Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 23 stycznia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT1.4011.708.2022.2.PSZ

Stawka zryczałtowanego podatku dochodowego od przychodów ewidencjonowanych dla usług sklasyfikowanych wg PKWiU 62.01.12.0.

Interpretacja indywidualna

– stanowisko prawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osób fizycznych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

11 listopada 2022 r. wpłynął Pana wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Uzupełnił go Pan pismem z 13 stycznia 2023 r. Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

Od dnia 1 listopada 2022 r. prowadzi Pan jednoosobową działalność gospodarczą zarejestrowaną w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, której głównym PKD jest 62.01.Z oraz nie korzysta Pan z opodatkowania w formie karty podatkowej, określonego w art. 6 ust. 4 pkt 2 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Usługi wykonywane przez Pana na rzecz kontrahenta związane są z projektowaniem i rozwojem technologii informatycznych dla sieci i systemów komputerowych sklasyfikowanych pod numerem PKWiU 62.01.12.0.

Realizacja Pana kontraktu skupia się głównie na projektowaniu i wdrażaniu narzędzi ułatwiających współpracę pomiędzy zespołami deweloperskimi a zespołem operacyjnym - DevOps. Do głównych Pana zadań należy także utrzymywanie oraz rozwijanie bieżącej infrastruktury, jak również tworzenie nowych rozwiązań po stronie tejże infrastruktury znajdującej się w chmurze publicznej. Do wcześniej wymienionych narzędzi DevOps zaliczają się: (...).

Powyżej opisane zadania, jakie świadczy Pan w ramach kontraktu podpisanego z kontrahentem nie dotyczą rozbudowy istniejącego czy też implementacji nowego oprogramowania. Dotyczą one utrzymywania, projektowania oraz wdrażania automatyzacji wdrożenia technologii informatycznej dla systemów komputerowych połączonych siecią. Wykonywane przez Pana zadania dotyczą również utrzymywania, rozwijania i tworzenia nowych rozwiązań po stronie infastruktury znajdującej się w chmurze publicznej.

Uzupełnienie wniosku

Narzędzia DevOps są to aplikacje najczęściej webowe, które automatyzują ręczne zadania, pomagają zespołom zarządzać złożonymi środowiskami na dużą skalę oraz zapewniają kontrolę nad dużą szybkością. Ułatwiają one również współpracę pomiędzy zespołami poprzez umożliwienie łatwego planowania, śledzenia oraz sprawdzania postępów prac - takim przykładowym narzędziem jest (...) stworzona przez firmę (...).

Projektowanie polega na sprawdzaniu konkretnych potrzeb klienta i doborze gotowych rozwiązań, które najlepiej spełniają jego oczekiwania. W ramach projektowania przez Pana rozwiązań nie powstaje w efekcie oprogramowanie. Rozwiązania z jakich Pan korzysta są to gotowe aplikacje, jak np. (...).

Wdrażanie polega na instalowaniu i ewentualnym konfigurowaniu tych narzędzi - przykładowo tworzeniu kont dla użytkowników.

W przypadku infrastruktury mowa jest o konkretnych komponentach jakie potrzebne są do przetwarzania w chmurze. Obejmuje to takie elementy jak serwery, pamięci masowe, bazy danych oraz sieci. Przyjmując, że baza danych jest to serwer z zainstalowanym specjalnym oprogramowaniem stworzonym przez konkretnego dostawcę jak np. (...) można stwierdzić, że oprogramowanie jest po części elementem infrastruktury, jednakże Pan go nie tworzy. Korzysta Pan z gotowych rozwiązań, w których kod źródłowy nie ingeruje, a co więcej nawet nie ma Pan dostępu, gdyż jest on własnością firmy (...).

W ramach utrzymywania tej infrastruktury monitoruje Pan oraz naprawia (rekonfiguruje), jeśli sytuacja tego wymaga, istniejące już zasoby, w skład których wchodzą serwery, bazy danych, pamięci masowe oraz sieci.

W ramach rozwijania tej infrastruktury instaluje Pan oraz konfiguruje nowe zasoby jak serwery, bazy danych, pamięci masowe oraz sieci.

W przypadku infrastruktury w chmurze publicznej mowa jest o infrastrukturze „na żądanie”, która jest udostępniania wielu organizacjom korzystającym z publicznego Internetu, a jest własnością np. firmy (...). Obejmuje ona elementy takie jak serwery, bazy danych, pamięci masowe oraz sieci. Przyjmując, że baza danych jest to serwer z zainstalowanym specjalnym oprogramowaniem stworzonym przez konkretnego dostawcę jak np. (...) można stwierdzić, że oprogramowanie jest po części elementem infrastruktury, jednakże Pan go nie tworzy. Korzysta Pan z gotowych rozwiązań, w których kod źródłowy Pan nie ingeruje, a co więcej nawet nie ma Pan dostępu, gdyż jest on własnością firmy (...).

Nowe rozwiązania po stronie infrastruktury dotyczą instalacji oraz konfiguracji nowych serwerów, baz danych, pamięci masowych, jak elementów sieciowych. Do tworzenia infrastruktury wykorzystuje Pan gotowe rozwiązania dostarczane przez firmę (...) - Portal (...) - a jej tworzenie nie polega na tworzeniu oprogramowania.

Utrzymywanie infrastruktury w chmurze publicznej polega na ciągłym jej monitorowaniu i ewentualnym naprawianiu jeżeli sytuacja tego wymaga.

Rozwijanie infrastruktury polega na instalowaniu i konfigurowaniu dodatkowych przykładowo serwerów bazodanowych dla istniejącego już klastra, ze względu na ciągły przyrost ilości gromadzonych danych.

Automatyzacja wdrożenia technologii informatycznej umożliwia instalowanie oraz aktualizowanie oprogramowania w środowiskach testowych i produkcyjnych po „naciśnięciu jednego guzika”. Polega ona na konfigurowaniu gotowych rozwiązań tworzonych przez zewnętrznych dostawców oraz dotyczy technologii DevOps.

Automatyzacja wdrożenia odbywa się poprzez konfigurowanie specjalnych „zadań” wykonywanych przez np. (...). Osobiście wykorzystuje Pan do tego gotowe rozwiązania jak (...) dostarczane przez firmy trzecie.

W ramach utrzymania automatyzacji wdrożenia zajmuje Pan się rekonfiguracją istniejących już zadań pod konkretne wymagania w danym momencie, jak również instaluje Pan aktualizacje narzędzi wykorzystywanych przez Pana do automatyzacji (...).

W ramach projektowania automatyzacji wdrożenia wybiera Pan, które gotowe rozwiązanie będzie do danego zadania wdrożeniowego najlepsze. Do tych gotowych rozwiązań należy (...). W efekcie projektowania automatyzacji nie tworzy Pan żadnego oprogramowania.

W ramach wdrażania automatyzacji wdrożenia instaluje Pan narzędzia firm trzecich (...) oraz konfiguruje „zadania” jakie są wykonywane przez te rozwiązania.

Pytania

Czy przychód w ramach wspomnianej pozarolniczej działalności usługowej, związanej z projektowaniem i rozwojem technologii informatycznych dla sieci i systemów komputerowych, sklasyfikowanej pod symbolem PKWiU 62.01.12.0 (PKWiU 2015), może być opodatkowany w formie ryczałtu ewidencjonowanego według stawki 8,5%, zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne?

Pana stanowisko w sprawie

Świadczone przez Pana usługi na rzecz kontrahenta dotyczą projektowania i rozwoju technologii informatycznych dla sieci i systemów komputerowych, a więc Pana zdaniem podlegają opodatkowaniu 8,5% stawką podatku zryczałtowanego określoną w art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Uważa Pan tak, ponieważ usługi jakie Pan świadczy nie są związane z oprogramowaniem, tylko z projektowaniem i rozwojem technologii informatycznych dla sieci i systemów komputerowych i zaliczają się do kodu PKWiU 62.01.12.0. Argumentuje to fakt, iż do Pana codziennych zadań świadczonych na rzecz kontrahenta należy utrzymywanie, projektowanie oraz wdrażanie automatyzacji wdrożenia technologii informatycznej dla systemów komputerowych połączonych siecią. Wykonywane przez Pana zadania dotyczą również utrzymywania, rozwijania i tworzenia nowych rozwiązań po stronie infrastruktury znajdującej się w chmurze publicznej.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z postanowieniami art. 1 pkt 1 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (t. j. Dz.U. z 2022 r. poz. 2540),

ustawa reguluje opodatkowanie zryczałtowanym podatkiem dochodowym niektórych przychodów (dochodów) osiąganych przez osoby fizyczne prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą.

Stosownie do art. 6 ust. 1 ww. ustawy,

opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych lub przedsiębiorstw w spadku z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 7a ust. 4 lub art. 14 ustawy o podatku dochodowym, z zastrzeżeniem ust. 1e i 1f, w tym również gdy działalność ta jest prowadzona w formie spółki cywilnej osób fizycznych, spółki cywilnej osób fizycznych i przedsiębiorstwa w spadku lub spółki jawnej osób fizycznych, zwanych dalej „spółką”. Do przychodów przedsiębiorstwa w spadku nie stosuje się przepisu art. 12 ust. 10a.

Przy czym w myśl art. 4 ust. 1 pkt 12 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne,

użyte w ustawie określenie pozarolnicza działalność gospodarcza oznacza pozarolniczą działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym.

Ustawa o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne przewiduje również wyłączenia z tej formy opodatkowania, o czym stanowi art. 8 ust. 1 ww. ustawy.

Na podstawie art. 9 ust. 1 ww. ustawy,

sporządzone na piśmie oświadczenie o wyborze opodatkowania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych na dany rok podatkowy podatnik składa naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu według miejsca zamieszkania podatnika, a w przypadku przedsiębiorstwa w spadku - według ostatniego miejsca zamieszkania zmarłego przedsiębiorcy, do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym osiągnął pierwszy przychód z tego tytułu w roku podatkowym, albo do końca roku podatkowego, jeżeli pierwszy taki przychód osiągnął w grudniu roku podatkowego.

Zgodnie z art. 12 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi:

12% przychodów ze świadczenia usług związanych z doradztwem w zakresie sprzętu komputerowego (PKWiU 62.02.10.0), związanych z oprogramowaniem (PKWiU ex 62.01.1), objętych grupowaniem „Oryginały oprogramowania komputerowego” (PKWiU 62.01.2), związanych z doradztwem w zakresie oprogramowania (PKWiU ex 62.02), w zakresie instalowania oprogramowania (PKWiU ex 62.09.20.0), związanych z zarządzaniem siecią i systemami informatycznymi (PKWiU 62.03.1) – art. 12 ust. 1 pkt 2b lit. b;

8,5% przychodów z działalności usługowej, w tym przychodów z działalności gastronomicznej w zakresie sprzedaży napojów o zawartości alkoholu powyżej 1,5%, z zastrzeżeniem pkt 1-4 oraz 6-8 (art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a).

W tym miejscu wyjaśnić należy, że ilekroć w ustawie używa się oznaczenia „ex” przy symbolu danego grupowania PKWiU oznacza to, że zakres wyrobów lub usług jest węższy niż określony w tym grupowaniu – o czym stanowi art. 4 ust. 4 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Oznaczenie „ex” dotyczy zatem tylko określonej usługi z danego grupowania. Umieszczenie tego dopisku przy konkretnym symbolu statystycznym ma na celu zawężenie stosowania przepisu tylko do tej nazwy grupowania.

Ponadto możliwość opłacania oraz wysokość stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych uzyskanych w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą zależy wyłącznie od faktycznego rodzaju świadczonych w ramach tej działalności usług. Zatem konieczne jest każdorazowe przypisanie rodzaju wykonywanych czynności do określonego grupowania PKWiU. Przy czym klasyfikacji tej do określonego symbolu PKWiU dokonuje sam podatnik.

Stosownie do art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne,

użyte w ustawie określenie „działalność usługowa” oznacza pozarolniczą działalność gospodarczą, której przedmiotem są czynności zaliczone do usług zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług (PKWiU) wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 4 września 2015 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz.U. poz. 1676, z 2017 r. poz. 2453, z 2018 r. poz. 2440, z 2019 r. poz. 2554 oraz z 2020 r. poz. 556), z zastrzeżeniem pkt 2 i 3.

W przedstawionym we wniosku opisie zdarzenia wskazano, że zakres świadczonych przez Pana usług jest sklasyfikowany wg symbolu PKWiU 62.01.12.0, tj. usługi związane z projektowaniem i rozwojem technologii informatycznych dla sieci i systemów komputerowych.

Mając na względzie powołane wyżej przepisy oraz treść wniosku, przychody uzyskiwane przez Pana ze świadczenia w ramach działalności gospodarczej ww. usług mogą być opodatkowane 8,5% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, określoną w art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego, który Pan przedstawił i stanu prawnego, który obowiązywał w dacie zaistnienia zdarzenia.

Interpretacja indywidualna jest wydana przy założeniu, że poprawnie zakwalifikował Pan świadczone usługi do odpowiedniego klasyfikowania PKWiU. Interpretacja nie rozstrzyga o prawidłowości tej klasyfikacji (zasady formalnego przyporządkowania towaru lub usługi do grupowania statystycznego nie są przepisami prawa podatkowego).

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pan do interpretacji.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 329 ze zm.; dalej jako „PPSA”.

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00