Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 23 listopada 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT2.4011.569.2022.2.ŁS

Możliwość odliczenia w ramach ulgi termomodernizacyjnej związanych z dociepleniem przegród budowlanych wydatków na zakup pokrycia dachu (blachodachówka), drewnianych elementów do wymiany (łaty, kontrłaty i deski), wełny mineralnej, membrany, orynnowanie oraz usługę wymiany dachu

Interpretacja indywidualna

– stanowisko prawidłowe

Szanowna Pani,

stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

12 września 2022 r. wpłynął Pani wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie ulgi termomodernizacyjnej. Uzupełniła go Pani – na wezwanie organu – pismem z datą wpływu 21 listopada 2022 r. Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego.

Będąc właścicielką jednorodzinnego budynku mieszkalnego w roku 2022 wymienia Pani pokrycie dachowe wraz z jego dociepleniem.

Nowy dach pozwoli na zniwelowanie ubytków energii oraz przygotowanie dachu pod dalsze inwestycje, w tym instalację fotowoltaiczną.

Fakturami zostaną udokumentowane wydatki na zakup pokrycia dachu (blachodachówka), drewnianych elementów do wymiany (łaty, kontrłaty i deski), wełny mineralnej, membrany, orynnowanie oraz usługę wymiany dachu.

Uzupełnienie i doprecyzowanie opisu zdarzenia przyszłego

Poniesione wydatki związane są z realizacją przedsięwzięcia termomodernizacyjnego polegającego na ulepszeniu, w wyniku którego nastąpiło zmniejszenie zapotrzebowania na energię na potrzeby ogrzewania budynku oraz wody użytkowej.

Przez „jednorodzinny budynek mieszkalny” należy rozumieć budynek w zabudowie bliźniaczej, służący zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych, stanowiący konstrukcyjnie samodzielną całość.

Wymiana dachu i pozostałych elementów, o których mowa we wniosku, nie wynikała z projektu budowlanego i pozwolenia na budowę. W wyniku dokonanych prac nie zwiększyła się powierzchnia użytkowa, kubatura oraz nie zwiększyła się wysokość ścian w budynku. W związku z dokonaniem prac opisanych we wniosku nie była Pani zobowiązana do zgłoszenia budowy lub uzyskania pozwolenia na budowę. W wyniku prac nie doszło do budowy, przebudowy, rozbudowy czy nadbudowy budynku w rozumieniu ustawy Prawo budowlane.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00