Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Artykuł aktualny na dzień 16-04-2024
Data publikacji: 2023-01-05

Kiedy odliczymy VAT przy nabyciu usług cateringowych

Przepisy ustawy o VAT wyłączają prawo do odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu usług gastronomicznych. Pod tym względem usługi cateringowe są jednak traktowane inaczej. Jeżeli ich nabycie ma związek z wykonywaniem czynności opodatkowanych, odliczenie może być realizowane.

Obniżenie podatku należnego o podatek naliczony wynikający z otrzymanych faktur wymaga związku dokonanych nabyć z wykonywaniem czynności opodatkowanych.

Ustawodawca przewidział również szereg wyłączeń z prawa do odliczenia podatku naliczonego, określonych w art. 88 ustawy o VAT. Jedno z nich, wynikające z art. 88 ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT, obejmuje usługi noclegowe i gastronomiczne, z wyjątkiem nabycia:

  • gotowych posiłków przeznaczonych dla pasażerów przez podatników świadczących usługi przewozu osób oraz
  • usług noclegowych nabywanych w celu ich odprzedaży, opodatkowanych u tego podatnika na podstawie art. 8 ust. 2a ustawy o VAT.

W przypadku usług gastronomicznych sprawa jest zatem oczywista. Z wyjątkiem nielicznych, wskazanych przez ustawodawcę przypadków, podatnikom nie przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego przy ich zakupie. Ewentualny związek nabytych usług gastronomicznych z czynnościami opodatkowanymi VAT nie ma wówczas żadnego znaczenia i nie jest brany pod uwagę.

1. Jakie usługi zaliczamy do usług cateringowych

Przedstawione zasady nie mają jednak odpowiedniego zastosowania do usług cateringowych, które nie są tożsame z usługami gastronomicznymi. Odliczenie podatku naliczonego przy ich nabyciu będzie jednak wymagało jednoznacznego stwierdzenia, że w tym konkretnym przypadku mamy do czynienia z usługą cateringową, a nie usługą gastronomiczną. Usługi te są natomiast do siebie niekiedy bardzo zbliżone. Obie związane są bowiem z przygotowywaniem i dostarczaniem posiłków. Przepisy ustawy o VAT nie definiują pojęcia usług gastronomicznych ani usług cateringowych. Zasadne będzie zatem odwołanie się do znaczenia językowego tych pojęć, określonych w.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00