Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2023-01-05

Czy zaliczka może być przychodem w momencie otrzymania, jeżeli podatnik nie prowadzi ewidencji sprzedaży na kasie fiskalnej, tylko ewidencję przychodów

PROBLEM

Podatnik prowadzi działalność gospodarczą opodatkowaną na zasadach ogólnych. Przedmiotem działalności gospodarczej jest prowadzenie kursów nauki pisania książek świadczone dla osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej. Podatnik korzysta z podmiotowego zwolnienia z VAT tj. na podstawie art. 113 ust. 9 Ustawy o VAT (nie przekroczył limitu sprzedaży obligującego do rejestracji jako czynny podatnik VAT. Podatnik przyjmuje zapłatę za usługi wyłącznie na konto bankowe. Podatnik przekroczył w jednym z poprzednich lat limit obowiązujący do prowadzenia ewidencji sprzedaży na kasie fiskalnej. Jednak nie posiada on kasy fiskalnej, gdyż korzysta ze zwolnienia z ewidencji na kasie fiskalne w związku z tym, że prowadzi odpowiednią ewidencję przychodów, o której mowa w pozycji 37 załącznika do Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 grudnia 2021 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących , który brzmi następująco: "Czynności zwolnione z obowiązku ewidencjonowania Świadczenie usług na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych, jeżeli świadczący usługę otrzyma w całości zapłatę za wykonaną czynność za pośrednictwem poczty, banku lub spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej (odpowiednio na rachunek bankowy podatnika lub na rachunek podatnika w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, której jest członkiem), a z ewidencji i dowodów dokumentujących zapłatę jednoznacznie wynika, jakiej konkretnie czynności dotyczyła" Art. 14 ust. 1j ustawy o PIT brami: "W przypadku pobrania wpłat na poczet dostaw towarów i usług, które zostaną wykonane w następnych okresach sprawozdawczych, podlegających zarejestrowaniu przy zastosowaniu kasy rejestrującej zgodnie z przepisami ustawy o podatku od towarów i usług, za datę powstania przychodu podatnik może uznać dzień pobrania wpłaty. (...) Zaliczka może być więc przychodem miesiąca, w którym została otrzymana, na podst. art. 14 ust. 1j ustawy o PIT, w przypadku pobrania wpłat na poczet dostaw towarów i usług, które zostaną wykonane w następnych okresach sprawozdawczych podlegających zarejestrowaniu przy zastosowaniu kasy rejestrującej. Podatnik, pomimo, że nie prowadzi ewidencji sprzedaży na kasie fiskalnej chciałby skorzystać z możliwości zaliczania do przychodów zaliczek w miesiącu ich otrzymania, a więc chciałby korzystać z takiego prawa jakie niewątpliwie przysługuje podatnikom prowadzącym ewidencję sprzedaży na kasie fiskalnej – im to prawo przysługuje na podstawie art. art. 14 ust. 1j ustawy o PIT.

Czy otrzymana zaliczka na poczet przyszłych usług może być przychodem w momencie jej otrzymania, jeżeli podatnik nie prowadzi ewidencji sprzedaży na kasie fiskalnej w związku z prowadzeniem ewidencji przychodów, o której mowa w pozycji 37 załącznika do Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 grudnia 2021 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących? Czyli inaczej mówiąc, czy ustawa uznaje za tożsame – ewidencję sprzedaży na kasie fiskalnej z prowadzeniem ewidencji o której mowa w zdaniu poprzednim? Jest może znana interpretacja podatkowa czy też orzecznictwo w tej sprawie?

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00