Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 27 października 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL1-3.4012.442.2022.1.EC

Brak prawa do odliczenia podatku naliczonego od wydatków poniesionych w związku z realizacją projektu.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

14 października 2022 r. wpłynął Państwa wniosek z 11 października 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy braku prawa do odliczenia podatku naliczonego od wydatków poniesionych w związku z realizacją projektu pn. „(…)”.

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Gmina (...) jest zarejestrowanym, czynnym podatnikiem VAT. Gmina w związku z obowiązkiem wykonywania zadań wynikających z ustawy z 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym wykonuje zadania publiczne własne oraz zlecone z zakresu administracji rządowej.

Jednym z zadań własnych Gminy, zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 1 ustawy o samorządzie gminnym, są zadania w zakresie ochrony środowiska i przyrody. Mając powyższe na uwadze, Gmina zdecydowała się wziąć udział w projektach finansowanych ze źródeł unijnych wspierających realizację tego celu.

Gmina pozyskała dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej, Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa (...) na lata 2014-2020, Osi Priorytetowej (...), na realizację projektu pn. „(…)”. W ramach projektu zaplanowano wybudowanie instalacji fotowoltaicznych na budynkach mieszkańców gminy na potrzeby własne Grantobiorców z wyłączeniem budynków, w których prowadzona jest działalność gospodarcza, w tym działalność rolnicza.

W przypadku uznania w projekcie podatku VAT jako kosztu kwalifikowanego, wymagane jest przedłożenie indywidualnej interpretacji w sprawie braku możliwości odzyskania podatku VAT. Gmina jest beneficjentem projektu tzn. Gmina składała wniosek o dofinansowanie, Gmina podpisała umowę o dofinansowanie z Urzędem Marszałkowskim i w następstwie tego Gmina stała się Grantodawcą dla uczestników projektu, refundując im 74% kosztów poniesionych na instalacje OZE dzięki środkom przekazanym przez Urząd Marszałkowski Województwa. Mieszkańcy jako wyłonieni Grantobiorcy są inwestorami i sami dokonują wyboru wykonawcy instalacji fotowoltaicznej, są płatnikami faktury za zamontowaną instalację oraz są jej właścicielami. Po zamontowaniu instalacji fotowoltaicznej mieszkańcy składają do Grantodawcy (Gminy) wniosek o wypłatę grantu, tj. o refundację 74% poniesionych kosztów. Pozostałe środki stanowią wkład własny mieszkańców (Grantobiorców).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00