Wyszukaj według identyfikatora
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Artykuł aktualny
na dzień 08-06-2023
Data publikacji: 2022-12-21

Sporządzanie listy płac w 2023 r. według oświadczeń i wniosków złożonych na nowym formularzu PIT-2

W wyniku zmian wprowadzonych od 1 stycznia 2023 r. przez Polski Ład 2.0 Ministerstwo Finansów opublikowało w BIP nowy wzór PIT-2. Jest to 9 wersja tego dokumentu i bardzo różni się od poprzednich. Nie zawiera bowiem tylko oświadczenia, jakie mógł złożyć pracownik w sprawie zastosowania kwoty zmniejszającej miesięczne zaliczki podatkowe od uzyskiwanych przychodów, ale też szereg oświadczeń i wniosków podatnika (czyli również zleceniobiorcy i wykonawcy umowy o dzieło) dla celów obliczania miesięcznych zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych.

Zamiast urzędowego formularza PIT-2 płatnicy mogą przygotować we własnym zakresie i przekazać do stosowania zatrudnionym osobom formularze istotne z punktu widzenia naliczania zobowiązań podatkowych od wypłacanych im świadczeń. W niniejszym opracowaniu omówiono, jak poszczególne oświadczenia i wnioski zawarte w nowym formularzu PIT-2 wpływają na rozliczenia przychodów na listach płac w 2023 r.

Oświadczenie w sprawie pomniejszania zaliczki podatkowej o kwotę zmniejszającą podatek (część C PIT-2)

https://premium.serwiskadrowego.pl/wp-content/uploads/2021/12/PIT2-1.png

Od 1 stycznia 2023 r. zasadniczą modyfikacją w zakresie kwoty zmniejszającej podatek jest umożliwienie jej stosowania wszystkim płatnikom, którzy otrzymają w tej sprawie oświadczenie od podatnika. W rezultacie po zmianach kwotę tę mogą uwzględniać również m.in. zleceniodawcy czy podmioty zatrudniające osoby na podstawie umów o dzieło lub kontraktów menedżerskich.

Ponadto po nowelizacji przepisów podatnik może swobodniej decydować o zastosowaniu kwoty wolnej przez płatnika, gdyż został uprawniony do składania oświadczenia o jej stosowaniu nawet 2 lub 3 płatnikom, jeżeli:

  • łączna kwota pomniejszenia stosowana przez wszystkich płatników w danym miesiącu nie przekracza kwoty stanowiącej 1/12 kwoty zmniejszającej podatek oraz
  • w roku podatkowym podatnik za pośrednictwem płatnika nie skorzystał w pełnej wysokości z pomniejszenia podatku w wysokości kwoty określonej w pierwszym przedziale skali podatkowej (3600 zł), w tym również gdy złożył wniosek o niepobieranie zaliczek w danym roku podatkowym (na podstawie dodanego do ustawy o pdof art. 31c).

Podatnik, biorąc pod uwagę wybór najlepszego dla siebie rozwiązania, może więc po zmianach "dzielić" 1/12 kwoty zmniejszającej podatek maksymalnie na 3 części i upoważnić w związku z tym do jej stosowania nawet 3 płatników. W konsekwencji jego zaliczka podatkowa - po złożeniu stosownego oświadczenia - może być od 2023 r. pomniejszana u każdego płatnika:

  • o 1/24 kwoty zmniejszającej podatek (o 150 zł), przy upoważnieniu 2 płatników,
  • o 1/36 kwoty zmniejszającej podatek (o 100 zł), przy upoważnieniu 3 płatników.

Jeżeli płatnik podatku jest jeden, kwota zmniejszająca miesięczną należność podatkową powinna wynosić 300 zł.

Co istotne, miesięczna suma pomniejszenia zaliczki na podatek dochodowy nie może przekroczyć w przypadku danego podatnika 1/12 kwoty ...

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00