Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 5 stycznia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDWPT.4011.35.2022.2.ASZ

Skutki podatkowe zbycia nieruchomości.

Interpretacja indywidualna

– stanowisko prawidłowe

Szanowna Pani,

stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

26 października 2022 r. wpłynął Pani wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych odpłatnego zbycia nieruchomości. Uzupełniła go Pani – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 22 listopada 2022 r. (wpływ 25 listopada 2022 r.). Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

Wnioskodawczyni dnia 10 października 2022 r. na podstawie aktu notarialnego zawartego w kancelarii notarialnej, sprzedała nieruchomość objętą księgą wieczystą X składającą się z działek nr X i Y o łącznym obszarze 0,1694 ha za cenę w łącznej kwocie 225 tys. zł.

Rodzice Wnioskodawczyni (nie zawierali umów małżeńskich majątkowych) na podstawie warunkowej umowy sprzedaży z dnia 6 lutego 1974 r., umowy przeniesienia własności z dnia 25 września 1974 r. i umowy darowizny z dnia 24 listopada 1981 r. byli we wspólności ustawowej właścicielami nieruchomości objętej księgą wieczystą Y Sądu Rejonowego w .... o łącznej powierzchni 0,2323 ha. W dniu 11 września 2014 r. aktem notarialnym Nr w postaci umowy darowizny rodzice Wnioskodawczyni darowali córce (Wnioskodawczyni) do jej majątku osobistego udział w 8/23 częściach ww. nieruchomości objętej księgą wieczystą Y, a Wnioskodawczyni darowiznę przyjęła i oznajmiła, że jest mężatką od 6 stycznia 1979 r., a z mężem umów majątkowych małżeńskich nie zawierała. Naczelnik Urzędu Skarbowego w ..... stwierdził, że podatek od spadków i darowizn z tytułu ww. darowizny nie był należny, z tytułu zastosowania zwolnienia od podatku.

Matka Wnioskodawczyni zmarła 9 sierpnia 2019 r., ojciec zmarł 4 marca 2021 r. Nie sporządzono testamentów. Aktem poświadczenia dziedziczenia Rep A Nr poświadczono, że po zmarłej matce Wnioskodawczyni spadkobiercy spadek z dobrodziejstwem inwentarza nabyli: mąż w ¼ części, córka A. w ¼ części, córka M. w ¼ część i syn P. w ¼ części każdy.

Aktem poświadczenia dziedziczenia Rep. A Nr poświadczono, że po zmarłym ojcu Wnioskodawczyni spadkobiercy nabyli spadek wprost w ten sposób, że Wnioskodawczyni A. w 1/3 części, córka M. w 1/3 części i syn P. w 1/3 części każdy.

W dniu 23 grudnia 2021 r. Sąd Rejonowy wydał postanowienie dot. ugody sądowej wraz z postanowieniem o umorzeniu postępowania w sprawie o dział spadku, podział majątku i ustanowienie służebności gruntowej. Orzeczenie uprawomocniło się 31 grudnia 2021 r. Wnioskodawczyni, Jej brat oraz siostra zgodnie dokonali działu spadku po zmarłych rodzicach w ten sposób, że z tytułu podziału majątku wspólnego ww. spadkobierców przyznają bez wzajemnych spłat i dopłat - na rzecz A. działkę niezabudowaną Y, a na rzecz brata działkę nr Z zabudowaną budynkiem mieszkalnym i garażem położoną w .... o wartości 390 tys. zł. Z tytułu podziału majątku wspólnego ww. spadkobierców siostra Wnioskodawczynie nie otrzymała żadnego majątku. Wnioskodawczyni oraz uczestnicy (siostra i brat) niniejszą ugodą wyczerpali wszelkie roszczenia z tytułu działu spadku po zmarłych rodzicach, zrzekają się roszczeń z tytułu majątku spadkowego, jaki z tytułu otrzymanych od spadkodawców darowizn i innych przysporzeń. Wnioskodawczyni oraz uczestnicy (brat i siostra) ustanowili bez wynagrodzenia na rzecz posiadaczy, właścicieli i użytkowników działki nr X służebność gruntową drogi koniecznej.

Ponadto Wnioskodawczyni działkę nr X nabyła na podstawie postanowienia Sądu Rejonowego w ..... o zniesieniu współwłasność z dnia 28 listopada 2014 r, sygn. akt , a działkę nr Y nabyła na podstawie ugody sądowej wraz z postanowieniem o umorzeniu postępowania w sprawie o dział spadku, podział majątku i ustanowienie służebności gruntowej z 23 grudnia 2021 r Sądu Rejonowego w ...., sygn. akt.

Kwota uzyskana ze sprzedaży nieruchomości nie przewyższała wartości udziału Wnioskodawczyni w nieruchomości nabytego w drodze spadku, gdyż majątek otrzymała tylko ona i brat.

Wnioskodawczyni nie prowadziła oraz nie prowadzi działalności gospodarczej, a tym samym nigdy nie wykorzystywała przedmiotowej nieruchomości w ramach takiej działalności.

Uzupełnienie i doprecyzowanie opisu stanu faktycznego

W uzupełnieniu wniosku, w odpowiedzi na poniższe pytania wskazała Pani, że

  1. Jakie działki objęte były księgą wieczystą nr Y?

Księgą wieczystą nr Y objęte są działki nr Y i Z (są to nowe numery, które widnieją na mapie). Wcześniej były inne oznaczenia - odpis księgi wieczystej nr AA z dnia 5 października 1998 r. Sądu Rejonowego Wydziału Ksiąg Wieczystych w ..... Opis nieruchomości:, obszar nieruchomości 37a 13m kw.

Na podstawie warunkowej umowy sprzedaży z dnia 6 lutego 1974 r. i umowy przeniesienia własności z dnia 25 września 1974 r. prawo własności wpisane jest na rzecz R. i H. (rodzice Wnioskodawczyni) w ustawowej wspólności w 7/8 części. Na podstawie umowy darowizny z dnia 24 listopada 1981 r. prawo własności wpisane jest na rzecz H. i R. - rodzice Wnioskodawczyni - w ustawowej wspólności 1/8 części bez ciężarów i obciążeń.

Postanowieniem z dnia 28 listopada 2014 r. sygn. akt Sąd Rejonowy  Wydział Cywilny - o zniesieniu współwłasności - postanawia w oparciu o mapę z projektem podziału nieruchomości objętej kw Y położonej w ..., przyjętą do zasobu geodezyjnego za numerem P. UWIDOCZNIĆ ZMIANY I PODZIAŁY:

-działkę O włączyć do działki K, która w ten sposób powiększona zmienia oznaczenie na działkę X i dzieli na działkę X/1-2,

-    znieść współwłasność nieruchomości objętej kw Y w ten sposób, że przyznać na wyłączną własność na rzecz rodziców Wnioskodawczyni działkę R o pow. 15a 16m kw wraz z częścią budynku mieszkalnego i gospodarczego przy ulicy w ... oraz na rzecz A. działkę X o pow. 08a 06m kw (niezabudowaną) - bez dopłat, ustanowić na rzecz każdoczesnych właścicieli i posiadaczy działki X służebność przejazdu i przechodu pasem szerokości 5 m biegnącą i obciążającą przez działkę R.

  1. Udział w jakiej nieruchomości otrzymała Pani w darowiźnie od rodziców? Proszę podać oznaczenie geodezyjne i powierzchnie działki/działek.

Na podstawie aktu notarialnego Rep. A nr z dnia 11 września 2014 r. Wnioskodawczyni otrzymała umową darowizny od rodziców działkę nr X o pow. 08a 06m kw. (niezabudowaną).

  1. Czy nieruchomości, które były przedmiotem spadku, spadkodawcy tj. Pani rodzice nabyli na podstawie przeniesienia własności w 1974 r. oraz na podstawie darowizny w 1981 r.?

Rodzice Wnioskodawczyni nabyli nieruchomość będącą przedmiotem spadku na podstawie:

-warunkowej umowy sprzedaży z dnia 6 lutego 1974 r.,

-umowy przeniesienia własności z dnia 25 września 1974 r. (prawo własności wpisane jest na rzecz R. i H. (rodzice Wnioskodawczyni) w ustawowej wspólności w 7/8 części),

-     umowy darowizny z dnia 24 listopada 1981 r. (prawo własności wpisane jest na rzecz H. i R. - rodzice Wnioskodawczyni - w ustawowej wspólności 1/8 części bez ciężarów i obciążeń).

  1. Co dokładnie wchodziło w skład masy spadkowej po zmarłej w 2019 r. matce? Należy to szczegółowo opisać. Proszę podać oznaczenie geodezyjne i powierzchnię działek, współwłaścicieli oraz ich udziały w poszczególnych działkach.

Spadkobiercy nabyli spadek z dobrodziejstwem inwentarza. Spadkobiercy po zmarłej matce to: mąż R. nabył udziały w spadku w ¼ części, córka A. nabyła udziały w spadku w ¼ części, córka M. nabyła udziały w spadku w ¼ części, syn P. nabył udziały w spadku w ¼ części.

W skład masy spadkowej po zmarłej w 2019 r. matce wchodzi udział w nieruchomości objętej księgą wieczystą nr Y. Na podstawie mapy do celów prawnych sporządzonej przez biegłego geodetę wpisanej do Miejskiego Ośrodka Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej za numerem P., działka nr R o pow. 15a 16m kw. położona w ...  Podzielona jest na działki - Y o pow. 8a 88m kw. (jest to działka niezabudowana) oraz działka nr Z o pow. 6a 28m kw. (działka zabudowana budynkiem mieszkalnym i garażem) przy ulicy w ... Obie działki objęte kw Y.

Spadkobiercy, tj. Wnioskodawczyni oraz jej siostra i brat dokonali działu spadku po zmarłej w 2019 r. matce oraz po zmarłym w 2021 r. ojcu w ten sposób, że przyznają bez wzajemnych spłat i dopłat na rzecz A. działkę niezabudowaną nr Y. Z kolei na rzecz brata – P. – działkę nr Z o pow. 6a 28m kw. (działka zabudowana budynkiem mieszkalnym i garażem) przy ulicy w ...

  1. Co dokładnie wchodziło w skład masy spadkowej po zmarłym w 2021 r. ojcu? Należy to szczegółowo opisać. Proszę podać oznaczenie geodezyjne i powierzchnię działek, współwłaścicieli oraz ich udziały w poszczególnych działkach.

Spadkobiercy nabyli spadek wprost. Spadkobiercy po zmarłym ojcu to: córka A. nabyła udziały w spadku w 1/3 części, córka M. nabyła udziały w spadku w 1/3 części, syn P. nabył udziały w spadku w 1/3 części.

W skład masy spadkowej po zmarłym w 2021 r. ojcu wchodzi udział w nieruchomości objętej księgą wieczystą nr Y. Na podstawie mapy do celów prawnych sporządzonej przez biegłego geodetę wpisanej do Miejskiego Ośrodka Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej za numerem P., działka nr R o pow. 15a 16m kw. położona w ... Podzielona jest na działki - Y o pow. 8a 88m kw. (jest to działka niezabudowana) oraz działka nr Z o pow. 6a 28m kw. (działka zabudowana budynkiem mieszkalnym i garażem) przy ulicy w ... Obie działki objęte kw Y.

Spadkobiercy, tj. Wnioskodawczyni oraz jej siostra i brat dokonali działu spadku po zmarłej w 2019 r. matce oraz po zmarłym w 2021 r. ojcu w ten sposób, że przyznają bez wzajemnych spłat i dopłat na rzecz A. działkę niezabudowaną nr Y. Z kolei na rzecz brata – P. – działkę nr Z o pow. 6a 28m kw. (działka zabudowana budynkiem mieszkalnym i garażem) przy ulicy w ...

  1. Czy wskutek dokonanego działu spadku uzyskała Pani przysporzenie ponad przysługujący Jej udział w spadku po matce?

Nie.

  1. Czy wartość rynkowa nabytych przez Panią składników majątkowych w wyniku działu spadku przekroczyła wartość udziału spadkowego odziedziczonego przez Panią po matce?

Nie.

  1. Czy wskutek dokonanego działu spadku uzyskała Pani przysporzenie ponad przysługujący Jej udział w spadku po ojcu?

Nie.

  1. Czy wartość rynkowa nabytych przez Panią składników majątkowych w wyniku działu spadku przekroczyła wartość udziału spadkowego odziedziczonego przez Panią po ojcu?

Nie.

  1. W związku z jakimi okolicznościami i kiedy stała się Pani współwłaścicielem działki nr X? Należy to szczegółowo opisać.

Na podstawie aktu notarialnego Rep. A nr z dnia 11 września 2014 r. Wnioskodawczyni otrzymała umową darowizny od rodziców działkę nr X o pow. 08a 06m kw (niezabudowaną). Aktem notarialnym Wnioskodawczyni stała się właścicielką działki a nie współwłaścicielką, gdyż zgodnie z treścią aktu notarialnego rodzice darowali córce A. do jej majątku osobistego udział w 8/23 częściach nieruchomości objętej księgą wieczystą nr Y. Wnioskodawczyni jest mężatką a z mężem umów małżeńskich majątkowych nie zawierała.

  1. Czy na podstawie postanowienia Sądu Rejonowego o zniesieniu współwłasności z 28 listopada 2014 r. nabyła Pani działkę nr X w całości?

Postanowieniem z dnia 28 listopada 2014 r. sygn. akt Sąd Rejonowy Wydz. Cywilny - o zniesieniu współwłasności - Wnioskodawczyni nabyła działkę nr X w całości.

  1. Kiedy (należy podać datę) uprawomocniło się ww. postanowienia Sądu dotyczącego ww. zniesienia współwłasności?

Postanowienie z dnia 28 listopada 2014 r. sygn. akt Sąd Rejonowy Wydz. Cywilny - o zniesieniu współwłasności – uprawomocniło się 20 grudnia 2014 r..

  1. Czy wartość rynkowa nabytych przez Panią składników majątkowych w wyniku zniesienia współwłasności, mieściła się w udziale jaki przysługiwał Pani w składnikach majątkowych przed zniesieniem współwłasności czy może przekroczyła wartość Jej udziału?

Nie.

  1. Czy wskutek zniesienia współwłasności nieruchomości uzyskała Pani przysporzenie majątkowe poprzez nabycie nieruchomości o wartości rynkowej większej niż wartość udziału we współwłasności nieruchomości przed zniesieniem współwłasności?

Nie.

  1. Czy towarzyszyły temu spłaty, dopłaty? Jeśli tak, to należy, to dokładnie opisać.

Nie.

  1. Czy w momencie sprzedaży działek nr X i Y była Pani ich jedyną właścicielką? Należy to dokładnie opisać. W przypadku współwłasności, należy dodatkowo wskazać, jaki udział w ww. działkach w momencie sprzedaży posiadała Pani i pozostali współwłaściciele?

W momencie sprzedaży działek X i Y Wnioskodawczyni była ich jedyną właścicielką.

Działkę X o pow. 08a 06m kw. (niezabudowaną) A. otrzymała od rodziców na podstawie aktu notarialnego Rep. A nr z dnia 11 września 2014 r. Działkę Y Wnioskodawczyni otrzymała w wyniku ugody sądowej z dnia 23 grudnia 2021 r. sygn. akt.

  1. Czy w trakcie zdarzeń przedstawionych przez Panią doszło do podziału działki/działek i wyznaczeniu nowych numerów działek? Z wniosku wynika, że nieruchomość, którą otrzymała Pani w darowiźnie objęta była księgą wieczystą nr Y, natomiast sprzedane nieruchomości składające się z działek nr X i Y objęte były księgą wieczystą nr X.

Działka X była w księdze wieczystej rodziców Wnioskodawczyni o nr Y. W wyniku darowizny, Wnioskodawczyni przepisała otrzymaną działkę do swojej księgi wieczystej o nr X. Do tej samej księgi wpisała również działkę Y.

Pytanie (ostatecznie zadane w uzupełnieniu wniosku)

Czy sprzedaż w październiku 2022 r. nieruchomości objętej księgą wieczystą X, stanowi źródło przychodu dla Wnioskodawczyni w świetle art. 10 ust. 1 pkt 8 oraz art. 10 ust. 5 i w związku z tym, czy Wnioskodawczyni musi zapłacić podatek dochodowy?

Pani stanowisko w sprawie

Zdaniem Pani, ponieważ kwota uzyskana ze sprzedaży nieruchomości nie przewyższała wartości Pani udziału w nieruchomości nabytego w drodze spadku, zatem nie będzie obowiązku opodatkowania uzyskanego przychodu podatkiem PIT.

Uzasadnienie

Zgodnie treścią art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2021 r. poz. 1128 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Stosownie do art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jednym ze źródeł przychodów jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:

a)nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,

b)spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,

c)prawa wieczystego użytkowania gruntów

- jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a-c przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie; w przypadku zamiany okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonującej zamiany.

Jeżeli odpłatne zbycie nieruchomości i ww. praw majątkowych następuje przed upływem 5 lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie i nie zostaje dokonane w wykonywaniu działalności gospodarczej stanowi źródło przychodu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Odpłatne zbycie nieruchomości, jej części, udziału w nieruchomości lub prawa przed upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie rodzi obowiązek podatkowy w postaci zapłaty podatku dochodowego.

W przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości, jej części lub udziału w nieruchomości oraz praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c ww. ustawy, decydujące znaczenie w kwestii opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych uzyskanego z tego tytułu dochodu ma moment i sposób ich nabycia.

W myśl art 10 ust 5 ww. ustawy, w przypadku odpłatnego zbycia, nabytych w drodze spadku, nieruchomości lub praw majątkowych, określonych w ust. 1 pkt 8 lit. a-c, okres, o którym mowa w tym przepisie, liczy się od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie tej nieruchomości lub nabycie prawa majątkowego przez spadkodawcę Przepis art. 10 ust. 5 ustawy o PIT stanowi, że w przypadku zbycia nieruchomości nabytych w drodze spadku, pięcioletni okres liczony będzie od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie nieruchomości lub praw majątkowych przez spadkodawcę.

Zgodnie z art. 10 ust. 7 cyt. ustawy, nie stanowi nabycia albo odpłatnego zbycia, o których mowa w ust. 1 pkt 8 lit. a-c, odpowiednio nabycie albo odpłatne zbycie, w drodze działu spadku, nieruchomości lub praw majątkowych, określonych w ust. 1 pkt 8 lit. a-c, do wysokości przysługującego podatnikowi udziału w spadku.

Od dnia 1 stycznia 2019 r. pięcioletni okres, po upływie którego nie powstanie obowiązek uiszczenia podatku dochodowego z tytułu sprzedaży nieruchomości nabytych w drodze spadku liczony jest od końca roku, w którym spadkodawca ją nabył lub wybudował, a nie tak jak w stanie prawnym obowiązującym do dnia 31 grudnia 2018 r. - od końca roku, w którym został otwarty spadek (w którym zmarł spadkodawca). Zmiana obejmuje zatem wszystkich, którzy dokonają zbycia nieruchomości po dniu 31 grudnia 2018 r., bez względu na datę odziedziczenia nieruchomości.

Odnosząc się do przedmiotowej sprawy, należy stwierdzić, że kwestie związane z dziedziczeniem regulują przepisy ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. (Dz. U z 2022 r. poz. 1360).

Zgodnie z art. 922 Kodeksu cywilnego, spadek stanowią prawa i obowiązki majątkowe zmarłego, które z chwilą jego śmierci przechodzą na jedną lub kilka osób, stosownie do przepisów księgi niniejszej.

W myśl art. 924 Kodeksu cywilnego, spadek otwiera się z chwilą śmierci spadkodawcy, natomiast spadkobierca nabywa spadek z chwilą otwarcia spadku (art. 925 Kodeksu cywilnego).

Stosownie do art. 1025 § 1 Kodeksu cywilnego, prawomocne postanowienie sądu o nabyciu spadku, czy też akt poświadczenia dziedziczenia sporządzony przez notariusza, potwierdza jedynie prawo spadkobiercy do tego spadku od momentu jego otwarcia.

Według art. 1035 Kodeksu cywilnego, jeżeli spadek przypada kilku spadkobiercom, do wspólności majątku spadkowego stosuje się przepisy o współwłasności w częściach ułamkowych. Do momentu zniesienia tej współwłasności lub dokonania działu spadku, spadkobiercy są współwłaścicielami rzeczy i praw wchodzących w skład spadku.

Artykuł 1037 § 1 Kodeksu cywilnego stanowi natomiast, że dział spadku może nastąpi bądź na mocy umowy między wszystkimi spadkobiercami, bądź na mocy orzeczenia sądu na żądanie któregokolwiek ze spadkobierców.

W rozpatrywanej sprawie art. 10 ust. 7 ww. ustawy znajdzie zastosowanie bowiem z opisu stanu faktycznego wynika, że dokonano dział spadku.

Stosownie do art. 30e ust. 1 cytowanej ustawy od dochodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art 10 ust 1 pkt 8 lit. a-c podatek dochodowy wynosi 19% podstawy obliczenia podatku.

W myśl art. 30e ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podstawą obliczenia podatku, o której mowa w ust. 1, jest dochód stanowiący różnicę pomiędzy przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw określonym zgodnie z art. 19, a kosztami ustalonymi zgodnie z art. 22 ust. 6c i 6d, powiększoną o sumę odpisów amortyzacyjnych, o których mowa w art. 22h ust. 1 pkt 1, dokonanych od zbywanych nieruchomości lub praw.

Z treści przepisu art. 19 ust. 1 ww. ustawy wynika, że przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw majątkowych oraz innych rzeczy, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8, jest ich wartość wyrażona w cenie określonej w umowie, pomniejszona o koszty odpłatnego zbycia. Jeżeli jednak cena, bez uzasadnionej przyczyny, znacznie odbiega od wartości rynkowej tych rzeczy lub praw, przychód ten określa organ podatkowy w wysokości wartości rynkowej. Przepis art. 14 ust. 1 zdanie drugie stosuje się odpowiednio.

W uzupełnieniu wniosku dodała Pani, że sprzedaż nieruchomości objętej księgą wieczystą X w październiku 2022 r. nie stanowi dla Pani źródła przychodu w świetle art. 10 ust. 1 pkt 8 oraz art. 10 ust. 5 i w związku z tym, nie musi Pani zapłacić podatku dochodowego.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawiła Pani we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

W myśl art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2647 ze zm.):

Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Stosownie do treści art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Źródłem przychodów jest odpłatne zbycie:

a)nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,

b)spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,

c)prawa wieczystego użytkowania gruntów,

‒ jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a)-c) -przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Przepis art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy formułuje generalną zasadę, że odpłatne zbycie nieruchomości, jej części lub udziału w nieruchomości przed upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie rodzi obowiązek podatkowy w postaci zapłaty podatku dochodowego. Tym samym, jeżeli odpłatne zbycie nieruchomości, jej części lub udziału w nieruchomości nastąpiło po upływie 5 lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym miało miejsce nabycie lub wybudowanie – nie jest źródłem przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a przychód uzyskany z odpłatnego zbycia w ogóle nie podlega opodatkowaniu.

Aby zatem ustalić, czy w przedmiotowej sprawie sprzedaż przez Panią nieruchomości podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, istotne jest ustalenie, czy jej odpłatne zbycie nastąpi po upływie 5 lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło jej nabycie.

W przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości i praw majątkowych, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ww. ustawy, decydujące znaczenie w kwestii opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych ma forma prawna ich nabycia oraz moment nabycia.

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie precyzuje pojęcia „nabycie”, nie wskazuje, czy ma to być nabycie odpłatne, czy nieodpłatne. Nie określa również, na podstawie jakiej czynności prawnej może nastąpić nabycie nieruchomości, ich części oraz udziału w nieruchomości lub praw majątkowych. Zatem, pojęcie to należy rozumieć szeroko, co oznacza, że z nabyciem nieruchomości lub praw majątkowych wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych mamy do czynienia z chwilą uzyskania prawa własności do nieruchomości lub tych praw, bez względu na charakter czynności prawnej, na podstawie której doszło do przysporzenia majątkowego w postaci własności rzeczy lub praw.

Zgodnie z art. 10 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych,

W przypadku odpłatnego zbycia, nabytych w drodze spadku, nieruchomości lub praw majątkowych, określonych w ust. 1 pkt 8 lit. a)-c), okres, o którym mowa w tym przepisie, liczy się od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie tej nieruchomości lub nabycie prawa majątkowego przez spadkodawcę.

Z powyższego przepisu wynika, że jeżeli nieruchomości lub prawa majątkowe określone przez art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) tej ustawy zostały nabyte w drodze spadku, to ich odpłatne zbycie (dokonane poza działalnością gospodarczą) stanowi przychód podlegający opodatkowaniu, jeżeli nastąpiło ono przed upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie tej nieruchomości bądź nabycie prawa majątkowego przez spadkodawcę.

Do wyliczenia 5-letniego okresu, od którego uzależnione jest opodatkowanie sprzedaży nieruchomości lub praw majątkowych nabytych w drodze spadku, wliczany jest zatem nie tylko okres własności nieruchomości (praw majątkowych) przez spadkobiercę, który dokonuje sprzedaży, ale także okres własności nieruchomości (praw majątkowych) spadkodawcy. Jeżeli od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie nieruchomości bądź nabycie prawa majątkowego przez spadkodawcę, do momentu odpłatnego zbycia nieruchomości (praw majątkowych) przez spadkobiercę upłynęło 5 lat – to sprzedaż nie podlega opodatkowaniu.

Natomiast zgodnie z art. 10 ust. 7 ww. ustawy,

Nie stanowi nabycia albo odpłatnego zbycia, o których mowa w ust. 1 pkt 8 lit. a)-c), odpowiednio nabycie albo odpłatne zbycie, w drodze działu spadku, nieruchomości lub praw majątkowych, określonych w ust. 1 pkt 8 lit. a-c, do wysokości przysługującego podatnikowi udziału w spadku.

Wobec powyższego w przypadku odpłatnego zbycia nabytej w spadku nieruchomości istotne znaczenie ma ustalenie daty nabycia tej nieruchomości przez spadkodawcę, a w przypadku dokonania działu spadku/zniesienia współwłasności istotne jest ustalenie, czy w wyniku jego dokonania nie następuje nabycie majątku przekraczające pierwotnie posiadany udział w spadku.

Zatem aby ustalić, czy w przedmiotowej sprawie sprzedaż przez Panią przedmiotowej nieruchomości, składającej się z działek nr X i Y, podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, istotne jest ustalenie, czy odpłatne zbycie ww. nieruchomości nastąpiło po upływie 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło jej nabycie.

Z informacji zawartych we wniosku wynika, że 10 października 2022 r. sprzedała Pani nieruchomość składającą się z działek nr X i Y.

Pani rodzice na podstawie warunkowej umowy sprzedaży z dnia 6 lutego 1974 r., umowy przeniesienia własności z dnia 25 września 1974 r. i umowy darowizny z dnia 24 listopada 1981 r. nabyli do majątku objętego ich wspólnością ustawową nieruchomości objęte kw Y o łącznej powierzchni 0,2323 ha.

W dniu 11 września 2014 r. aktem notarialnym w postaci umowy darowizny rodzice darowali Pani do majątku osobistego udział w 8/23 częściach w ww. nieruchomości objętej księgą wieczystą Y (o pow. 08a 06m kw).

Księgą wieczystą nr Y objęte były działki nr O i K, które po połączeniu zmieniły oznaczenie na działkę nr X i następnie podzielono ją na działki nr X/1-2.

Postanowieniem z dnia 28 listopada 2014 r. o zniesieniu współwłasności przyznano na wyłączną własność na rzecz Pani rodziców działkę nr R o pow. 15a 16m kw oraz na Pani rzecz w całości działkę nr X o pow. 08a 06m kw (niezabudowaną).

Wartość rynkowa nabytej przez Panią działki nr X mieściła się w udziale jaki przysługiwał Pani w tej działce przed zniesieniem współwłasności oraz nie uzyskała przysporzenia majątkowego ponad przysługujący udział we współwłasności.

Pani matka zmarła 9 sierpnia 2019 r., spadek po niej nabyli: mąż w ¼ części, córka A. w ¼ części, córka M. w ¼ część i syn P. w ¼ części każdy. W skład masy spadkowej wchodził udział w nieruchomości objętej księgą wieczystą nr Y.

Następnie, 4 marca 2021 r. zmarł Pani ojciec. Spadek po nim nabyli:  A. w 1/3 części, córka M. w 1/3 części i syn P. w 1/3 części każdy. W skład masy spadkowej wchodził udział w nieruchomości objętej księgą wieczystą nr Y.

Działka nr R o pow. 15a 16m kw. podzielona została na działki: nr Y o pow. 8a 88m kw. oraz nr Z o pow. 6a 28m kw. Obie działki objęte były kw Y.

Spadkobiercy, tj. Pani oraz Pani siostra i brat dokonali 23 grudnia 2021 r. działu spadku po zmarłej w 2019 r. matce oraz po zmarłym w 2021 r. ojcu w ten sposób, że przyznają bez wzajemnych spłat i dopłat na Pani rzecz działkę niezabudowaną nr Y. Z kolei na rzecz brata działkę nr Z o pow. 6a 28m kw. Z tytułu podziału majątku wspólnego ww. spadkobierców Pani siostra nie otrzymała żadnego majątku.

Jak wskazała Pani w opisie sprawy, wskutek dokonanego działu spadku po matce oraz ojcu nie uzyskała Pani przysporzenia ponad przysługujący udział w spadku. Wartość rynkowa nabytych przez Panią składników majątkowych w wyniku działu spadku nie przekroczyła wartości udziału spadkowego odziedziczonego przez Panią po rodzicach.

Ostatecznie sprzedane działki nr X i Y objęte były księgą wieczystą nr X

Zgodnie z art. 922 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (t.j. Dz. U. z 2022 r., poz. 1360, ze zm.):

spadek stanowią prawa i obowiązki majątkowe zmarłego, które z chwilą jego śmierci przechodzą na jedną lub kilka osób, stosownie do przepisów tej ustawy.

Stosownie do art. 924 i art. 925 Kodeksu cywilnego, spadek otwiera się z chwilą śmierci spadkodawcy, natomiast spadkobierca nabywa spadek z chwilą otwarcia spadku. Oznacza to, że z chwilą śmierci należące do spadkodawcy prawa i obowiązki stają się spadkiem, który podlega przepisom prawa spadkowego, a data śmierci (chwila śmierci) spadkodawcy ustala, kto staje się spadkobiercą oraz co wchodzi w skład masy spadkowej. Z kolei postanowienie sądu o stwierdzeniu nabycia spadku lub akt poświadczenia dziedziczenia, potwierdzają jedynie prawo spadkobiercy do tego spadku od momentu jego otwarcia (art. 1025 § 1 Kodeksu cywilnego).

W myśl art. 1035 Kodeksu cywilnego,

Jeżeli spadek przypada kilku spadkobiercom, do wspólności majątku spadkowego oraz do działu spadku stosuje się odpowiednio przepisy o współwłasności w częściach ułamkowych.

Do momentu zniesienia tej współwłasności lub dokonania działu spadku, spadkobiercy są współwłaścicielami rzeczy i praw wchodzących w skład spadku.

Zgodnie z art. 1037 § 1 i § 2 Kodeksu cywilnego,

Dział spadku może nastąpić bądź na mocy umowy między wszystkimi spadkobiercami, bądź na mocy orzeczenia sądu na żądanie któregokolwiek ze spadkobierców. Jeżeli do spadku należy nieruchomość, umowa o dział powinna być zawarta w formie aktu notarialnego.

Z instytucją działu spadku mamy do czynienia w sytuacji, w której spadek przypada kilku spadkobiercom. W wyniku działu spadku prawa majątkowe objęte spadkiem przyznane poszczególnym spadkobiercom, przechodzą na nich, ustaje więc wspólność majątku spadkowego. Umowa o dział spadku lub prawomocne orzeczenie sądowe o dziale spadku stanowią tytuł własności rzeczy, które w dziale przypadły poszczególnym spadkobiercom. Na skutek działu spadku następuje konkretyzacja składników masy spadkowej przypadających poszczególnym spadkobiercom.

Jeżeli zatem wartość nieruchomości lub prawa (udziałów w nieruchomości lub prawie) nabytych w wyniku działu spadku jest zgodna z udziałem posiadanym przed działem spadku – nie następuje nabycie, ponieważ w ten sposób nie ulega powiększeniu zarówno zakres dotychczasowego władztwa tej osoby nad nieruchomością lub prawem, jak i stan jej majątku osobistego. Dział spadku, w wyniku którego udział w nieruchomości lub prawie nie zwiększył się, zmienia wyłącznie charakter własności. Jednakże nabycie nieruchomości lub prawa w drodze działu spadku (nawet jeżeli działu spadku dokonano bez spłat lub dopłat) w części przekraczającej udział spadkowy stanowi w myśl art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nabycie nieruchomości lub prawa w tym udziale, który przekracza udział nabyty w spadku. Wszelkie przypadki, gdy udział danej osoby ulega powiększeniu, traktowane być muszą w kategorii nabycia, gdyż w ten sposób ulega powiększeniu zakres dotychczasowego władztwa tej osoby nad nieruchomością lub prawem. Bezsprzeczne jest, że udziały, jakie otrzymuje spadkobierca powyżej swojego udziału (jeżeli nabywa majątek w dziale spadku o wartości większej od swojego udziału w spadku) były własnością pozostałych spadkobierców. Spadkobierca nie miał do nich żadnych praw aż do momentu działu spadku.

Wobec tego nabycie w wyniku działu spadku części majątku, który należał do innych spadkobierców (współwłaścicieli), należy traktować jako nabycie w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 w związku z ust. 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Organ podkreśla, że dział spadku jest czynnością dokonywaną wyłącznie między samymi spadkobiercami dziedziczącymi po tym samym spadkodawcy. Dział spadku jest czynnością wtórną, wynikającą z podziału majątku spadkowego, a zatem nie jest tą samą czynnością co zniesienie współwłasności.

Celem postępowania o zniesienie współwłasności w rozumieniu przepisów ustawy Kodeks cywilny jest nowe ukształtowanie prawa własności rzeczy, która stanowi przedmiot współwłasności.

Zgodnie z art. 195 Kodeksu cywilnego,

Własność tej samej rzeczy może przysługiwać niepodzielnie kilku osobom (współwłasność).

Stosownie do art. 196 § 1 i § 2 Kodeksu cywilnego,

Współwłasność jest albo współwłasnością w częściach ułamkowych, albo współwłasnością łączną. Współwłasność łączną regulują przepisy dotyczące stosunków, z których ona wynika. Do współwłasności w częściach ułamkowych stosuje się przepisy Działu IV Księgi drugiej.

Natomiast w myśl art. 210 Kodeksu cywilnego,

Każdy ze współwłaścicieli może żądać zniesienia współwłasności.

Przez zniesienie współwłasności rozumie się likwidację łączącego współwłaścicieli stosunku prawnego, która następuje w drodze umowy lub orzeczenia sądu.

Stosownie do art. 211 i art. 212 Kodeksu cywilnego, zniesienie współwłasności może nastąpić przez podział rzeczy wspólnej, a gdy rzeczy nie da się podzielić, przez przyznanie rzeczy jednemu ze współwłaścicieli z obowiązkiem spłaty pozostałych bądź przez podział cywilny, polegający na sprzedaży rzeczy wspólnej i podziale uzyskanej ceny stosownie do wielkości udziałów współwłaścicieli.

Jeżeli zniesienie współwłasności następuje przez podział rzeczy wspólnej, to co do zasady dokonuje się jej podziału na tyle części ilu jest współwłaścicieli z uwzględnieniem wartości udziałów posiadanych przed zniesieniem współwłasności. W przypadku różnicy pomiędzy wartością utworzonych części rzeczy a wielkością udziałów, wartość poszczególnych udziałów może być wyrównana przez dopłaty pieniężne.

Co do zasady, zniesienie współwłasności jest formą nowego nabycia tylko wówczas, gdy – w wyniku tego zniesienia – podatnik otrzymuje nieruchomość, której wartość po dokonanym podziale przekracza wartość udziału, jaki pierwotnie mu przysługiwał.

Podobne wnioski wynikają z ukształtowanej już linii orzeczniczej Naczelnego Sądu Administracyjnego, zgodnie z którą nabyciem rzeczy w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, nie jest przyznanie jej na wyłączną własność jednemu ze współwłaścicieli w wyniku dokonanego zniesienia współwłasności, jeśli:

-podział taki jest ekwiwalentny w naturze i nie towarzyszą mu spłaty i dopłaty, lub

-wartość otrzymanej przez daną osobę rzeczy w wyniku podziału tego majątku mieści się w udziale, jaki przysługiwał tej osobie we współwłasności.

Za datę nabycia nieruchomości lub prawa – w przypadku ich sprzedaży, które przypadły danej osobie w wyniku działu spadku lub zniesienia współwłasności nieruchomości, należy przyjąć więc datę ich pierwotnego nabycia, jeżeli wartość otrzymanej przez daną osobę nieruchomości lub prawa w wyniku działu lub zniesienia współwłasności mieści się w udziale, jaki przysługuje tej osobie w majątku objętym współwłasnością oraz dział spadku został dokonany bez spłat i dopłat.

Uwzględniając powyższe oraz przyjmując za Panią, że dział spadku i zniesienie współwłasności nastąpiło nieodpłatnie, bez spłaty na rzecz pozostałych spadkobierców, oraz że wartość rynkowa nabytej przez Panią nieruchomości nie przekroczyła wartości udziału spadkowego odziedziczonego przez Panią po matce i ojcu, stwierdzić należy, że dla celów podatku dochodowego od osób fizycznych dokonany dział spadku i zniesienie współwłasności nie stanowi dla Pani nabycia nieruchomości, w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Oznacza to, że w Pani przypadku dla nieruchomości (działki nr Y), będącej przedmiotem sprzedaży w dniu 10 października 2022 r. – zgodnie z art. 10 ust. 5 oraz art. 10 ust. 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych okres, o którym mowa w przepisie art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ww. ustawy należy liczyć od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie tej nieruchomości lub nabycie prawa majątkowego przez spadkodawcę.

W rozpatrywanej sprawie, należy odnieść się do przepisów regulujących stosunki majątkowe małżeńskie, zawartych w ustawie z dnia 25 lutego 1964 r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy (t.j. Dz. U. z 2020 r., poz. 1359, ze zm.).

Zgodnie z art. 31 § 1 ww. ustawy:

Z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje między małżonkami z mocy ustawy wspólność majątkowa (wspólność ustawowa) obejmująca przedmioty majątkowe nabyte w czasie jej trwania przez oboje małżonków lub przez jednego z nich (majątek wspólny). Przedmioty majątkowe nieobjęte wspólnością ustawową należą do majątku osobistego każdego z małżonków.

Przedmiotami majątkowymi w rozumieniu tego przepisu są wszelkie prawa majątkowe  – zarówno bezwzględne (prawo własności rzeczy oraz inne prawa rzeczowe), jak i względne (np. przysługujące małżonkom wierzytelności). Wspólność ustawowa obejmuje wszelkie przedmioty majątkowe nabyte w czasie jej trwania przez oboje małżonków lub przez jednego z nich. Z ww. przepisu wynika, że wspólność małżeńska została ukształtowana jako wspólność łączna. Charakteryzuje się ona tym, że w czasie jej trwania małżonkowie nie mają określonych udziałów w majątku wspólnym, nie mogą więc rozporządzać udziałami, a także nie mogą żądać podziału majątku objętego wspólnością ustawową. Obojgu małżonkom przysługuje pełne prawo do całości majątku wspólnego. Zważywszy na tak ukształtowaną sytuację prawną małżonków objętych wspólnością ustawową, definitywne nabycie w czasie jej trwania nieruchomości oznacza nabycie przez każdego z małżonków tego prawa w całości, a nie w określonym ułamkowo udziale. Konsekwentnie, w przypadku sprzedaży tego prawa, każdy z małżonków zbywałby je w całości, a nie w określonym udziale.

Zaprezentowane stanowisko znajduje odzwierciedlenie w podjętej przez NSA Uchwale w składzie siedmiu sędziów z dnia 15 maja 2017 r., sygn. akt II FPS 2/17, w której Sąd stwierdził, że dla celów opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych, odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176, ze zm.) nabytych przez współmałżonka w wyniku dziedziczenia, datą ich nabycia lub wybudowania w rozumieniu tego przepisu jest dzień nabycia (wybudowania) tych nieruchomości i praw majątkowych do majątku wspólnego małżonków.

W uzasadnieniu Uchwały Naczelny Sąd Administracyjny stwierdził, że w przypadku nabycia nieruchomości przez małżonków pozostających w majątkowej wspólności małżeńskiej przewidzianej w art. 31 ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy nie ma możliwości określenia tego, w jakich częściach nastąpiło nabycie nieruchomości, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Nie jest możliwe nabycie nieruchomości w określonym udziale przez małżonków pozostających we wspólności majątkowej małżeńskiej i działających jednocześnie, co wynika z istoty wspólności małżeńskiej. Wspólność małżeńska (łączna) to wspólność bezudziałowa, a w czasie jej trwania małżonkowie nie mogą rozporządzać swoimi prawami do majątku wspólnego jako całości. Nie mogą także rozporządzać udziałem w jakimkolwiek przedmiocie należącym do tego majątku.

Należy zwrócić uwagę, że w przypadku gdy nieruchomość należała do majątku wspólnego Pani rodziców, to w momencie śmierci Pani matki nie nastąpiło nabycie udziału w ww. nieruchomości w drodze spadku przez Pani ojca. W przypadku spadkobrania nie dochodzi bowiem do nabycia udziału w nieruchomości przez małżonka, jeżeli nieruchomość należała do ich majątku wspólnego.

Mając na uwadze powołane wyżej przepisy prawa oraz przedstawiony we wniosku opis okoliczności sprawy, stwierdzić należy, że za datę nabycia nieruchomości przez Pani rodziców (spadkodawców) należy uznać 25 września 1974 r. (umowa przeniesienia własności) i 24 listopada 1981 r. (umowa darowizny).

Wobec powyższego uznać należy, że w odniesieniu do nieruchomości nabytej w drodze spadku i działu spadku po Pani rodzicach 5-letni okres, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) w związku z art. 10 ust. 5 i ust. 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych niewątpliwie minął.

Natomiast w odniesieniu do działki nr X nabytej na podstawie umowy darowizny z 11 września 2014 r. oraz postanowienia o zniesieniu współwłasności z 28 listopada 2014 r. i przyjmując za Panią, że wartość rynkowa ww. działki mieściła się w udziale jaki przysługiwał Pani w tej działce przed zniesieniem współwłasności oraz nie uzyskała przysporzenia majątkowego ponad przysługujący udział we współwłasności należy wskazać, że 5-letni okres, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych również minął.

Reasumując, na gruncie opisanego stanu faktycznego dokonana przez Panią w dniu 10 października 2022 r. sprzedaż przedmiotowej nieruchomości, tj. działki nr X i nr Y nie stanowi dla Pani źródła przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, z uwagi na upływ pięcioletniego terminu, o którym mowa w ww. przepisie. W konsekwencji nie powstał obowiązek podatkowy z tej sprzedaży i nie jest Pani zobowiązana do zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych z tego tytułu.

W związku z powyższym Pani stanowisko jest prawidłowe.

Dodatkowe informacje

Organ podkreśla, że procedura wydawania indywidualnych interpretacji przepisów prawa podatkowego nie podlega regułom przewidzianym dla postępowania podatkowego, czy kontrolnego. Organ wydający interpretacje opiera się wyłącznie na opisie stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego przedstawionego we wniosku – nie prowadzi postępowania dowodowego. Postępowanie w sprawie wydania interpretacji indywidualnej ma na celu wyjaśnienie wątpliwości co do sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego materialnego do określonego stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego. Przedmiotem interpretacji wydanej na podstawie art. 14b ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.) jest sam przepis prawa. Rolą postępowania w sprawie wydania indywidualnej interpretacji przepisów podatkowych nie jest ustalanie stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego), stanowi to bowiem domenę ewentualnego postępowania podatkowego. To na podatniku ciąży obowiązek udowodnienia w toku tego postępowania okoliczności faktycznych, z których wywodzi on dla siebie korzystne skutki prawne. Organ nie prowadzi postępowania dowodowego, ograniczając się do analizy okoliczności podanych we wniosku. W stosunku do tych okoliczności wyraża swoje stanowisko, które zawsze musi być jednak ustosunkowaniem się do poglądu (stanowiska) prezentowanego w danej sprawie przez wnioskodawcę. Jeżeli zatem, przedstawione we wniosku zdarzenie przyszłe będzie różniło się od występującego w rzeczywistości, wówczas wydana interpretacja nie będzie Pani chroniła w zakresie rzeczywiście zaistniałego stanu faktycznego.

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego, który Pani przedstawiła i stanu prawnego, który obowiązywał w dacie zaistnienia zdarzenia.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy  z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pani sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pani do interpretacji.

·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

·Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pani prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 329 ze zm.; dalej jako „PPSA”).  

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

  • w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
  • w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00