawy z dnia 11 września 2019 r. – Prawo zamówień publicznych.

Podyktowane to było faktem, że żaden z konsorcjantów samodzielnie nie był w stanie spełnić warunków podmiotowych udziału w tym postępowaniu określonych przez zamawiających na podstawie art. 112, art. 115 i art. 116 ustawy – Prawo zamówień publicznych, a konkretnie nie posiadali samodzielnie zdolności ekonomicznej i finansowej, czy zasobów technicznych niezbędnych do realizacji zamówienia. Liderem konsorcjum został Wnioskodawca.

Zgodnie z treścią zawartej umowy uczestnicy konsorcjum zobowiązali się do wspólnego przygotowania i złożenia oferty. W umowie konsorcjum zastrzeżono wprost, że strony nie tworzą w wyniku jej zawarcia spółki ani innej jednostki prawnej. Jednym z członków konsorcjum jest spółka cywilna dwóch osób fizycznych. Oferta mogła być złożona przez lidera jedynie wówczas, gdy pozostali partnerzy wyrażą zgodę na jej treść. Wszelkie zmiany do oferty wymagały zgody wszystkich partnerów (zainteresowanych). Każdy z partnerów ponosił koszty związane ze swoim udziałem w przygotowaniu, złożeniu i negocjowaniu oferty. W oparciu o powyższe lider złożył ofertę w imieniu całego konsorcjum. Oferta konsorcjum została uznana za najkorzystniejszą i doszło da zawarcia umowy między zamawiającymi a konsorcjum reprezentowanym przez lidera.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00