Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 25 stycznia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-1.4010.658.2022.3.AND

Wynagrodzenie wypłacane wspólnikowi Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością z tytułu świadczonych przez tego wspólnika oraz wspólnika pełniącego jednocześnie funkcję prezesa jednoosobowego zarządu tej Spółki usług na rzecz Spółki, w ramach prowadzonej przez tego wspólnika pozarolniczej działalności gospodarczej oraz wypłacane wspólnikom Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością świadczenie z tytułu czynszu najmu kompletów maszyn, wykorzystywanych przez wnioskodawcę do prowadzonej działalności produkcyjnej, które to maszyny wynajmowane są Spółce przez wspólników w ramach prowadzonych przez nich pozarolniczych działalności gospodarczych i wypłacane wspólnikowi Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością świadczenie z tytułu czynszu najmu nieruchomości, w której mieści się siedziba, zakład produkcyjny i biuro spółki - nie stanowią ukrytych zysków.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej 5 października 2022 r. wpłynął Państwa wniosek opatrzony datą 10 sierpnia 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy ustalenia czy w przypadku wyboru przez Wnioskodawcę opodatkowania na zasadach ryczałtu od dochodów spółek:

   - wynagrodzenie wypłacane wspólnikowi Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością z tytułu świadczonych przez tego wspólnika usług na rzecz Spółki, w ramach prowadzonej przez tego wspólnika pozarolniczej działalności gospodarczej, stanowi ukryte zyski w rozumieniu art. 28m ust. 1 pkt 2 w zw. z art. 28m ust. 3 ustawy o CIT i będzie podlegało opodatkowaniu jako dochód z tytułu ukrytych zysków,

   - wynagrodzenie wypłacane wspólnikowi Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, pełniącemu jednocześnie funkcję prezesa jednoosobowego zarządu tej Spółki, z tytułu świadczonych przez tego wspólnika usług na rzecz Spółki, w ramach prowadzonej przez tego wspólnika pozarolniczej działalności gospodarczej, stanowi ukryte zyski w rozumieniu art. 28m ust. 1 pkt 2 w zw. z art. 28m ust. 3 ustawy o CIT i będzie podlegało opodatkowaniu jako dochód z tytułu ukrytych zysków,

   - wynagrodzenie wypłacane wspólnikowi Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, pełniącemu jednocześnie funkcję prezesa jednoosobowego zarządu tej Spółki, z tytułu świadczonych przez tego wspólnika usług na rzecz Spółki, w ramach prowadzonej przez tego wspólnika pozarolniczej działalności gospodarczej, jeżeli nie stanowi ukrytych zysków w rozumieniu art. 28m ust. 1 pkt 2 w zw. z art. 28m ust. 3 ustawy o CIT, będzie podlegało ograniczeniu kwotowemu, o którym mowa w art. 28m ust. 4 pkt 1 ustawy o CIT co do kwoty niepodlegającej opodatkowaniu z tego tytułu,

   - wypłacane wspólnikom Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością świadczenie z tytułu czynszu najmu kompletów maszyn, wykorzystywanych przez wnioskodawcę do prowadzonej działalności produkcyjnej, które to maszyny wynajmowane są Spółce przez wspólników w ramach prowadzonych przez nich pozarolniczych działalności gospodarczych, stanowi ukryte zyski w rozumieniu art. 28m ust. 1 pkt 2 w zw. z art. 28m ust. 3 ustawy o CIT i będzie podlegało opodatkowaniu jako dochód z tytułu ukrytych zysków,

   - wypłacane wspólnikowi Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością świadczenie z tytułu czynszu najmu nieruchomości, w której mieści się siedziba, zakład produkcyjny i biuro spółki, wykorzystywanej przez Spółkę do prowadzenia działalności gospodarczej, należącej do wspólnika, ale nie związanej z działalnością gospodarczą tego wspólnika, rozliczane przez wspólnika jako najem prywatny (w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, na zasadach określonych w ustawie z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne), stanowi ukryte zyski w rozumieniu art. 28m ust. 1 pkt 2 w zw. z art. 28m ust. 3 ustawy o CIT i będzie podlegało opodatkowaniu jako dochód z tytułu ukrytych zysków.

Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 19 grudnia 2022 r. (wpływ 27 grudnia 2022 r.).

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

R. sp. z o.o. z siedzibą w (…) (dalej: „Wnioskodawca” lub „Spółka”), jako spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, jest podatnikiem podlegającym opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych (CIT). Wnioskodawca dokonuje rozliczeń na zasadach ogólnych przewidzianych w ww. ustawie.

Wnioskodawca powstał w wyniku przekształcenia ze spółki komandytowej E. spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp. k. (dalej: „spółka przekształcana”), z chwilą dokonania wpisu w Krajowym Rejestrze Sądowym 21 lipca 2022 r. (dzień przekształcenia). W dacie sporządzenia niniejszego wniosku wspólnikami wnioskodawcy są wyłącznie osoby fizyczne – małżonkowie pani P. G. (NIP (…)) oraz pan M. G. (NIP (…)). Pani P. G. przysługuje X udziałów, natomiast panu M. G. Y udziałów w kapitale zakładowym spółki wynoszącym (…) złotych, który dzieli się na XY równe udziały po 50 złotych każdy udział. Jednocześnie jeden ze wspólników, pan M. G., pełni funkcję prezesa jednoosobowego zarządu spółki (podatnika).

Zarazem każdy ze wspólników jest samodzielnym przedsiębiorcą, prowadzącym na własny rachunek pozarolniczą działalność gospodarczą, wpisanym do Centralnej Ewidencji i Informacji o działalności gospodarczej.

Pomiędzy Wnioskodawcą a jej wspólnikami, w ramach prowadzonych przez nich działalności gospodarczych, występuje szereg relacji gospodarczych o charakterze stałym lub doraźnym. Do relacji stałych (trwałych) należy:

   - świadczenie przez panią P. G. na rzecz Wnioskodawcy usług polegających na administracyjnej obsłudze biura mieszczącego się pod adresem siedziby spółki, związanych przede wszystkim z czynnościami kadrowymi i płacowymi, księgowością, regulowaniem należności, obiegiem dokumentów i in.,

   - świadczenie przez pana M. G. na rzecz Wnioskodawcy usług polegających na administracyjnej obsłudze biura mieszczącego się pod adresem siedziby spółki, związanych przede wszystkim z zamawianiem, przyjmowaniem i odbieraniem towarów dostarczanych do siedziby spółki, zarządzaniem stroną internetową i odpowiadaniem na zapytania przychodzące drogą mailową lub telefonicznie, obiegiem dokumentów i in.; usług polegających na wycenie produktów spółki i komercyjnym pośrednictwie w ich sprzedaży, w tym budowaniu i utrzymywaniu relacji z klientami, aktywnej akwizycji i podejmowaniu innych działań sprzedażowych,

   - wynajem przez panią P. G. oraz pana M. G. na rzecz Wnioskodawcy kompletów należących do nich maszyn, które wykorzystywane są do działalności produkcyjnej spółki.

Z tytułu świadczenia powyższych usług wspólnicy osiągają co miesiąc wynagrodzenie, płatne na podstawie wystawianych przez nich faktur VAT, stanowiące dochód z prowadzonych przez nich działalności gospodarczych.

Pan M. G. w ramach swojej działalności gospodarczej świadczy również usługi projektowe w zakresie konstrukcji stalowych. Doraźnie Spółka, której głównym przedmiotem działalności jest sprzedaż konstrukcji stalowych, zleca panu M. G. sporządzenie projektu nowego produktu (lub prototypu takiego produktu), wdrażanego następnie do produkcji.

Wszystkie opisane wyżej usługi świadczone są przez wspólników na rzecz Spółki zgodnie z przedmiotem prowadzonych przez nich pozarolniczych działalności gospodarczych, mają rzeczywisty charakter, a ich wycena odpowiada stawkom rynkowym.

Obowiązujące przepisy prawa (w tym kodeks spółek handlowych) ani umowa spółki, jak i żaden inny dokument wiążący spółkę i wspólnika bądź członka jej zarządu (akt korporacyjny), nie obligują w żaden sposób wspólników, jak i członków jej zarządu, do świadczenia na rzecz spółki usług powyższego rodzaju. Usługi zlecane są przez Wnioskodawcę na zasadzie wolności kontraktowej.

Ponadto, pani P. G. jest właścicielką nieruchomości dzierżawionej przez Spółkę, w której mieści się jej siedziba. W skład nieruchomości wchodzi, m.in. hala produkcyjna, sala biurowa, zaplecze socjalne, plac manewrowy oraz składowy. Przedmiotowa nieruchomość jest niezbędna spółce do prowadzenia działalności gospodarczej o profilu produkcyjnym. Spółka korzysta z nieruchomości na podstawie zawartej umowy dzierżawy, uiszczając z tego tytułu comiesięczny czynsz najmu na rzecz wspólnika P. G., przy czym z uwagi na fakt, że nieruchomość ta stanowi jej majątek niezwiązany z prowadzoną działalnością gospodarczą, uzyskiwany z tego tytułu dochód podlega opodatkowaniu na zasadach ryczałtu przewidzianego dla najmu prywatnego (ryczałtu od dochodów ewidencjonowanych osób fizycznych).

Spółka nie posiada innego zaplecza produkcyjnego ani dostatecznej ilości własnych maszyn do skali obecnej działalności, co warunkuje konieczność korzystania z nieruchomości (w formie posiadania zależnego) należącej do wspólnika oraz wynajmu kompletów maszyn od wspólników. Na komplet maszyn wynajmowany przez spółkę od pani P. M. składa się: wózek widłowy, maszyna plazmowa do przecinania metalu oraz przecinarka taśmowa, z kolei maszyny wynajmowane od pana M. G. to przede wszystkim spawarki i pomniejsze elektrosprzęty.

Wnioskodawca zamierza dokonać zmiany wyboru sposobu opodatkowaniu w podatku dochodowym od osób prawnych (CIT) poprzez skorzystanie z możliwości rozliczeń na podstawie ryczałtu od dochodu spółek, przewidzianego w rozdziale 6b ustawy o CIT. Zamiarem Wnioskodawcy, zdarzeniem przyszłym, do którego odnosi się niniejszy wniosek, jest przejście Wnioskodawcy na tzw. estoński CIT.

Wnioskodawca spełnia kryteria podmiotowe, o których mowa w art. 28j ww. ustawy oraz inne wymagane przepisami prawa, zarazem nie zachodzą żadne przesłanki wykluczające podatnika z grona podmiotów uprawnionych do wyboru tej formy opodatkowania.

Wątpliwości podatnika, w kontekście występujących pomiędzy nim a wspólnikami relacji gospodarczych, budzi pojęcie ukrytych zysków (dochodu z tytułu ukrytych zysków), stanowiące, zgodnie z art. 28m ust. 1 pkt 2 ustawy o CIT, przedmiot opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek. Tym bardziej, że jak wskazano wyżej, jeden ze wspólników, M. G., pełni zarazem funkcję prezesa jednoosobowego zarządu spółki.

W uzupełnieniu wniosku ujętym w piśmie z 19 grudnia 2022 r. Wnioskodawca wskazał, że:

 1. Spółka przekształcana (E. spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp. k.) posiadała określone składniki majątkowe wykorzystywane do prowadzenia działalności gospodarczej (środki trwałe), które przeszły do spółki przekształconej (Wnioskodawcy). W załączeniu do niniejszego pisma składam wykaz tych środków, który w przypadku spółki przekształcanej i spółki przekształconej jest tożsamy.

 2. Pozostałe składniki niezbędne do prowadzenia działalności, w tym nieruchomości i komplety maszyny spółka przekształcana dzierżawiła i wynajmowała od wspólników w zakresie, w jakim będzie czynić to również spółka przekształcona (zachodzi kontynuacja umowy dzierżawy nieruchomości i najmu maszyn). Jak wskazano we wniosku, nieruchomość dzierżawiona przez spółkę od pani P.G. stanowi jej zaplecze produkcyjne, biurowe, socjalne oraz plac magazynowy. Spółka nie posiada żadnej innej nieruchomości. Podobnie spółka nie posiada własnych maszyn, takich jak będące przedmiotem najmu od wspólników, a które są jej niezbędne do prowadzenia działalności gospodarczej.

 3. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością powstała w wyniku przekształcenia (spółka przekształcona, Wnioskodawca) nie wymagała doposażenia w składniki majątkowe, żeby mogła prowadzić działalność gospodarczą, ponieważ jej działalność stanowi prostą kontynuację działalności spółki przekształconej - prowadzona jest w oparciu o te same środki trwałe i przy wykorzystaniu tych samych nieruchomości oraz maszyn, które są dzierżawione i wynajmowane od wspólników.

 4. Wnioskodawca nie zgadza się z twierdzeniem zawartym w pytaniu, jakoby w ramach działalności spółki zachodził „niedobór aktywów” niezbędnych do prowadzenia działalności gospodarczej. Spółka posiada przecież określone środki trwałe, natomiast w pozostałym zakresie dysponuje odpowiednim zapleczem produkcyjnym oraz maszynami jako posiadacz zależny (dzierżawca, najemca), tym samym ma zapewnione wszystkie niezbędne środki do prowadzenia działalności gospodarczej. Spółka przekształcona nie musiała zostać w żaden sposób dekapitalizowana przez wspólników, gdyż kontynuuje działalność spółki przekształcanej w oparciu o te same składniki majątkowe oraz na podstawie tych samych umów dzierżawy i najmu. Na marginesie należy zauważyć, że podobnie nie powinno się twierdzić, że w działalności gospodarczej danego podmiotu występuje „niedobór aktywów”, jeżeli przedsiębiorca korzystał przykładowo z leasingu operacyjnego rzeczy.

 5. Powiązania pomiędzy spółką przekształconą (poprzednio spółką przekształcaną) a jej wspólnikami nie miało żadnego wpływu na warunki zawarcia umów dzierżawy nieruchomości i najmu maszyn. Wszystkie umowy zawarte zostały na warunkach rynkowych. Jeżeli spółka nie zawarłaby tych umów ze swoimi wspólnikami, zmuszona byłaby zawrzeć takie umowy z innymi podmiotami, których przedmiotem byłaby podobna nieruchomość i tożsame komplety maszyn. Powiązania występujące pomiędzy stronami również w przyszłości nie będą miały wpływu na warunki zawartych umów.

 6. Zgodnie z zawartą umową, wiodącym przedmiotem działalności Spółki (Wnioskodawcy), zgodnie z Polską Klasyfikacją Działalności, jest:

- 45.31.Z - Sprzedaż hurtowa części i akcesoriów do pojazdów samochodowych, z wyłączeniem motocykli.

- 45.20.Z - Konserwacja i naprawa pojazdów samochodowych, z wyłączeniem motocykli;

- 96.09.Z - Pozostała działalność usługowa, gdzie indziej niesklasyfikowana;

- 45.11.Z - Sprzedaż hurtowa i detaliczna samochodów osobowych i furgonetek;

- 45.19.Z - Sprzedaż hurtowa i detaliczna pozostałych pojazdów samochodowych, z wyłączeniem motocykli;

- 82.99.Z - Pozostała działalność wspomagająca prowadzenie działalności gospodarczej, gdzie indziej niesklasyfikowana;

- 25.11.Z - Produkcja konstrukcji metalowych i ich części;

- 25.12.Z - Produkcja metalowych elementów stolarki budowlanej;

- 25.622 (winno być: 25.62.Z”)- Obróbka mechaniczna elementów metalowych;

- 25.91.Z - Produkcja pojemników metalowych;

- zaś pozostałym przedmiotem działania spółki, zgodnie z PKD, jest:

- 33.11.Z - Naprawa i konserwacja metalowych wyrobów gotowych;

- 33.12.Z - Naprawa i konserwacja maszyn;

- 33.13.Z - Naprawa i konserwacja urządzeń elektronicznych i optycznych;

- 33.14.Z - Naprawa i konserwacja urządzeń elektrycznych;

- 33.17.Z - Naprawa i konserwacja pozostałego sprzętu transportowego;

- 33.19.Z - Naprawa i konserwacja pozostałego sprzętu i wyposażenia;

- 41.10.Z - Realizacja projektów budowlanych związanych ze wznoszeniem budynków;

- 41.20.Z - Roboty budowlane związane ze wznoszeniem budynków mieszkalnych i niemieszkalnych;

- 42.11.Z - Roboty związane z budową dróg i autostrad;

- 42.12.Z - Roboty związane z budową dróg szynowych i kolei podziemnej;

- 42.13.Z - Roboty związane z budową mostów i tuneli;

- 42.21.Z - Roboty związane z budową rurociągów przesyłowych i sieci rozdzielczych;

- 42.22.Z - Roboty związane z budową linii telekomunikacyjnych i elektroenergetycznych;

- 42.91.Z - Roboty związane z budową obiektów inżynierii wodnej;

- 42.99.Z - Roboty związane z budową pozostałych obiektów inżynierii lądowej i wodnej, gdzie indziej niesklasyfikowane;

- 43.11.Z - Rozbiórka i burzenie obiektów budowlanych;

- 43.12.Z - Przygotowanie terenu pod budowę:

- 43.13.Z - Wykonywanie wykopów i wierceń geologiczno-inżynierskich;

- 43.21.Z - Wykonywanie instalacji elektrycznych;

- 43.22.Z -Wykonywanie instalacji wodno-kanalizacyjnych-cieplnych, gazo-klimatyzacyjnych;

- 43.29.Z - Wykonywanie pozostałych instalacji budowlanych;

- 43.31.Z - Tynkowanie;

- 43.32.Z - Zakładanie stolarki budowlanej;

- 43.33.Z - Posadzkarstwo; tapetowanie i oblicowywanie ścian;

- 43.34.Z - Malowanie i szklenie;

- 43.39.Z - Wykonywanie pozostałych robót budowlanych wykończeniowych;

- 43.91.Z - Wykonywanie konstrukcji i pokryć dachowych;

- 43.99.Z - Pozostałe specjalistyczne roboty budowlane, gdzie indziej niesklasyfikowane;

- 46.73.Z - Sprzedaż hurtowa drewna, materiałów budowlanych i wyposażenia sanitarnego;

- 46.74.Z - Sprzedaż hurtowa wyrobów metalowych oraz sprzętu i dodatkowego wyposażenia hydraulicznego i grzejnego;

- 46.76.Z - Sprzedaż hurtowa pozostałych półproduktów;

- 49.41.Z - Transport drogowy towarów;

- 52.10.B - Magazynowanie i przechowywanie pozostałych towarów;

- 52.21.Z - Działalność usługowa wspomagająca transport lądowy;

- 74.10.Z - Działalność w zakresie specjalistycznego projektowania;

- 77.32.Z - Wynajem i dzierżawa maszyn i urządzeń budowlanych;

- 77.33.Z - Wynajem i dzierżawa maszyn i urządzeń biurowych, włączając komputery;

- 77.39.Z - Wynajem i dzierżawa pozostałych maszyn, urządzeń oraz dóbr materialnych, gdzie indziej niesklasyfikowane;

- 45.32.Z - Sprzedaż detaliczna części i akcesoriów do pojazdów samochodowych, z wyłączeniem motocykli;

- 85.59.B - Pozostałe pozaszkolne formy edukacji, gdzie indziej niesklasyfikowane;

- 70.22.Z - Pozostałe doradztwo w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej i zarządzania;

- 71.11.Z - Działalność w zakresie architektury;

- 71.12.Z - Działalność w zakresie inżynierii i związane z nią doradztwo techniczne;

- 71.20.B - Pozostałe badania i analizy techniczne;

- 74.90.Z - Pozostała działalność profesjonalna, naukowa i techniczna, gdzie indziej niesklasyfikowana;

- 82.11.Z - Działalność usługowa związana z administracyjną obsługą biura;

- 85.60.Z - Działalność wspomagająca edukację;

- 25.50.Z - Kucie, prasowanie, wytłaczanie i walcowanie metali; metalurgia proszków;

- 25.61.Z - Obróbka metali i nakładanie powłok na metale;

- 25.71.Z - Produkcja wyrobów nożowniczych i sztućców;

- 25.72.Z - Produkcja zamków i zawiasów;

- 25.73.Z - Produkcja narzędzi;

- 25.92.Z - Produkcja opakowań z metali;

- 25.93.Z - Produkcja wyrobów z drutu, łańcuchów i sprężyn;

- 25.94.Z - Produkcja złączy i grub;

- 25.99.Z - Produkcja pozostałych gotowych wyrobów metalowych, gdzie indziej niesklasyfikowana;

- 46.90.Z - Sprzedaż hurtowa niewyspecjalizowana;

- 47.19.Z - Pozostała sprzedaż detaliczna prowadzona w niewyspecjalizowanych sklepach;

- 47.52.Z - Sprzedaż detaliczna drobnych wyrobów metalowych, farb i szklą prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach;

- 70.21.Z - Stosunki międzyludzkie (public relations) i komunikacja;

- 28.29.Z - Produkcja pozostałych maszyn ogólnego przeznaczenia, gdzie indziej niesklasyfikowana;

- 28.12.Z - Produkcja sprzętu i wyposażenia do napędu hydraulicznego i pneumatycznego;

- (winno być: „28.13.Z”) - Produkcja pozostałych pomp i sprężarek;

- 28.14.Z - Produkcja pozostałych kurków i zaworów;

- 28.15.Z - Produkcja łożysk, kół zębatych, przekładni zębatych i elementów napędowych;

- 28.22.Z - Produkcja urządzeń dźwigowych i chwytaków';

- 28.23.Z - Produkcja maszyn i sprzętu biurowego, z wyłączeniem komputerów i urządzeń peryferyjnych;

- 28.24.Z - Produkcja narzędzi ręcznych mechanicznych;

- 33.20.Z - Instalowanie maszyn przemysłowych, sprzętu i wyposażenia;

- 82.92.Z - Działalność związana z pakowaniem;

- 16.23.Z - Produkcja pozostałych wyrobów stolarskich i ciesielskich dla budownictwa;

- 16.24.Z - Produkcja opakowań drewnianych;

- 30.99.Z - Produkcja pozostałego sprzętu transportowego, gdzie niesklasyfikowana;

- 31.01.Z - Produkcja mebli biurowych i sklepowych;

- 31.02.Z - Produkcja mebli kuchennych;

- 31.03.Z - Produkcja materaców;

- 31.09.Z - Produkcja pozostałych mebli:

- 47.78.Z - Sprzedaż detaliczna pozostałych nowych wyrobów prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach;

- 46.71.Z - Sprzedaż hurtowa paliw i produktów pochodnych,

przy czym działalność faktycznie wykonywana przez spółkę ogranicza się obecnie do produkcji różnego rodzaju konstrukcji stalowych, które są oferowane na rynkach krajowym i zagranicznym.

Przedmiotem działalności gospodarczej prowadzonej przez panią P. G. (wspólnik spółki), prowadzonej pod firmą (…) jest: 74.10.Z Działalność w zakresie specjalistycznego projektowania, 70.22.Z Pozostałe doradztwo w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej i zarządzania, 71.12.Z Działalność w zakresie inżynierii i związane z nią doradztwo techniczne, 74.90.Z Pozostała działalność profesjonalna, naukowa i techniczna, gdzie indziej niesklasyfikowana, 82.11.Z Działalność usługowa związana z administracyjną obsługą biura, 82.19.Z Wykonywanie fotokopii, przygotowywanie dokumentów i pozostała specjalistyczna działalność wspomagająca prowadzenie biura, 82.99.Z Pozostała działalność wspomagająca prowadzenie działalności gospodarczej, gdzie indziej niesklasyfikowana. 85.59.B Pozostałe pozaszkolne formy edukacji, gdzie indziej niesklasyfikowane.

Przedmiotem działalności gospodarczej prowadzonej przez pana M. G. (wspólnik spółki), pod firmą (…) jest: 71.12.Z Działalność w zakresie inżynierii i związane z nią doradztwo techniczne, 33.11.Z Naprawa i konserwacja metalowych wyrobów gotowych, 33.12.Z Naprawia i konserwacja maszyn, 33.13.Z Naprawa i konserwacja urządzeń elektronicznych i optycznych, 33.14.Z Naprawa i konserwacja urządzeń elektrycznych, 33.17.Z Naprawa i konserwacja pozostałego sprzętu transportowego, 33.19.Z Naprawa i konserwacja pozostałego sprzętu i wyposażenia, 41.10.Z Realizacja projektów budowlanych związanych ze wznoszeniem budynków, 41.20.Z Roboty budowlane związane ze wznoszeniem budynków mieszkalnych i niemieszkalnych, 42.11.Z Roboty związane z budową dróg i autostrad, 42.12.Z Roboty związane z budową dróg szynowych i kolei podziemnej, 42.13.Z Roboty związane z budową mostów i tuneli, 42.21.Z Roboty związane z budową rurociągów przesyłowych i sieci rozdzielczych, 42.22.Z Roboty związane z budową linii telekomunikacyjnych i elektroenergetycznych, 42.91.Z Roboty związane z budową obiektów inżynierii wodnej, 42.99.Z Roboty związane z budową pozostałych obiektów inżynierii lądowej i wodnej, gdzie indziej niesklasyfikowane, 43.11.Z Rozbiórka i burzenie obiektów budowlanych, 43.12.Z Przygotowanie terenu pod budowę, 43.13.Z Wykonywanie wykopów i wierceń geologiczno-inżynierskich, 43.21.Z Wykonywanie instalacji elektrycznych,

43.22.Z Wykonywanie instalacji wodno-kanalizacyjnych, cieplnych, gazowych i klimatyzacyjnych, 43.29.Z Wykonywanie pozostałych instalacji budowlanych, 43.31.Z Tynkowanie, 43.32.Z Zakładanie stolarki budowlanej, 43.33.Z Posadzkarstwo; tapetowanie i oblicowywanie ścian, 43.34.Z Malowanie i szklenie, 43.39.Z Wykonywanie pozostałych robót budowlanych wykończeniowych, 43.91.Z Wykonywanie konstrukcji i pokryć dachowych, 43.99.Z Pozostałe specjalistyczne roboty budowlane, gdzie indziej niesklasyfikowane, 45.11.Z Sprzedaż hurtowa i detaliczna samochodów osobowych i furgonetek, 45.19.Z Sprzedaż hurtowa i detaliczna pozostałych pojazdów samochodowych, z wyłączeniem motocykli, 45.32.Z Sprzedaż detaliczna części i akcesoriów do pojazdów samochodowych, z wyłączeniem motocykli, 46.73.Z Sprzedaż hurtowa drewna, materiałów budowlanych i wyposażenia sanitarnego, 46.74.Z Sprzedaż hurtowa wyrobów metalowych oraz sprzętu i dodatkowego wyposażenia hydraulicznego i grzejnego, 46.76.Z Sprzedaż hurtowa pozostałych półproduktów, 49.41.Z Transport drogowy towarów, 52.10.B Magazynowanie i przechowywanie pozostałych towarów, 52.21.Z Działalność usługowa wspomagająca transport lądowy; 70.22.Z Pozostałe doradztwo w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej i zarządzania, 71.11.Z Działalność w zakresie architektury, 71.20.B Pozostałe badania i analizy techniczne, 74.10.Z Działalność w zakresie specjalistycznego projektowania, 74.90.Z Pozostała działalność profesjonalna, naukowa i techniczna, gdzie indziej niesklasyfikowana, 77.32.Z Wynajem i dzierżawa maszyn i urządzeń budowlanych, 77.33.Z Wynajem i dzierżawa maszyn i urządzeń biurowych, włączając komputery, 77.39.Z Wynajem i dzierżawa pozostałych maszyn, urządzeń oraz dóbr materialnych, gdzie indziej niesklasyfikowane, 82.11.Z Działalność usługowa związana z administracyjną obsługą biura, 82.99.Z Pozostała działalność wspomagająca prowadzenie działalności gospodarczej, gdzie indziej niesklasyfikowana, 85.59.B Pozostałe pozaszkolne formy edukacji, gdzie indziej niesklasyfikowane, 85.60.Z Działalność wspomagająca edukację, 96.09.Z Pozostała działalność usługowa, gdzie indziej niesklasyfikowana.

7. Wspólnicy spółki (P. G i M. G.) na obecną chwilę nie świadczą usług na rzecz innych podmiotów – ich jedynym kontrahentem pozostaje spółka (Wnioskodawca).

8. Usługi na rzecz spółki – początkowo przekształcanej, a obecnie przekształconej - świadczone są:

- przez panią P. G. od 31.05.2021 r.,

- przez pana M. G. od 1.09.2019 r.,

przez każdego z ww. wspólników w ramach ich jednoosobowych działalności gospodarczych.

 9. Spółka zatrudnia pracowników (w oparciu o umowy o pracę) wyłącznie na produkcji. W pozostałych obszarach swojej działalności spółka nie zatrudnia pracowników i korzysta z profesjonalnych usług zewnętrznych na zasadach outsourcingu usług (w tym z usług świadczonych przez jej wspólników). Dotyczy to także obsługi księgowej spółki (zewnętrzne biuro rachunkowe), obsługi prawnej (umowa stałej obsługi prawnej), BHP czy marketingu internetowego. Usługi świadczone na rzecz spółki przez jej wspólników nie są przy tym powierzane innym podmiotom.

10.Wszystkie wynajmowane (dzierżawione) przez spółkę składniki majątkowe oraz nabywane usługi są niezbędne do prowadzonej przez nią działalności. Jeżeli spółka nie wynajmowałaby (dzierżawiła) składników majątkowych oraz nie nabywałaby usług od swoich wspólników, zmuszona byłaby zawrzeć i zawarłaby umowy najmu (dzierżawy) oraz o świadczenie tożsamych usług z innymi przedsiębiorcami.

Pytania

 1. W przypadku wyboru przez Wnioskodawcę opodatkowania na zasadach ryczałtu od dochodów spółek na zasadach określonych w rozdziale 6b ustawy o CIT (przejścia na tzw. estoński CIT) – czy wynagrodzenie wypłacane wspólnikowi Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością z tytułu świadczonych przez tego wspólnika usług na rzecz Spółki, w ramach prowadzonej przez tego wspólnika pozarolniczej działalności gospodarczej, stanowi ukryte zyski w rozumieniu art. 28m ust. 1 pkt 2 w zw. z art. 28m ust. 3 ustawy o CIT i będzie podlegało opodatkowaniu jako dochód z tytułu ukrytych zysków?

 2. W przypadku wyboru przez Wnioskodawcę opodatkowania na zasadach ryczałtu od dochodów spółek na zasadach określonych w rozdziale 6b ustawy o CIT (przejścia na tzw. estoński CIT) – czy wynagrodzenie wypłacane wspólnikowi Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, pełniącemu jednocześnie funkcję prezesa jednoosobowego zarządu tej Spółki, z tytułu świadczonych przez tego wspólnika usług na rzecz Spółki, w ramach prowadzonej przez tego wspólnika pozarolniczej działalności gospodarczej, stanowi ukryte zyski w rozumieniu art. 28m ust. 1 pkt 2 w zw. z art. 28m ust. 3 ustawy o CIT i będzie podlegało opodatkowaniu jako dochód z tytułu ukrytych zysków?

 3. W przypadku wyboru przez Wnioskodawcę opodatkowania na zasadach ryczałtu od dochodów spółek na zasadach określonych w rozdziale 6b ustawy o CIT (przejścia na tzw. estoński CIT) – czy wynagrodzenie wypłacane wspólnikowi Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, pełniącemu jednocześnie funkcję prezesa jednoosobowego zarządu tej Spółki, z tytułu świadczonych przez tego wspólnika usług na rzecz Spółki, w ramach prowadzonej przez tego wspólnika pozarolniczej działalności gospodarczej, jeżeli nie stanowi ukrytych zysków w rozumieniu art. 28m ust. 1 pkt 2 w zw. z art. 28m ust. 3 ustawy o CIT, będzie podlegało ograniczeniu kwotowemu, o którym mowa w art. 28m ust. 4 pkt 1 ustawy o CIT co do kwoty niepodlegającej opodatkowaniu z tego tytułu?

 4. W przypadku wyboru przez Wnioskodawcę opodatkowania na zasadach ryczałtu od dochodów spółek na zasadach określonych w rozdziale 6b ustawy o CIT (przejścia na tzw. estoński CIT) – czy wypłacane wspólnikom spółki z ograniczoną odpowiedzialnością świadczenie z tytułu czynszu najmu kompletów maszyn, wykorzystywanych przez Wnioskodawcę do prowadzonej działalności produkcyjnej, które to maszyny wynajmowane są spółce przez wspólników w ramach prowadzonych przez nich pozarolniczych działalności gospodarczych, stanowi ukryte zyski w rozumieniu art. 28m ust. 1 pkt 2 w zw. z art. 28m ust. 3 ustawy o CIT i będzie podlegało opodatkowaniu jako dochód z tytułu ukrytych zysków?

 5. W przypadku wyboru przez Wnioskodawcę opodatkowania na zasadach ryczałtu od dochodów spółek na zasadach określonych w rozdziale 6b ustawy o CIT (przejścia na tzw. estoński CIT) – czy wypłacane wspólnikowi Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością świadczenie z tytułu czynszu najmu nieruchomości, w której mieści się siedziba, zakład produkcyjny i biuro Spółki, wykorzystywanej przez Spółkę do prowadzenia działalności gospodarczej, należącej do wspólnika, ale nie związanej z działalnością gospodarczą tego wspólnika, rozliczane przez wspólnika jako najem prywatny (w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, na zasadach określonych w ustawie z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne), stanowi ukryte zyski w rozumieniu art. 28m ust. 1 pkt 2 w zw. z art. 28m ust. 3 ustawy o CIT i będzie podlegało opodatkowaniu jako dochód z tytułu ukrytych zysków?

Państwa stanowisko w sprawie

Na wszystkie pytania postawione przez Wnioskodawcę należy odpowiedzieć przecząco, tj.:

   - wysokość świadczeń Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością na rzecz wspólników, opisanych w treści pytań nr 1, 2, 4 i 5, nie stanowi dochodu z ukrytych zysków podlegającego opodatkowaniu w myśl art. 28m ust. 1 pkt 2 ustawy o CIT,

   - w przypadku wynagrodzenia osoby pełniącej funkcję prezesa jednoosobowego zarządu Spółki, świadczącego równocześnie na rzecz tej Spółki usługi w ramach swojej pozarolniczej działalności gospodarczej, z uwagi na rodzaj i charakter tych usług (szczegółowo omówionych w opisie zdarzenia przyszłego), świadczenie to nie stanowi dochodu z ukrytych zysków i nie będzie podlegało ograniczeniu kwotowemu, o którym mowa w art. 28m ust. 4 pkt 1 ustawy o CIT co do kwoty niepodlegającej opodatkowaniu z tytułu dochodów od ukrytych zysków.

Odnośnie pierwszego zagadnienia sformułowanego przez Wnioskodawcę (pytanie nr 1)

W ustawie o CIT brak jest wyczerpującej definicji pojęcia „ukrytych zysków”, stanowiącego konstrukt podstawy opodatkowania w myśl art. 28m ust. 1 pkt 2 tej ustawy, nazwanej przez ustawodawcę dochodem z ukrytych zysków.

Wyjaśnienie tego pojęcia zawiera co prawda art. 28m ust. 3 ustawy o CIT, jednak ustawodawca, starając się dookreślić znaczenie użytego przez siebie terminu, posłużył się egzemplifikacją, która nie ma charakteru wyczerpującego (z uwagi na wykorzystany w technice legislacyjnej zwrot „w szczególności”).

W konsekwencji konieczne staje się odwołanie do zasad wykładni prawa, w tym interpretacji językowej, celowościowej, logicznej i systemowej. W warstwie lingwistycznej art. 28m ust. 3 ustawy o CIT odwołuje się wprost do świadczeń pieniężnych, innych niż podzielone zysk, których beneficjentem jest wspólnik. Zarazem na gruncie ustawy nie zostało wyjaśnione pojęcie beneficjenta, mimo że w tekście tego aktu prawnego występuje ono dwunastokrotnie. Przyjmując zatem znaczenie słowa „beneficjent” zgodnie z jego etymologią i powszechnym rozumieniem, jako „ten, kto odnosi korzyść”, jednoznacznie można stwierdzić, że pojęcie to nie będzie odnosiło się do wspólników, otrzymujących wynagrodzenie za świadczone przez siebie w ramach prowadzonych działalności gospodarczych usługi na rzecz Spółki. Ponieważ – jeżeli usługa ma charakter rzeczywisty i wyceniona została w sposób odpowiadający realiom rynkowym – podatnik w zamian za zapłatę wynagrodzenia nabywa świadczenie wzajemne. Nie sposób zatem zrównywać wynagrodzenia wspólnika za wykonane czynności (świadczone przez wspólnika będącego przedsiębiorcą jako profesjonalna usługa), z korzyścią, jaką wspólnik miałby odnieść z dochodu spółki (tak, jak miałoby to miejsce w przypadkach ujętych w katalogu zaproponowanym przez ustawodawcę). Wspólnik świadczący usługi na rzecz Spółki, w zakresie wzajemnego świadczenia spełnianego przez Spółkę, nie jest zatem beneficjentem w rozumieniu tego przepisu. Pojęcie świadczeń pieniężnych na gruncie art. 28m ust. 3 ustawy o CIT, jakie mogą otrzymywać wspólnicy, powinno być rozumiane wąsko i wykładane poprzez cel tego uregulowania.

Gdyby intencją ustawodawcy pozostawało objęcie wynagrodzenia wspólników za świadczone przez nich na rzecz Spółki usługi pojęciem ukrytych zysków, bez wątpienia zostałoby to wprost wskazane w katalogu ustawowym, stanowiącym kazuistyczne rozwinięcie definicji tego pojęcia. W praktyce obrotu gospodarczego, świadczenie przez wspólników usług na rzecz spółek z ograniczoną odpowiedzialnością, do których wspólnicy nie są przecież ani zobowiązani, ani uprawnieni na podstawie posiadanych praw udziałowych, jest zjawiskiem powszechnym i w pełni dozwolonym (o ile usługi te mają rzeczywisty charakter i urealnioną wartość).

Co więcej, w art. 28m ust. 4 pkt 1 ustawy o CIT ustawodawca wprost potwierdza, że wynagrodzenie wspólników otrzymywane od spółki nie stanowi ukrytych zysków, zastrzegając jednak, co do określonych tytułów podatkowych, maksymalną wysokość takiego świadczenia.

Kierując się zatem wykładnią językową, logiczną, celowościową i systemową należy zaaprobować stanowisko zaprezentowane przez Wnioskodawcę. W przypadku wyboru przez podatnika opodatkowania na zasadach ryczałtu od dochodów spółek na zasadach określonych w rozdziale 6b ustawy o CIT (przejścia na tzw. estoński CIT) – wynagrodzenie  wypłacane wspólnikowi Spółki z tytułu świadczonych przez tego wspólnika usług na rzecz Spółki, w ramach prowadzonej przez tego wspólnika pozarolniczej działalności gospodarczej, nie będzie stanowiło ukrytych zysków w rozumieniu art. 28m ust. 1 pkt 2 w zw. z art. 28m ust. 3 ustawy o CIT i nie będzie podlegało opodatkowaniu jako dochód z tytułu ukrytych zysków.

Dotyczy to usług stale świadczonych przez panią P. G. i pana M. G. na rzecz spółki, wskazanych w opisie zdarzenia przyszłego: usługi administracyjnej obsługi biura oraz usługi polegającej na wycenie produktów spółki i komercyjnym pośrednictwie w ich sprzedaży.

Odnośnie drugiego zagadnienia sformułowanego przez Wnioskodawcę (pytanie nr 2)

Przedstawiona wyżej argumentacja pozostaje aktualna również w kontekście drugiego z postawionych pytań. Fakt pełnienia przez jednego ze wspólników (M. G.) funkcji prezesa zarządu jednoosobowej spółki co do zasady nie wpływa na zmianę charakteru świadczenia.

Sam rodzaj i charakterystyka usług świadczonych stale (administracyjna obsługa biura, wycena produktów spółki i komercyjne pośrednictwo w ich sprzedaży) lub doraźnie (projektowanie konstrukcji stalowych) wykracza poza obowiązki członka zarządu określone kodeksem spółek handlowych oraz umową spółki bądź innymi aktami korporacyjnymi.

W żadnym więc wypadku nie można byłoby twierdzić, że są to czynności, do których wykonywania członek zarządu byłby zobligowany z tytułu pełnionej funkcji. Zarazem brak jest prawnych wykluczeń, w świetle których Spółka pozbawiona byłaby możliwości nabywania profesjonalnych usług od osoby będącej członkiem jej zarządu.

Wnioskodawca konsekwentnie stoi zatem na stanowisku, że w przypadku wyboru opodatkowania na zasadach ryczałtu od dochodów spółek na zasadach określonych w rozdziale 6b ustawy o CIT (przejścia na tzw. estoński CIT) – wynagrodzenie wypłacane panu M. G., jako wspólnikowi Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, pełniącemu jednocześnie funkcję prezesa jednoosobowego zarządu tej Spółki, z tytułu świadczonych przez niego usług na rzecz Spółki w ramach prowadzonej przez niego pozarolniczej działalności gospodarczej, nie będzie stanowiło ukrytych zysków w rozumieniu art. 28m ust. 1 pkt 2 w zw. z art. 28m ust. 3 ustawy o CIT i nie będzie podlegało opodatkowaniu jako dochód z tytułu ukrytych zysków.

Odnośnie trzeciego zagadnienia sformułowanego przez Wnioskodawcę (pytanie nr 3)

Rozważenia i wyjaśnienia wymaga czy usługi świadczone przez prezesa zarządu Spółki (pana M. G.) na jej rzecz, skoro jak wyjaśniono powyżej, nie stanowią kategorii ukrytych zysków i nie podlegają opodatkowaniu z tytułu dochodu od ukrytych zysków, podlegają ograniczeniom kwotowym, o których mowa w art. 28m pkt 1 ustawy o CIT.

Powołany przepis prawa stanowi, że do ukrytych zysków nie zalicza się wynagrodzeń z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 oraz art. 13 pkt 7, 8 i 9 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz zasiłków pieniężnych z ubezpieczenia społecznego wypłaconych osobie fizycznej – w części, w jakiej suma tych wynagrodzeń i zasiłków wypłacona w danym miesiącu tej osobie nie przekracza pięciokrotności średniego miesięcznego wynagrodzenia wypłacanego przez podatnika z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 oraz art. 13 pkt 7, 8 i 9 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, nie więcej jednak niż pięciokrotności przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw.

A contrario, kwota wynagrodzeń wypłacanych przez podatnika wspólnikowi (członkowi zarządu) ze wskazanych tytułów, ponad przyjęty przez ustawodawcę limit, stanowiłaby podstawę opodatkowania jako dochód z tytułu ukrytych zysków (art. 28m ust. 1 pkt 2 ustawy o CIT a contrario). Tytułami tymi, zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych, są:

   - przychody ze stosunku pracy i inne z nimi zrównane (art. 12 ust. 1 ustawy o PIT),

   - przychody otrzymywane przez osoby należące do składu zarządów osób prawnych, niezależnie od tytułu ich powołania (art. 13 pkt 7 ustawy o PIT),

   - przychody otrzymywane na podstawie umów zlecenia lub umów o dzieło z wyjątkiem przychodów uzyskanych z umów zawieranych w ramach prowadzonej działalności gospodarczej (art. 13 pkt 8 ustawy o PIT),

   - przychody z tytułu umów o zarządzanie przedsiębiorstwem, kontraktów menadżerskich lub umów o podobnym charakterze, w tym zawieranych w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej (art. 13 pkt 9 ustawy o PIT).

Przenosząc powyższe na grunt opisanego we wniosku stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego), winno być: „zdarzenia przyszłego”), świadczenie przez wspólnika na rzecz Spółki usług w ramach prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej eliminuje ewentualne tytułu opodatkowania z art. 12 ust. 1 i art. 13 pkt 8 ustawy o PIT. Mając natomiast na uwadze charakter świadczonych na rzecz Spółki usług przez jej wspólnika będącego członkiem zarządu, takich jak: administracyjna obsługa biura, wycena produktów i komercyjne pośrednictwo w sprzedaży oraz projektowanie konstrukcji stalowych – usług wysoce wyspecjalizowanych – nie sposób przyjmować, że wynagrodzenie za tego typu usługi może stanowić przychód z tytułu sprawowanej funkcji w zarządzie spółki (art. 13 pkt 7 ustawy o PIT) czy podobnie z tytułu umów o zarządzanie przedsiębiorstwem, kontraktów menadżerskich lub umów o podobnych charakterze (art. 13 pkt 9 ustawy o PIT).

Konstruując w art. 28m ust. 4 pkt 1 ustawy o CIT odesłanie do ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawodawca pominął inne tytuły opodatkowania, w tym przede wszystkim przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej (art. 14 w zw. z art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o PIT). Podczas, gdy wynagrodzenie za opisane wyżej usługi, świadczone przez pana M. G., będącego wspólnikiem oraz prezesem zarządu Spółki (Wnioskodawcy), stanowi właśnie przychód mieszczący się w tej kategorii.

W konsekwencji, również na trzecie z postawionych pytań należało odpowiedzieć przecząco – wynagrodzenie wypłacane wspólnikowi Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, pełniącemu jednocześnie funkcję prezesa jednoosobowego zarządu tej Spółki, z tytułu świadczonych przez tego wspólnika usług na rzecz Spółki, w ramach prowadzonej przez tego wspólnika pozarolniczej działalności gospodarczej, które nie stanowi ukrytych zysków w rozumieniu art. 28m ust. 1 pkt 2 w zw. z art. 28m ust. 3 ustawy o CIT, nie będzie podlegało ograniczeniu kwotowemu, o którym mowa w art. 28m ust. 4 pkt 1 ustawy o CIT co do kwoty niepodlegającej opodatkowaniu z tego tytułu.

Odnośnie czwartego zagadnienia sformułowanego przez Wnioskodawcę (pytanie nr 4)

Z tożsamych względów, jak wyjaśnione wyżej, również świadczenie w postaci czynszu najmu za maszyny oddane Spółce do korzystania, a niezbędne Spółce do prowadzenia produkcji, wypłacane co miesiąc przez Spółkę jej wspólnikom, nie będzie stanowiło ukrytego zysku i prowadziło do powstania podstawy opodatkowania z tytułu dochodu od ukrytych zysków.

Skoro świadczenie to odpowiada wartości rynkowej i ma dla Spółki charakter ekwiwalentny oraz nabywane jest od jej wspólników, którzy zawodowo (w ramach prowadzonej przez siebie działalności gospodarczych) trudnią się także wynajmem maszyn, należy uznać to za zdarzenie obojętne z punktu widzeń rozliczeń w formule tzw. estońskiego CIT. W przeciwnym razie, gdyby spółka nie wynajmowała maszyn od pani P. G. i pana M. G., musiałaby je pozyskać w inny sposób od podmiotu trzeciego, co nastąpiłoby na podobnych zasadach (np. leasingu operacyjnego) i co najmniej takim samym kosztem.

Odnośnie piątego zagadnienia sformułowanego przez Wnioskodawcę (pytanie nr 5)

Przedstawioną powyżej argumentację należy powielić w kontekście udzielenia odpowiedzi na ostatnie z pytań sformułowanych przez Wnioskodawcę.

Dzierżawa nieruchomości przez Spółkę, która nie dysponuje innym zapleczem produkcyjnym, biurowym, sanitarnym ani placem załadowczym i składowym, jest działaniem w pełni racjonalnym i – jeżeli odbywa się po stawkach rynkowych – w pełni uzasadnionym ekonomicznie.

Fakt, że właścicielem tego obiektu jest jeden ze wspólników, który przekazał Spółce odpłatnie nieruchomość do korzystania i otrzymuje z tego tytułu comiesięczny czynsz najmu, nie może prowadzić w żaden sposób do wniosku, że ze strony Wnioskodawcy (podatnika) mamy do czynienia ze świadczeniem, które mogłoby zostać rozpoznane jako ukryły zysk i podlegać opodatkowaniu z tytułu dochodu od ukrytych zysków.

Jedyna różnica względem omawianych wcześniej aspektów zdarzenia przyszłego w tym przypadku dotyczy braku związku składnika majątkowego (nieruchomości) z prowadzoną przez wspólnika działalnością gospodarczą, jednak na gruncie przepisów ustawy o CIT i wykładni w tym kontekście pojęcia ukrytych zysków (dochodu z ukrytych zysków), jest to okoliczność pozbawiona znaczenia.

Zatem, w przypadku wyboru przez Wnioskodawcę opodatkowania na zasadach ryczałtu od dochodów spółek na zasadach określonych w rozdziale 6b ustawy o CIT (przejścia na tzw. estoński CIT) – wypłacane wspólnikowi Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością pani P. G. świadczenie z tytułu czynszu najmu nieruchomości, w której mieści się m.in. siedziba, zakład produkcyjny i biuro spółki, wykorzystywanej przez Spółkę do prowadzenia działalności gospodarczej, należącej do wspólnika, ale nie związanej z działalnością gospodarczą tego wspólnika, rozliczane przez wspólnika jako najem prywatny (w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, na zasadach określonych w ustawie z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne), nie stanowi ukrytych zysków w rozumieniu art. 28m ust. 1 pkt 2 w zw. z art. 28m ust. 3 ustawy o CIT i nie będzie podlegało opodatkowaniu jako dochód z tytułu ukrytych zysków.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Ustawą z dnia 28 listopada 2020 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2020 r. poz. 2123, dalej: „ustawa zmieniająca”) wprowadzone zostały do ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych przepisy regulujące nowe zasady opodatkowania, tj. ryczałt od dochodów spółek kapitałowych – stanowiący alternatywny w stosunku do dotychczasowego sposób opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych. Przepisy powyższe weszły w  życie 1 stycznia 2021 r.

Ten nowy sposób opodatkowania będący odejściem od dotychczasowych zasad podatkowych, ze względu na swoją specyfikę i odrębność został uregulowany w nowym rozdziale 6b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych zatytułowanym „Ryczałt od dochodów spółek kapitałowych” (dodano artykuły od 28c do 28t), a także w przepisach ogólnych ale związanych z  rozliczeniami dokonywanymi w ryczałcie.

Na podstawie bowiem art. 28j ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2022 r. poz. 2587 ze zm., dalej: „ustawa o CIT”):

Opodatkowaniu ryczałtem może podlegać podatnik, o którym mowa w art. 3 ust. 1, jeżeli spełnia łącznie pozostałe warunki określone w przepisie art. 28j ustawy o CIT).

Zgodnie z art. 28f ustawy CIT:

1)Opodatkowanie ryczałtem obejmuje okres bezpośrednio po sobie następujących 4 lat podatkowych wskazany przez podatnika w zawiadomieniu, o którym mowa w art. 28j ust. 1 pkt 7.

2)Opodatkowanie ryczałtem przedłuża się na kolejne okresy bezpośrednio po sobie następujących 4 lat podatkowych, chyba że podatnik złoży informację o rezygnacji z opodatkowania ryczałtem w deklaracji, o której mowa w art. 28r ust. 1, składanej za ostatni rok podatkowy, w którym podatnik był opodatkowany ryczałtem.

Opodatkowanie ryczałtem oznacza dla podatnika zmianę zasad w zakresie przedmiotu opodatkowania. Ustawa o CIT wprowadza w zakresie ryczałtu nowe kategorie dochodów (przedmiotu opodatkowania) nie podlegających reżimowi dotychczasowych przepisów ustawy. Dochodów tych nie łączy się z dochodami opodatkowanymi według ogólnych zasad CIT (art. 7 ustawy o CIT) dla celów ustalenia podstawy opodatkowania.

Zgodnie z art. 28m ustawy CIT:

1.Opodatkowaniu ryczałtem podlega dochód odpowiadający:

1)wysokości zysku netto wypracowanego w okresie opodatkowania ryczałtem w części, w jakiej zysk ten został uchwałą o podziale lub pokryciu wyniku finansowego netto przeznaczony:

a)do wypłaty udziałowcom, akcjonariuszom albo wspólnikom (dochód z tytułu podzielonego zysku) lub

b)na pokrycie strat powstałych w okresie poprzedzającym okres opodatkowania ryczałtem (dochód z tytułu zysku przeznaczonego na pokrycie strat);

2)wysokości ukrytych zysków (dochód z tytułu ukrytych zysków);

3)wysokości wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą (dochód z tytułu wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą);

4)nadwyżce wartości rynkowej składników przejmowanego majątku lub wniesionego w drodze wkładu niepieniężnego ponad wartość podatkową tych składników (dochód z tytułu zmiany wartości składników majątku) - w przypadku łączenia, podziału, przekształcenia podmiotów lub wniesienia w drodze wkładu niepieniężnego przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części;

5)sumie zysków netto osiągniętych w każdym roku podatkowym stosowania opodatkowania ryczałtem w części, w jakiej te zyski nie były zyskami podzielonymi lub nie zostały przeznaczone na pokrycie straty (dochód z tytułu zysku netto) - w przypadku podatnika, który zakończył opodatkowanie ryczałtem;

6)wartości przychodów i kosztów podlegających zgodnie z przepisami o rachunkowości zarachowaniu w roku podatkowym i uwzględnieniu w zysku (stracie) netto, które nie zostały uwzględnione w tym zysku (stracie) netto (dochód z tytułu nieujawnionych operacji gospodarczych).

2.Przepis ust. 1 pkt 1 stosuje się odpowiednio do wypłaty zaliczki na poczet przewidywanej dywidendy (podzielonego zysku).

3.Przez ukryte zyski, o których mowa w ust. 1 pkt 2, rozumie się świadczenia pieniężne, niepieniężne, odpłatne, nieodpłatne lub częściowo odpłatne, wykonane w związku z prawem do udziału w zysku, inne niż podzielony zysk, których beneficjentem, bezpośrednio lub pośrednio, jest udziałowiec, akcjonariusz albo wspólnik lub podmiot powiązany bezpośrednio lub pośrednio z podatnikiem lub z tym udziałowcem, akcjonariuszem albo wspólnikiem, w szczególności:

1)kwotę pożyczki (kredytu) udzielonej przez podatnika udziałowcowi, akcjonariuszowi albo wspólnikowi, w tym za pośrednictwem tworzonych z zysku funduszy, lub podmiotowi powiązanemu z udziałowcem, akcjonariuszem lub wspólnikiem oraz odsetki, prowizje, wynagrodzenia i opłaty od pożyczki (kredytu) udzielonej przez te podmioty podatnikowi;

2)świadczenia wykonane na rzecz:

a)fundacji prywatnej lub rodzinnej, podmiotu równoważnego takiej fundacji lub przedsiębiorstwa prowadzonego przez taką fundację albo taki podmiot, lub na rzecz beneficjentów takiej fundacji lub takiego podmiotu,

b)trustu lub innego podmiotu albo stosunku prawnego o charakterze powierniczym;

3)nadwyżkę wartości rynkowej transakcji określoną zgodnie z art. 11c ponad ustaloną cenę tej transakcji;

4)nadwyżkę zwróconej kwoty dopłaty, wniesionej do spółki zgodnie z odrębnymi przepisami, ponad kwotę wniesionej dopłaty, przy czym jeżeli dopłata została wniesiona w walucie obcej, przeliczenia tej kwoty na złote dokonuje się według średniego kursu waluty obcej ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski na dzień odpowiednio zwrócenia dopłaty i faktycznego jej wniesienia;

5)wypłacone z zysku wynagrodzenie z tytułu umorzenia udziału (akcji), ze zmniejszenia wartości udziału (akcji), z wystąpienia wspólnika ze spółki, ze zmniejszenia udziału kapitałowego wspólnika w spółce;

6)równowartość zysku przeznaczonego na podwyższenie kapitału zakładowego;

7)darowizny, w tym prezenty i ofiary wszelkiego rodzaju;

8)wydatki na reprezentację;

9)dopłaty wypłacone w przypadku połączenia lub podziału podmiotów;

10)odsetki od udziału kapitałowego, wypłacane na rzecz wspólnika przez spółkę;

11)zysk przeznaczony na uzupełnienie udziału kapitałowego wspólnika spółki;

12)świadczenia pieniężne i niepieniężne wypłacone w przypadku zmniejszenia udziału kapitałowego wspólnika w spółce.

4.Do ukrytych zysków, o których mowa w ust. 1 pkt 2, nie zalicza się:

1)wynagrodzeń z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 oraz art. 13 pkt 7, 8 i 9 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, oraz zasiłków pieniężnych z ubezpieczenia społecznego wypłaconych osobie fizycznej - w części, w jakiej suma tych wynagrodzeń i zasiłków wypłacona w danym miesiącu tej osobie nie przekracza pięciokrotności średniego miesięcznego wynagrodzenia wypłacanego przez podatnika z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 oraz art. 13 pkt 7, 8 i 9 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, nie więcej jednak niż pięciokrotności przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw, przy czym średnie i przeciętne miesięczne wynagrodzenie ustala się za miesiąc poprzedzający miesiąc dokonania wypłat osobie fizycznej;

2)wydatków i odpisów amortyzacyjnych oraz odpisów z tytułu trwałej utraty wartości, związanych z używaniem samochodów osobowych, środków transportu lotniczego, taboru pływającego oraz innych składników majątku:

a)w pełnej wysokości - w przypadku składników majątku wykorzystywanych wyłącznie na cele działalności gospodarczej,

b)w wysokości 50% - w przypadku składników majątku, które nie są wykorzystywane wyłącznie na cele działalności gospodarczej;

3)kwoty pożyczki (kredytu) zwróconej przez podatnika udziałowcowi akcjonariuszowi lub wspólnikowi lub podmiotowi powiązanemu, z wyłączeniem odsetek, prowizji, wynagrodzeń i opłat.

5.W przypadku, o którym mowa w ust. 4 pkt 2 lit. a, ciężar dowodu, że składnik majątku jest wykorzystywany wyłącznie na cele działalności gospodarczej, spoczywa na podatniku.

6.Wartość rynkową składnika majątku, o której mowa w ust. 1 pkt 4, określa się:

1)zgodnie z art. 14 ust. 2 - w przypadku papierów wartościowych oraz składników majątku, z których przeniesieniem nie wiąże się zmiana istotnych ekonomicznie funkcji, aktywów lub ryzyk;

2)zgodnie z art. 11c - w przypadkach innych niż określone w pkt 1.

7.Przez wartość podatkową składnika majątku, o której mowa w ust. 1 pkt 4, rozumie się wartość niezaliczoną uprzednio w jakiejkolwiek formie do kosztów lub wartość obciążającą wynik finansowy netto w jakiejkolwiek innej formie, jaka zostałaby przyjęta przez podatnika za taki koszt, gdyby składnik ten został przez niego odpłatnie zbyty.

8.Wartość nieodpłatnych i częściowo odpłatnych świadczeń, o której mowa w ust. 3, określa się zgodnie z art. 12 ust. 5-6a.

Stosownie do art. 28n ust. 1 pkt 2 ustawy o CIT:

Podstawę opodatkowania ryczałtem stanowi suma dochodu z tytułu ukrytych zysków i dochodu z tytułu wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą ustalona w miesiącu, w którym wykonano świadczenie lub dokonano wypłaty lub wydatku.

W myśl art. 28n ust. 3 ustawy o CIT:

Przy obliczaniu podstawy opodatkowania podatnik opodatkowany ryczałtem uwzględnia zdarzenia zaistniałe przed pierwszym rokiem opodatkowania ryczałtem, jeżeli rozliczenie tych zdarzeń jest kontynuowane zgodnie z przyjętymi przez tego podatnika zasadami rachunkowości.

Zgodnie z art. 28t ust. 1 pkt 4 ustawy o CIT:

Podatnik jest obowiązany do zapłaty ryczałtu od dochodu z tytułu ukrytych zysków i dochodu z tytułu wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą - do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano wypłaty, wydatku lub wykonania świadczenia.

Przedmiotem opodatkowania w systemie ryczałtu jest zatem co do zasady efektywna dystrybucja zysku ze spółki kapitałowej do jej udziałowca/akcjonariusza/wspólnika, przy czym przepisy nie ograniczają się wyłącznie do opodatkowania dywidend, ale uwzględniają również inne formy dystrybucji.

Istotą przyjętego modelu jest odroczenie opodatkowania dystrybuowanego zysku do dnia podjęcia uchwały o przeznaczeniu tego zysku i wypłat równoważnych takiej dystrybucji. Intencją ustawodawcy jest zatem uwzględnienie w katalogu dochodów do opodatkowaniem także innych, alternatywnych niż dywidenda, świadczeń dokonanych na rzecz udziałowców/akcjonariuszy albo wspólników lub podmiotów powiązanych bezpośrednio lub pośrednio z  podatnikiem lub z tymi udziałowcami/akcjonariuszami/wspólnikami, (tzw.  ukryte zyski). Wypłata ukrytych zysków oznacza powstanie dla spółki odpowiadającego im dochodu, podlegającego opodatkowaniu ryczałtem.

Ukryte zyski stanowić zatem będą dla podatnika wszelkie świadczenia spółki:

   - wykonane w związku z prawem do udziału w zysku,

   - inne niż podzielony zysk o charakterze pieniężnym, niepieniężnym, odpłatnym, nieodpłatnym lub częściowo odpłatnym (wartość nieodpłatnych i częściowo odpłatnych świadczeń określa się zgodnie z art. 12 ust. 5-6a ustawy o CIT),

   - wykonane bezpośrednio lub pośrednio na rzecz udziałowca/akcjonariusza/wspólnika lub podmiotu powiązanego,

   - wykonane bezpośrednio lub pośrednio z podatnikiem lub z tym udziałowcem/akcjonariuszem/wspólnikiem.

Stosownie do art. 28c pkt 1 ustawy o CIT,

ilekroć w niniejszym rozdziale jest mowa o podmiotach powiązanych - oznacza to podmioty powiązane w rozumieniu art. 11a ust. 1 pkt 4, przy czym wielkość udziałów i praw, o których mowa w art. 11a ust. 2 pkt 1 lit. a-c, wynosi, z zastrzeżeniem art. 28j ust. 1 pkt 2 lit. g, co najmniej 5%.

Jak wynika z przytoczonych wyżej przepisów, opodatkowaniu ryczałtem podlega m.in. dochód odpowiadający wysokości ukrytych zysków (dochód z  tytułu ukrytych zysków).

Z kolei przez ukryte zyski (co wynika z powołanego art. 28m ust. 3 ustawy CIT) rozumie się świadczenia pieniężne, niepieniężne, odpłatne, nieodpłatne lub częściowo odpłatne, wykonane w związku z prawem do udziału w zysku, inne niż podzielony zysk, których beneficjentem, bezpośrednio lub pośrednio, jest udziałowiec, akcjonariusz albo wspólnik lub podmiot powiązany bezpośrednio lub pośrednio z podatnikiem lub z tym udziałowcem lub akcjonariuszem albo wspólnikiem.

Wskazać należy, że w art. 28m ust. 3 ustawy o CIT ustawodawca przykładowo wymienia niektóre kategorie ukrytych zysków, jednak należy podkreślić, że katalog ukrytych zysków ma otwarty charakter zatem wyszczególnienie części z nich w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych nie oznacza że są to jedyne kategorie dochodu uznane za ukryte zyski.

Przykładem transakcji traktowanej jako dochód z tytułu ukrytych zysków jest nadwyżka wartości rynkowej transakcji określona zgodnie z art. 11c ponad ustaloną cenę tej transakcji (art. 28m ust. 3 pkt 3 ustawy o CIT). Z treści przepisu wynika zatem, że wszystko co przewyższa wartość rynkową transakcji stanowi zysk ukryty podlegający opodatkowaniu.

Jednocześnie zauważyć należy, że ustawodawca dokonał także pewnych wyłączeń z kategorii ukrytych zysków, które zostały określone w cyt. powyżej art. 28m ust. 4 ustawy CIT.

Przedmiotem wątpliwości Wnioskodawcy jest kwestia ustalenia czy w przypadku wyboru przez Wnioskodawcę opodatkowania na zasadach ryczałtu od dochodów spółek wynagrodzenia wypłacane wspólnikowi Spółki oraz wspólnikowi Spółki pełniącemu jednocześnie funkcję prezesa jednoosobowego zarządu tej spółki z tytułu świadczonych przez tych wspólników usług na rzecz Spółki oraz czynszu najmu, w ramach prowadzonej przez nich pozarolniczej działalności gospodarczej oraz czynszu najmu nieruchomości należącej do wspólnika, ale nie wynajmowanej w ramach prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej będą stanowić ukryte zyski w rozumieniu art. 28m ust. 1 pkt 2 w zw. z art. 28m ust. 3 ustawy o CIT i będą podlegać opodatkowaniu jako dochód z tytułu ukrytych zysków.

Jak wskazał Wnioskodawca,  do usług świadczonych przez wspólnika panią P. G. należą  usługi polegające na administracyjnej obsłudze biura mieszczącego się pod adresem siedziby spółki, związane przede wszystkim z czynnościami kadrowymi i płacowymi, księgowością, regulowaniem należności i obiegiem dokumentów.

Natomiast usługi świadczone przez pana M. G., pełniącego jednocześnie funkcję prezesa jednoosobowego zarządu Spółki, polegają na administracyjnej obsłudze biura mieszczącego się pod adresem siedziby spółki, związanej przede wszystkim z zamawianiem, przyjmowaniem i odbieraniem towarów dostarczanych do siedziby spółki, zarządzaniem stroną internetową i odpowiadaniem na zapytania przychodzące drogą mailową lub telefoniczną, obiegiem dokumentów. Wspólnik ten świadczy również usługi polegające na wycenie produktów spółki i komercyjnym pośrednictwie w ich sprzedaży, w tym budowaniu i utrzymywaniu relacji z klientami, aktywnej akwizycji i podejmowaniu innych działań sprzedażowych, a także usługi projektowe w zakresie konstrukcji stalowych. Doraźnie Spółka, której głównym przedmiotem działalności jest sprzedaż konstrukcji stalowych, zleca temu Wspólnikowi sporządzenie projektu nowego produktu (lub prototypu takiego produktu), wdrażanego następnie do produkcji.

Poza tym Wspólnicy wynajmują na rzecz Wnioskodawcy komplet należących do nich maszyn, które wykorzystywane są do działalności produkcyjnej spółki.

Wszystkie opisane wyżej usługi świadczone są przez wspólników na rzecz Spółki zgodnie z przedmiotem prowadzonych przez nich pozarolniczych działalności gospodarczych, mają rzeczywisty charakter, a ich wycena odpowiada stawkom rynkowym.

Ponadto, pani P. G. jest właścicielką nieruchomości dzierżawionej przez Spółkę, w której mieści się jej siedziba. W skład nieruchomości wchodzi, m.in. hala produkcyjna, sala biurowa, zaplecze socjalne, plac manewrowy oraz składowy. Przedmiotowa nieruchomość jest niezbędna spółce do prowadzenia działalności gospodarczej o profilu produkcyjnym. Spółka korzysta z nieruchomości na podstawie zawartej umowy dzierżawy, uiszczając z tego tytułu comiesięczny czynsz najmu na rzecz Wspólnika, przy czym z uwagi na fakt, że nieruchomość ta stanowi jej majątek niezwiązany z prowadzoną działalnością gospodarczą, uzyskiwany z tego tytułu dochód podlega opodatkowaniu na zasadach ryczałtu przewidzianego dla najmu prywatnego (ryczałtu od dochodów ewidencjonowanych osób fizycznych).

Przechodząc na grunt analizowanej sprawy, biorąc pod uwagę przywołane wyżej uregulowania prawne stwierdzić należy, że ponoszone przez Wnioskodawcę wynagrodzenia na rzecz Wspólników z tytułu usług oraz umów najmu opisanych wyżej, nie będą stanowiły dochodu z tytułu ukrytych zysków określonych w art. 28m ust. 3 ustawy CIT. Wynagrodzenie na rzecz wspólników (podmiotów powiązanych) za świadczone usługi i najem ustalone zostało na poziomie rynkowym. Ponadto nieruchomość, w której mieści się siedziba, zakład produkcyjny i biuro Spółki oraz maszyny wykorzystywane do działalności produkcyjnej, są niezbędne do prowadzenia działalności przez Spółkę i bezpośrednio związane z prowadzeniem podstawowej działalności operacyjnej. 

Ponadto jak wskazano we wniosku, Spółka przekształcana (E. spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp. k.) posiadała określone składniki majątkowe wykorzystywane do prowadzenia działalności gospodarczej (środki trwałe), które przeszły do spółki przekształconej (Wnioskodawcy). Pozostałe składniki niezbędne do prowadzenia działalności, w tym nieruchomości i komplety maszyny spółka przekształcana dzierżawiła i wynajmowała od wspólników w zakresie, w jakim będzie czynić to również spółka przekształcona (zachodzi kontynuacja umowy dzierżawy nieruchomości i najmu maszyn). Jak wskazano we wniosku, nieruchomość dzierżawiona przez spółkę od pani P.G. stanowi jej zaplecze produkcyjne, biurowe, socjalne oraz plac magazynowy. Spółka nie posiada żadnej innej nieruchomości. Podobnie spółka nie posiada własnych maszyn, takich jak będące przedmiotem najmu od wspólników, a które są jej niezbędne do prowadzenia działalności gospodarczej.

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością powstała w wyniku przekształcenia (spółka przekształcona, Wnioskodawca) nie wymagała doposażenia w składniki majątkowe, żeby mogła prowadzić działalność gospodarczą, ponieważ jej działalność stanowi prostą kontynuację działalności spółki przekształconej - prowadzona jest w oparciu o te same środki trwałe i przy wykorzystaniu tych samych nieruchomości oraz maszyn, które są dzierżawione i wynajmowane od wspólników.

Spółka posiada określone środki trwałe, natomiast w pozostałym zakresie dysponuje odpowiednim zapleczem produkcyjnym oraz maszynami jako posiadacz zależny (dzierżawca, najemca), tym samym ma zapewnione wszystkie niezbędne środki do prowadzenia działalności gospodarczej. Spółka przekształcona nie musiała zostać w żaden sposób dekapitalizowana przez wspólników, gdyż kontynuuje działalność spółki przekształcanej w oparciu o te same składniki majątkowe oraz na podstawie tych samych umów dzierżawy i najmu.

Powiązania pomiędzy spółką przekształconą (poprzednio spółką przekształcaną) a jej wspólnikami nie miało żadnego wpływu na warunki zawarcia umów dzierżawy nieruchomości i najmu maszyn. Wszystkie umowy zawarte zostały na warunkach rynkowych. Jeżeli spółka nie zawarłaby tych umów ze swoimi wspólnikami, zmuszona byłaby zawrzeć takie umowy z innymi podmiotami, których przedmiotem byłaby podobna nieruchomość i tożsame komplety maszyn. Powiązania występujące pomiędzy stronami również w przyszłości nie będą miały wpływu na warunki zawartych umów.

W związku z powyższym, ponoszone przez Wnioskodawcę wynagrodzenia na rzecz Wspólników z tytułu świadczonych usług oraz umów najmu ww. składników majątku, nie będą stanowić dochodu z ukrytych zysków, o których mowa w art. 28m ust. 1 pkt 2 w zw. z art. 28m ust. 3 ww. ustawy i tym samym nie będą podlegać opodatkowaniu Estońskim CIT na podstawie ww. przepisów.

Jednocześnie należy mieć na uwadze, że zdanie wstępne przepisu art. 28m ust. 3 ustawy CIT wskazuje na otwarty (a nie zamknięty) katalog świadczeń mogących prowadzić do powstania dochodu z tytułu ukrytych zysków. Dlatego ocena czy dochód z tytułu wskazanych we wniosku, a  dokonywanych przez Wnioskodawcę z podmiotami powiązanymi powyższych transakcji spełnia warunki do uznania go za dochód z tytułu ukrytego zysku, powinna zostać dodatkowo przeprowadzona w oparciu o przesłanki wynikające ze zdania wstępnego przepisu art. 28m ust. 3 ustawy CIT. Jak z niego wynika dochód z tytułu ukrytego zysku nie obejmuje świadczeń, które nie są wykonane w związku z prawem do udziału w zysku, czyli świadczeń podjętych (wykonanych) bez jakiegokolwiek wpływu podmiotów powiązanych na działanie i decyzje spółki opodatkowanej ryczałtem, w zakresie ocenianego świadczenia.

W związku z powyższym, stanowisko Wnioskodawcy odnośnie pytania nr 1, nr 2 oraz nr 4 i 5 należało uznać za prawidłowe.

Wątpliwości Wnioskodawcy dotyczą również kwestii ustalenia czy wynagrodzenie wypłacane wspólnikowi Spółki, pełniącemu jednocześnie funkcję prezesa jednoosobowego zarządu tej Spółki, z tytułu świadczonych przez tego wspólnika usług na rzecz Spółki, w ramach prowadzonej przez tego wspólnika pozarolniczej działalności gospodarczej, jeżeli nie stanowi ukrytych zysków w rozumieniu art. 28m ust. 1 pkt 2 w zw. z art. 28m ust. 3 ustawy o CIT, to czy będzie podlegało ograniczeniu kwotowemu, o którym mowa w art. 28m ust. 4 pkt 1 ustawy o CIT co do kwoty niepodlegającej opodatkowaniu z tego tytułu.

 Jak wynika z wyżej cytowanego art. 28m ust. 4 pkt 1 ustawy o CIT, do ukrytych zysków, o których mowa w ust. 1 pkt 2, nie zalicza się wynagrodzeń z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 oraz art. 13 pkt 7, 8 i 9 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz zasiłków pieniężnych z ubezpieczenia społecznego wypłaconych osobie fizycznej – w części, w jakiej suma tych wynagrodzeń i zasiłków wypłacona w danym miesiącu tej osobie nie przekracza pięciokrotności średniego miesięcznego wynagrodzenia wypłacanego przez podatnika z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 oraz art. 13 pkt 7, 8 i 9 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, nie więcej jednak niż pięciokrotności przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw, przy czym średnie i przeciętne miesięczne wynagrodzenie ustala się za miesiąc poprzedzający miesiąc dokonania wypłat osobie fizycznej.

Ustawodawca konstruując definicję legalną ukrytych zysków w art. 28m ust. 3 ustawy o CIT stworzył katalog podmiotów, w stosunku do których uznał za zasadne wprowadzenie opodatkowania dotyczącego wypłaty świadczeń ze względu na pełnione funkcje lub powiązania ze spółką, zaliczając te świadczenia do ukrytych zysków.

Jednocześnie podkreślić należy, że art. 28m ust. 3 ustawy o CIT, gdzie zdefiniowano pojęcie ukrytych zysków – musi być odczytywany łącznie z ust. 4 tego artykułu, w którym to wskazano co ukrytym zyskiem nie jest.

Zatem w analizowanej sprawie tylko łączne zestawienie obu tych przepisów pozwala na dokonanie prawidłowej wykładni omawianego przepisu.

Zgodnie z art. 28m ust. 4 ustawy o CIT, do ukrytych zysków nie zalicza się wynagrodzeń z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 oraz art. 13 pkt 7, 8 i 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, do których zalicza się  przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy, a także przychodów otrzymywanych przez osoby, niezależnie od sposobu ich powoływania, należące do składu zarządów, rad nadzorczych, komisji lub innych organów stanowiących osób prawnych oraz przychodów z tytułu wykonywania usług, na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło, uzyskiwanych m.in. wyłącznie od osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą, osoby prawnej, jej jednostki organizacyjnej oraz jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, a także przychodów uzyskanych na podstawie umów o zarządzanie przedsiębiorstwem, kontraktów menedżerskich lub umów o podobnym charakterze, w tym przychodów z tego rodzaju umów zawieranych w ramach prowadzonej przez podatnika pozarolniczej działalności gospodarczej – z wyjątkiem przychodów, o których mowa w pkt 7.

Odnosząc się zatem do opisu przedstawionego przez Wnioskodawcę we wniosku, Wynagrodzenie wspólnika spółki pełniącego jednocześnie funkcję prezesa  jednoosobowego zarządu tej spółki, który świadczy na jej rzecz usługi, w ramach prowadzonej przez niego jednoosobowo działalności gospodarczej, polegające na administracyjnej obsłudze biura mieszczącego się pod adresem siedziby spółki (zamawianie, przyjmowanie i odbieranie towarów dostarczanych do siedziby spółki, zarządzanie stroną internetową i odpowiadanie na zapytania przychodzące drogą mailową lub telefonicznie, obieg dokumentów i in.) oraz usługi  polegające na wycenie produktów spółki i komercyjnym pośrednictwie w ich sprzedaży, w tym budowanie i utrzymywanie relacji z klientami, aktywna akwizycja i podejmowanie innych działań sprzedażowych, a także usługi projektowe w zakresie konstrukcji stalowych, nie wchodzi w zakres wynagrodzeń wskazanych w art. 12 ust. 1 oraz art. 13 pkt 7, 8 i 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zatem wynagrodzenie Wspólnika będącego jednocześnie prezesem jednoosobowego zarządu Spółki, za świadczone przez niego w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej ww. usługi, nie będzie podlegało ograniczeniom kwotowym, o których mowa w art. 28m ust. 4 pkt 1 ustawy o CIT.

Zatem stanowisko Wnioskodawcy w zakresie pytania nr 3 jest prawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze zdarzeniem przyszłym podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu opisu sprawy przedstawionego we wniosku, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

·   Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy  z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.

·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

·Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2022 r. poz. 329 ze zm.; dalej jako „PPSA”).  

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00