Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 11 stycznia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-1.4011.921.2022.2.AP

Możliwość opodatkowania przychodów z działalności gospodarczej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

4 listopada 2022 r. wpłynął Pana wniosek z 4 listopada 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy możliwości opodatkowania przychodów z działalności gospodarczej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Uzupełnił go Pan w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 4 listopada 2022 r. (wpływ 21 grudnia 2022 r.) oraz pismem z 21 grudnia 2022 r. (wpływ 21 grudnia 2022 r.).

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Jest Pan zatrudniony w ramach umowy o pracę na czas nieokreślony w podmiocie leczniczym (Szpital Powiatowy) na stanowisku lekarz medycyny - młodszy asystent w Pracowni RTG. Jest Pan osobą fizyczną posiadającą nieograniczony obowiązek podatkowy na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Dochody z umowy o pracę są rozliczane na zasadach ogólnych, tj. przy pomocy skali podatkowej.

Do Pana obowiązków w związku z zawartą umową o pracę należą:

-udzielanie świadczeń zdrowotnych specjalistycznych w zakresie wykonywania badań USG jamy brzusznej, węzłów chłonnych, tarczycy, tkanek miękkich z opisem i innych w pracowni USG,

-wykonywanie oraz opis zdjęć RTG w pracowni RTG.

Jednocześnie prowadzi Pan działalność gospodarczą, której przedmiotem jest indywidualna praktyka lekarska (PKD 86.21) w rozumieniu art. 5 ust. 2 pkt 1 lit. a) ustawy z 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej, w ramach której udzielam świadczeń zdrowotnych. Dla celów podatkowych prowadzi Pan podatkową księgę przychodów i rozchodów. Dochody z działalności gospodarczej rozliczane są na zasadach ogólnych, wg skali podatkowej. W ramach prowadzonej działalności gospodarczej zawarł Pan z własnym pracodawcą (Szpitalem) umowę kontraktową o udzielanie świadczeń zdrowotnych.

Zgodnie z umową przyjął Pan obowiązek:

-udzielania świadczeń zdrowotnych w rodzaju ambulatoryjnych świadczeń specjalistycznych w zakresie wykonywania badań USG Doppler z opisem. USG Doppler to nieinwazyjne badanie polegające na obserwowaniu przepływu krwi w danym narządzie za pomocą aparatu ultrasonograficznego wykorzystującego dodatkowo efekt Dopplera;

-prowadzenia dokumentacji medycznej i sprawozdawczości statystycznej w systemach informatycznych, oraz wydawanie orzeczeń lekarskich, skierowań, opinii, zaświadczeń i dokumentacji medycznej zgodnie z przepisami obowiązującymi w podmiocie leczniczym;

-nadzoru nad utrzymaniem w należytym stanie inwentarza medycznego, jak i gospodarczego, znajdującego się w pracowni USG;

-realizacji świadczeń zdrowotnych zgodnie z postępem wiedzy medycznej i technicznej.

Miejscem udzielania świadczeń zdrowotnych w ramach działalności gospodarczej jest Pracownia USG Szpitala. Umowę wykonuje Pan przy użyciu aparatury i sprzętu medycznego będącego własnością Szpitala, poza godzinami pracy, na podstawie umowy o pracę. Rozliczenie ww. świadczeń następuje na podstawie przedłożonej faktury wraz z pisemnym zestawieniem wykonanych w danych miesiącu świadczeń - badań USG Doppler.

Oprócz umowy zawartej ze szpitalem (własny pracodawca - Szpital Powiatowy) świadczy Pan również usługi zdrowotne dla innych podmiotów leczniczych oraz prywatnych osób fizycznych, w wynajmowanym gabinecie lekarskim poza Szpitalem.

W pismach z 4 listopada 2022 r. oraz z 21 grudnia 2022 r., stanowiących uzupełnienia wniosku, wskazał Pan, że działalność gospodarczą prowadzi od 15 listopada 2008 r. W ramach umowy o pracę jest Pan zatrudniony od 1 czerwca 2003 r. Umowę kontraktową ze Szpitalem Powiatowym zawarł Pan 15 listopada 2008 r. W 2023 r. przychody z prowadzonej przez Pana działalności gospodarczej będą opodatkowane zryczałtowanym podatkiem dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. W 2023 r. Pana działalność opodatkowana będzie zryczałtowanym podatkiem dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Symbol klasyfikacji statystycznej świadczonych przez Pana usług to PKWIU 86.21.10.0 - Usługi w zakresie ogólnej praktyki lekarskiej. Oświadczenie o wyborze formy opodatkowania na 2023 r. złoży Pan do 20 lutego 2023 r. Prowadzona przez Pana działalność jest działalnością usługową w myśl art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Do wykonywanej działalności nie będą miały zastosowania wyłączenia zawarte w art. 8 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym. Przychód z działalności gospodarczej nie przekroczył limitu określonego w art. 6 ust. 4 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym.

Zakres czynności i obowiązków wykonywanych w ramach działalności gospodarczej zgodnie z umową zawartą ze Szpitalem Powiatowym z 15 listopada 2008 r.:

-udzielanie świadczeń zdrowotnych w rodzaju ambulatoryjnych świadczeń specjalistycznych w zakresie wykonywania badań USG Doppler z opisem,

-prowadzenie dokumentacji medycznej i sprawozdawczości statystycznej w systemach informatycznych, oraz wydawanie orzeczeń lekarskich, skierowań, opinii, zaświadczeń i dokumentacji medycznej zgodnie z przepisami obowiązującymi w podmiocie leczniczym,

-nadzór nad utrzymaniem w należytym stanie inwentarza medycznego, jak i gospodarczego, znajdującego się w pracowni USG,

-realizacji świadczeń zdrowotnych zgodnie z postępem wiedzy medycznej i technicznej.

Zakres zadań wykonywanych w ramach działalności na rzecz obecnego pracodawcy nie odpowiada czynnościom, które wykonuje Pan w ramach stosunku pracy. Ponosi Pan odpowiedzialności wobec osób trzecich (pacjentów oraz szpitala) za rezultat i wykonanie czynności realizowanych w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, dlatego posiada Pan polisę OC dla lekarzy. Swoje obowiązki wykonuje Pan w pełni samodzielnie, bez jakiegokolwiek bezpośredniego nadzoru i z zachowaniem swobody wyboru metod diagnostycznych. Czas wykonywania usług nie jest z góry określony. Ponosi Pan pełne ryzyko gospodarcze związane z prowadzoną działalnością gospodarczą. Czynności realizowane w ramach prowadzonej działalności nie będą wykonywane pod kierownictwem Szpitala Powiatowego. Natomiast są wykonywane w czasie i w miejscu wyznaczonym przez zlecającego (Szpital).

Pytanie (ostatecznie sformułowane w uzupełnieniu wniosku)

Czy w 2023 r. może Pan opodatkować przychody z prowadzonej działalności gospodarczej zryczałtowanym podatkiem dochodowym osiąganych przez osoby fizyczne, świadcząc usługi USG Dopler w ramach działalności gospodarczej dla obecnego pracodawcy - Szpitala?

Pana stanowisko w sprawie (ostatecznie sformułowane w uzupełnieniu wniosku)

Uważa Pan, że w 2023 r. może opodatkować przychody z działalności gospodarczej na podstawie ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Dopuszczalne jest bowiem opodatkowanie podatkiem zryczałtowanym przychodów z tytułu świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, jeżeli są różne od czynności, które były wykonywane w ramach stosunku pracy.

Świadczone przez Pana w ramach prowadzonej działalności gospodarczej usługi na rzecz szpitala nie są tożsame z czynnościami, które wykonuje Pan w tym szpitalu na podstawie umowy o pracę.

W interpretacjach potwierdzono, że lekarz prowadzący działalność i zatrudniony w tym samym miejscu na umowę o pracę może zachować prawo do opodatkowania liniowego, jeśli czynności wykonywane w ramach obydwu umów nie są tożsame (np. interpretacja Nr 0115-KDWT.4011.89.2020.1.KG oraz Nr IBPBI/1/4511-263/15-2/BK).

Znane są ponadto liczne wyroki sądów administracyjnych, w tym Naczelnego Sądu Administracyjnego, uznające, że jeśli czynności wykonywane w ramach etatu i działalności gospodarczej pokrywają się tylko w części, to można zastosować rozliczenie na zasadach liniowych (np. sygn. akt II FSK 516/09, sygn. akt II FSK 2163/09, sygn. akt II FSK 2416/16, sygn. akt I SA/GI 1056/15).

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku, jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z postanowieniami art. 1 pkt 1 ustawy z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2540 ze zm.):

Ustawa ta reguluje opodatkowanie zryczałtowanym podatkiem dochodowym niektórych przychodów (dochodów) osiąganych przez osoby fizyczne prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą.

W myśl art. 4 ust. 1 pkt 12 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Użyte w ustawie określenie pozarolnicza działalność gospodarcza oznacza pozarolniczą działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym.

Na podstawie art. 5a pkt 6 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2647 ze zm.):

Ilekroć w ustawie jest mowa o działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej – oznacza to działalność zarobkową:

a)   wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,

b)   polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,

c)   polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych

– prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.

Z kolei, zgodnie z treścią art. 5b ust. 1 ww. ustawy:

Za pozarolniczą działalność gospodarczą nie uznaje się czynności, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:

1)odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat tych czynności oraz ich wykonywanie, z wyłączeniem odpowiedzialności za popełnienie czynów niedozwolonych, ponosi zlecający wykonanie tych czynności;

2)są one wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonych przez zlecającego te czynności;

3)wykonujący te czynności nie ponosi ryzyka gospodarczego związanego z prowadzoną działalnością.

Według art. 2 ust. 1 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Osoby fizyczne oraz przedsiębiorstwa w spadku osiągające przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej mogą opłacać zryczałtowany podatek dochodowy w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Stosownie do art. 6 ust. 1 ww. ustawy:

Opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych lub przedsiębiorstw w spadku z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 7a ust. 4 lub art. 14 ustawy o podatku dochodowym, z zastrzeżeniem ust. 1e i 1f, w tym również gdy działalność ta jest prowadzona w formie spółki cywilnej osób fizycznych, spółki cywilnej osób fizycznych i przedsiębiorstwa w spadku lub spółki jawnej osób fizycznych, zwanych dalej „spółką”. Do przychodów przedsiębiorstwa w spadku nie stosuje się przepisu art. 12 ust. 10a.

Jak wskazuje art. 6 ust. 4 pkt 1 ww. ustawy:

Podatnicy opłacają w roku podatkowym ryczałt od przychodów ewidencjonowanych z działalności wymienionej w ust. 1, jeżeli w roku poprzedzającym rok podatkowy:

a)uzyskali przychody z tej działalności, prowadzonej wyłącznie samodzielnie, w wysokości nieprzekraczającej 2 000 000 euro, lub

b)uzyskali przychody wyłącznie z działalności prowadzonej w formie spółki, a suma przychodów wspólników spółki z tej działalności nie przekroczyła kwoty 2 000 000 euro.

Możliwość opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych uzależniona jest między innymi od niespełnienia przesłanek negatywnych określonych w art. 8 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Zgodnie z ww. art. 8 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, z zastrzeżeniem art. 6 ust. 1b, nie stosuje się do podatników:

1) opłacających podatek w formie karty podatkowej na zasadach określonych w rozdziale 3;

2) korzystających, na podstawie odrębnych przepisów, z okresowego zwolnienia od podatku dochodowego;

3) osiągających w całości lub w części przychody z tytułu:

a) prowadzenia aptek,

b) uchylony 

c) działalności w zakresie kupna i sprzedaży wartości dewizowych,

d) – e)  uchylony 

f) działalności w zakresie handlu częściami i akcesoriami do pojazdów mechanicznych;

4) wytwarzających wyroby opodatkowane podatkiem akcyzowym, na podstawie odrębnych przepisów, z wyjątkiem wytwarzania energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii;

5) podejmujących wykonywanie działalności w roku podatkowym po zmianie działalności wykonywanej:

a) samodzielnie na działalność prowadzoną w formie spółki z małżonkiem,

b) w formie spółki z małżonkiem na działalność prowadzoną samodzielnie przez jednego lub każdego z małżonków,

c) samodzielnie przez małżonka na działalność prowadzoną samodzielnie przez drugiego małżonka

- jeżeli małżonek lub małżonkowie przed zmianą opłacali z tytułu prowadzenia tej działalności podatek dochodowy na ogólnych zasadach.

6) (uchylony)

W myśl art. 8 ust. 2 ww. ustawy:

Jeżeli podatnik prowadzący działalność samodzielnie lub w formie spółki, który wybrał opodatkowanie w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, uzyska z tej działalności przychody ze sprzedaży towarów handlowych lub wyrobów lub ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadających czynnościom, które podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników:

1)  wykonywał w roku poprzedzającym rok podatkowy lub

2)  wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym

- w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy, podatnik ten traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych i, poczynając od dnia uzyskania tego przychodu do końca roku podatkowego, opłaca podatek dochodowy na ogólnych zasadach.

Jednocześnie należy wskazać, że warunkiem skorzystania ze zryczałtowanej formy opodatkowania jest złożenie oświadczenia o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Jak stanowi art. 9 ust. 1 ww. ustawy:

Sporządzone na piśmie oświadczenie o wyborze opodatkowania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych na dany rok podatkowy podatnik składa naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu według miejsca zamieszkania podatnika, a w przypadku przedsiębiorstwa w spadku - według ostatniego miejsca zamieszkania zmarłego przedsiębiorcy, do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym osiągnął pierwszy przychód z tego tytułu w roku podatkowym, albo do końca roku podatkowego, jeżeli pierwszy taki przychód osiągnął w grudniu roku podatkowego.

W myśl art. 9a ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Dochody osiągnięte przez podatników ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3, są opodatkowane na zasadach określonych w art. 27, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3, chyba że podatnicy złożą właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego sporządzone na piśmie oświadczenie o zastosowaniu opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych określonego w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym.

Zgodnie z art. 9 ust. 1b ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Dokonany wybór formy opodatkowania, o którym mowa w ust. 1, dotyczy również lat następnych, chyba że w kolejnych latach podatnik w terminie określonym w ust. 1 złoży oświadczenie na piśmie właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego o rezygnacji z tej formy opodatkowania albo oświadczenie o wyborze opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c ustawy o podatku dochodowym, w terminie określonym w art. 9a ust. 2 tej ustawy.

W myśl art. 9 ust. 1c ww. ustawy:

Oświadczenia, o których mowa odpowiednio w ust. 1-1b, podatnik może złożyć na podstawie przepisów ustawy z dnia 6 marca 2018 r. o Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej i Punkcie Informacji dla Przedsiębiorcy (Dz. U. 2020 poz. 2296 i 2320 oraz z 2021 poz. 1641), zwanej dalej „ustawą o CEIDG”.

Stosownie do art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Użyte w ustawie określenie „działalność usługowa” oznacza pozarolniczą działalność gospodarczą, której przedmiotem są czynności zaliczone do usług zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług (PKWiU) wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 4 września 2015 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. poz. 1676, z 2017 r. poz. 2453, z 2018 r. poz. 2440, z 2019 r. poz. 2554 oraz z 2020 r. poz. 556), z zastrzeżeniem pkt 2 i 3.

Z treści wniosku wynika, że jest Pan zatrudniony w ramach umowy o pracę na czas nieokreślony w podmiocie leczniczym (Szpital Powiatowy) na stanowisku lekarz medycyny - młodszy asystent w Pracowni RTG. Dochody z umowy o pracę są rozliczane na zasadach ogólnych, tj. przy pomocy skali podatkowej.

Do Pana obowiązków w związku z zawartą umową o pracę należą:

-udzielanie świadczeń zdrowotnych specjalistycznych w zakresie wykonywania badań USG jamy brzusznej, węzłów chłonnych, tarczycy, tkanek miękkich z opisem i innych w pracowni USG,

-wykonywanie oraz opis zdjęć RTG w pracowni RTG.

Jednocześnie prowadzi Pan działalność gospodarczą, której przedmiotem jest indywidualna praktyka lekarska. Symbol klasyfikacji statystycznej świadczonych przez Pana usług to PKWIU 86.21.10.0 - Usługi w zakresie ogólnej praktyki lekarskiej. Dochody z działalności gospodarczej rozliczane są na zasadach ogólnych, wg skali podatkowej. W ramach prowadzonej działalności gospodarczej zawarł Pan z własnym pracodawcą (Szpitalem) umowę kontraktową o udzielanie świadczeń zdrowotnych.

Zgodnie z umową przyjął Pan obowiązek:

-udzielania świadczeń zdrowotnych w rodzaju ambulatoryjnych świadczeń specjalistycznych w zakresie wykonywania badań USG Doppler z opisem. USG Doppler to nieinwazyjne badanie polegające na obserwowaniu przepływu krwi w danym narządzie za pomocą aparatu ultrasonograficznego wykorzystującego dodatkowo efekt Dopplera;

-prowadzenia dokumentacji medycznej i sprawozdawczości statystycznej w systemach informatycznych, oraz wydawanie orzeczeń lekarskich, skierowań, opinii, zaświadczeń i dokumentacji medycznej zgodnie z przepisami obowiązującymi w podmiocie leczniczym;

-nadzoru nad utrzymaniem w należytym stanie inwentarza medycznego, jak i gospodarczego, znajdującego się w pracowni USG;

-realizacji świadczeń zdrowotnych zgodnie z postępem wiedzy medycznej i technicznej.

Miejscem udzielania świadczeń zdrowotnych w ramach działalności gospodarczej jest Pracownia USG Szpitala. Umowę wykonuje Pan przy użyciu aparatury i sprzętu medycznego będącego własnością Szpitala, poza godzinami pracy, na podstawie umowy o pracę. Rozliczenie ww. świadczeń następuje na podstawie przedłożonej faktury wraz z pisemnym zestawieniem wykonanych w danych miesiącu świadczeń - badań USG Doppler. Oprócz umowy zawartej ze szpitalem (własny pracodawca - Szpital Powiatowy) świadczy Pan również usługi zdrowotne dla innych podmiotów leczniczych oraz prywatnych osób fizycznych, w wynajmowanym gabinecie lekarskim poza Szpitalem. Oświadczenie o wyborze formy opodatkowania na 2023 r. złoży Pan do 20 lutego 2023 r. Prowadzona przez Pana działalność jest działalnością usługową w myśl art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Do wykonywanej działalności nie będą miały zastosowania wyłączenia zawarte w art. 8 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym. Przychód z działalności gospodarczej nie przekroczył limitu określonego w art. 6 ust. 4 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym. Zakres zadań wykonywanych w ramach działalności na rzecz obecnego pracodawcy nie odpowiada czynnościom, które wykonuje Pan w ramach stosunku pracy.

Mając na uwadze opis zdarzenia przyszłego oraz powołane przepisy prawa podatkowego stwierdzić należy, że skoro, jak wynika z wniosku, zakres Pana zadań wykonywanych w ramach prowadzonej działalności gospodarczej na rzecz obecnego pracodawcy - Szpitala - nie odpowiada czynnościom, które wykonuje Pan w ramach stosunku pracy i jeśli w ustawowym terminie złoży Pan stosowne oświadczenie o wyborze formy opodatkowania, to w 2023 r. w związku ze świadczeniem na rzecz Szpitala usług w ramach działalności gospodarczej, będzie Pan mógł opodatkować przychody z tej działalności zryczałtowanym podatkiem dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Pan przedstawił, i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Przy wydawaniu niniejszej interpretacji dokonaliśmy wyłącznie analizy okoliczności podanych we wniosku. Rolą postępowania w sprawie wydania indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego nie jest bowiem ustalanie, czy przedstawione we wniosku zdarzenie przyszłe będzie zgodne ze stanem rzeczywistym. W ramach postępowania o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego nie przeprowadzamy postępowania dowodowego, lecz opieramy się jedynie na opisie przedstawionym we wniosku. Ustalenie stanu rzeczywistego stanowi domenę ewentualnego postępowania podatkowego. To na podatniku ciąży obowiązek udowodnienia w toku tego postępowania okoliczności faktycznych, z których wywodzi on dla siebie korzystne skutki prawne.

Końcowo zauważamy, że przeanalizowaliśmy powołane przez Pana we wniosku interpretacje indywidualne oraz wyroki sądów administracyjnych. Przy czym wskazać należy, że powołane orzeczenia sądów administracyjnych i interpretacje indywidualne przepisów prawa podatkowego dotyczą indywidualnych spraw innych podmiotów oraz innych stanów faktycznych/zdarzeń przyszłych niż przedstawione we wniosku.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy  z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Aby interpretacja mogła pełnić funkcję ochronną: Pana sytuacja musi być zgodna (tożsama) z zdarzenia przyszłego i musi się Pan zastosować do interpretacji.

·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

·Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 329 ze zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na  adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00