Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 7 listopada 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP1-1.4012.519.2022.2.MM

Brak obowiązku zapłaty podatku od towarów i usług z tytułu sprzedaży nieruchomości.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

22 września 2022 r. wpłynął Pana wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy braku obowiązku zapłaty podatku od towarów i usług z tytułu sprzedaży nieruchomości. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 26 października 2022 r. (wpływ 26 października 2022 r.) oraz pismem z 3 listopada 2022 r. (wpływ 3 listopada 2022 r.).

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

Chronologiczne przedstawienie przebiegu zgłoszonego do interpretacji zaistniałego stanu faktycznego.

2008 r. - nabycie działki budowlanej nr 1 położonej we wsi (…), gmina (…) o powierzchni ok. 1,3 ha przez osobę fizyczną - małżeństwo E. i M. F. od osoby fizycznej - małżeństwa N., na podstawie ich umowy cywilnej z Nadleśnictwem (…) na przejazd przez teren Administracji Lasów Państwowych, który gwarantował dostęp do drogi publicznej.

Zamiarem Pana i Pana żony było osiedlenie się, a według Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego gminy (…) ustalonego w 2004 roku i w połączeniu z ww. dostępem do drogi publicznej, powinno zapewnić bez przeszkód spełnienie decyzji.

2010 r. - w tym czasie działka nr 1 została geodezyjnie podzielona na kilka mniejszych o nr 1/1, 1/2, 1/3, 1/4, 1/5, 1/6, 1/7, 1/8, każda o powierzchni minimalnej 0,15 ha, ponieważ taką możliwość dopuszczał MPZP. Celem podziału było zapewnienie w przyszłości możliwości zamieszkania członków Pana rodziny: dzieci, brata.

2010 r. - w tymże roku w listopadzie wraz z małżonką wystąpił Pan z wnioskiem do Sądu Rejonowego w (…) o ustanowienie służebności drogi koniecznej o długości 50 m.b. i szerokości 5 m.b. geograficznie w miejsce przejazdu z umowy cywilnej z Nadleśnictwem (...) wychodząc z założenia, że takie rozwiązanie będzie zapewniało bardziej stabilną moc prawną. Wstępnie Nadleśnictwo skłaniało się ku temu rozwiązaniu, jednak będąc uczestnikiem w trakcie pierwszej rozprawy sprzeciwiło się nie wyrażając zgody na wniosek Pana i Pana żony.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00