Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 16 grudnia 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT1-3.4012.588.2022.2.MK

Wyłączenie z opodatkowania podatkiem od towarów i usług, nieodpłatnego przekazania przedsiębiorstwa, zgodnie z art. 6 pkt 1 ustawy o VAT.

Interpretacja indywidualna  – stanowisko prawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

12 października 2022 r. wpłynął Pana wniosek z 7 października 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy wyłączenia z opodatkowania podatkiem od towarów i usług, nieodpłatnego przekazania przedsiębiorstwa, zgodnie z art. 6 pkt 1 ustawy o VAT. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 6 grudnia 2022 r. (data wpływu 12 grudnia 2022 r.). Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Wnioskodawca prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą i jest czynnym podatnikiem podatku VAT rozlicza się na KPIR. Przedmiotem działalności jest produkcja i sprzedaż odzieży. Podatnika łączy z żoną małżeńska wspólność majątkowa nieprzerwanie od początku małżeństwa. Podatnik rozpoczął prowadzenie działalności po wstąpieniu w związek małżeński i cały majątek firmy wchodzi do wspólnego majątku małżonków.

Obecnie mąż planuje przekazanie całego majątku firmy żonie oraz zamknięcie działalności. Przekazanie odbędzie się nieodpłatnie. Nie będzie to darowizna a jedynie techniczne przekazanie do firmy żony gdyż składniki te nadal będą wchodzić do majątku wspólnego małżonków.

Przekazane zostaną wszystkie składniki przedsiębiorstwa wraz z środkami trwałymi, towarami handlowymi,(znakiem towarowym, stroną internetową), pracownicy zostaną przejęcie w myśl art. 23 (1)KP.

Przed przekazaniem przedsiębiorstwa żona Wnioskodawcy założy JDG i będzie kontynuować prowadzenie firmy. Żona Wnioskodawcy będzie również czynnym podatnikiem VAT i będzie rozliczać prowadzoną działalność na KPIR.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00