Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 27 października 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP2-2.4010.57.2022.1.AP

Dotyczy skutków podatkowych wypłaty zysku z działalności spółki powstałego przed jej przekształceniem.

Interpretacja indywidualna

– stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.  

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

27 lipca 2022 r. wpłynął Państwa wniosek z 21 lipca 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy skutków podatkowych wypłaty zysku z działalności spółki, powstałego przed jej przekształceniem.

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego  

Wnioskodawca, spółka z o.o. posiadająca siedzibę na terytorium Polski, będący podatnikiem podatku CIT oraz czynnym podatnikiem VAT, prowadzi działalność produkcyjną w zakresie produkcji mebli oraz komponentów dla branży motoryzacyjnej. Udziałowcami Wnioskodawcy są wyłącznie osoby fizyczne. Spółka z o.o. powstała 08.11.2021 w związku z przekształceniem spółki jawnej. W związku z przekształceniem nie nastąpiła zmiana składu udziałowców. Pierwszy rok obrotowy Wnioskodawcy trwa od 08.11.2021 do 30.09.2022 i opodatkowany jest na zasadach ogólnych CIT.

W czasie działalności spółki jawnej wspólnicy uzyskiwali dochody opodatkowane podatkiem dochodowym, które nie były im w całości wypłacane jako zysk należny wspólnikom, lecz zostały pozostawione w majątku spółki i były wykorzystywane na rozwój działalności spółki – m.in. zakup środków trwałych. Niewypłacone zyski wspólników, wynikające z rocznych sprawozdań finansowych księgowane były na kapitale rezerwowym spółki. Prawną podstawą tego stanu rzeczy było to, że wspólnicy spółki jawnej nie realizowali uprawnienia wskazanego w art. 52 § 1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. – Kodeks spółek handlowych (dalej „k.s.h.”), w myśl którego „wspólnik może żądać podziału i wypłaty całości zysku z końcem każdego roku obrotowego”.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00