Wyszukaj według identyfikatora
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

Porada aktualna
na dzień 23-03-2023
Porada aktualna
na dzień 23-03-2023
Data publikacji: 2023-01-18

Jak ustalić składkę wypadkową po przekształceniu spółki kapitałowej w osobową

PROBLEM

Od 1 stycznia 2023 r. przekształciliśmy spółkę z o.o. w spółkę komandytową. Pracownicy spółki z o.o. zostali zatrudnieni w nowej spółce. Czy w związku z tym zachowujemy uprawnienia do opłacania składki na ubezpieczenie wypadkowe według stopy procentowej ustalonej dla spółki z o.o., czy na nowo musimy ustalić stopę procentową składki wypadkowej? W jaki sposób powinniśmy zawiadomić o tym przekształceniu ZUS?

RADA

Spółka komandytowa nie będzie mogła skorzystać ze stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe ustalonej dla spółki z o.o. Zawiadomienie ZUS o przekształceniu formy działalności spółki nie jest wymagane w razie poinformowania o nim właściwego naczelnika urzędu skarbowego oraz dokonania zmiany wpisu w Krajowym Rejestrze Sądowym. Szczegóły w uzasadnieniu.

UZASADNIENIE

Obowiązkowo ubezpieczeniem wypadkowym są objęte co do zasady osoby, które podlegają też ubezpieczeniom emerytalnym i rentowym. Ubezpieczenie wypadkowe uprawnia do świadczeń w razie utraty zdolności do pracy w wyniku wypadku przy pracy lub choroby ...

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00