Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 27 stycznia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT1.4011.745.2022.2.MK

Możliwość zastosowania 8,5% stawki zryczałtowanego podatku dochodowego od przychodów ewidencjonowanych dla usług sklasyfikowanych wg PKWiU 62.01.12.0.

Interpretacja indywidualna

– stanowisko prawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie możliwości opodatkowania dochodów ze świadczonych usług ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych według stawki 8,5% jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

22 listopada 2022 r. wpłynął Pana wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Uzupełnił Pan wniosek – na wezwanie organu – 26 stycznia 2023 r. Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

Od 1 kwietnia 2021 r. prowadzi Pan działalność gospodarczą, NIP: (...), REGON: (...). W roku podatkowym 2022 rozliczał się Pan na zasadach ryczałtu, a przychody za rok ubiegły (tj. 2021) nie przekraczały 2.000.000 euro.

Działalność prowadzona jest w zakresie świadczenia usług związanych z informatyką. Pana działalność gospodarcza jest pozarolniczą działalnością gospodarczą. Główny kod PKD „62.01.Z Działalność związana z oprogramowaniem”, a dodatkowy „62.03.Z Działalność związana z zarządzaniem urządzeniami informatycznymi”.

(...) 2021 r. wysłał Pan do Urzędu Statystycznego w Łodzi wniosek o sklasyfikowanie według PKWiU. W odpowiedzi z (...) 2022 roku ww. jednostka potwierdziła, że wykonywane przez Pana usługi mieszczą się w grupowaniu PKWiU 62.01.12.0 „Usługi związane z projektowaniem i rozwojem technologii informatycznych dla sieci i systemów komputerowych”.

Jako zakres świadczonych usług:

analiza oczekiwań/wymagań klienta oraz opracowywanie rozwiązań z zakresu DevOps,

automatyzacja oraz rozbudowa procesów informatycznych klienta, takich jak wdrożenia systemów, weryfikacja poprawności wdrożeń, integracja systemów informatycznych połączonych siecią komputerową, weryfikacja poprawności integracji,

instalowanie i konfigurowanie narzędzi DevOps,

przygotowanie klienta do pracy z narzędziami DevOps,

tworzenie dokumentacji technicznej systemów komputerowych.

Ww. usługi nie mają związku z doradztwem w zakresie sprzętu komputerowego, a wyłączenia z art. 8 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym nie mają oraz nie miały zastosowania. W roku podatkowym 2022 w zakresie podatku dochodowego rozlicza się Pan na zasadach ryczałtu ewidencjonowanego.

Szczegółowy opis charakteru czynności:

analiza oczekiwań/wymagań klienta oraz opracowywanie rozwiązań z zakresu DevOps - spotkania i rozmowy z klientem, podczas których wysłuchuje Pan wymagań stawianych przed docelowym rozwiązaniem. Tworzenie szkiców, notatek oraz prototypów przyszłych rozwiązań (np. optymalizacji czasu potrzebnego na wykonanie aktualizacji zwirtualizowanych środowisk komputerowych klienta);

automatyzacja oraz rozbudowa procesów informatycznych klienta, takich jak wdrożenia systemów, weryfikacja poprawności wdrożeń, integracja systemów informatycznych połączonych siecią komputerową, weryfikacja poprawności integracji - rozwój własnych kompetencji w oparciu o obecne na rynku trendy. Czytanie „release note” oraz „changelogów” używanych narzędzi (np. (...)). Manualne (ręczne) sprawdzenie poprawności działania prototypów;

instalowanie i konfigurowanie narzędzi DevOps - fizyczne, ręczne instalacje narzędzi takich jak np.: (...), klienci systemów kontroli wersji plików (...);

przygotowanie klienta do pracy z narzędziami DevOps - spotkanie z użytkownikami końcowymi (głównie administratorami / Devops'ami) celem prezentacji i przeszkolenia z zakresu obsługi rozwiązania;

tworzenie dokumentacji technicznej systemów komputerowych - przygotowanie dokumentacji technicznych, manuali, instrukcji oraz schematów prezentujących działanie rozwiązania.

Powyższe działania/usługi nie są związane z rozbudową i implementacją oprogramowania, a dotyczą analizy, modelowania i projektowania automatyzacji procesów wdrożeniowych technologii informatycznych dla systemów komputerowych połączonych siecią lub ich poszczególnych składowych, projektowania prototypów takich systemów oraz procesów ich wdrażania, a także wspieranie wiedzą oraz pomoc w rozwiązywaniu problemów dla zespołów realizujących implementację zaproponowanych rozwiązań i technologii.

Ponadto powyższe usługi Pana zdaniem nie dotyczą w szczególności poniższych grupowań PKWiU:

usług związanych z doradztwem w zakresie sprzętu komputerowego (PKWiU 62.02.10.0),

związanych z oprogramowaniem (PKWiU ex 62.01.1),

oryginały oprogramowania komputerowego (PKWiU 62.01.2),

doradztwo w zakresie oprogramowania (PKWiU ex 62.02),

instalowanie oprogramowania (PKWiU ex 62.09.20.0),

związanych z zarządzaniem siecią i systemami informatycznymi (PKWiU 62.03.1).

Uzupełnienie wniosku

Nie świadczy Pan i nie zamierza Pan świadczyć usług: związanych z doradztwem w zakresie sprzętu komputerowego (PKWiU 62.02.10.0), związanych z oprogramowaniem (PKWiU ex 62.01.1), oryginały oprogramowania komputerowego (PKWiU 62.01.2), doradztwo w zakresie oprogramowania (PKWiU ex 62.02), instalowania oprogramowania (PKWiU ex 62.09.20.0), związanych z zarządzaniem siecią i systemami informatycznymi (PKWiU 62.03.1).

Usługi które Pan wykonuje nie są usługami, o których mowa w art. 12 ust. 1 pkt 2b lit b ustawy o zryczałtowanym podatku.

Podtrzymuje Pan wskazanie, że wykonywane przez Pana usługi podlegają pod klasyfikację PKWiU 62.01.12.0. Pana usługi nie są usługami skalsyfikowanymi według PKWiU: 62.02.10.0, 62.01.2, 62.02, 62.09.20.0, 62.03.1.

Pana usługi nie są związane z oprogramowaniem. Pana rozumienie frazy „Usługi związane z oprogramowaniem” jest następujące: pisanie, modyfikowanie, badanie, dokumentowanie i wspomaganie oprogramowania, włączając pisanie zleceń sterujących programami dla użytkowników, rozbudowę, tworzenie, dostarczanie oraz dokumentację oprogramowania wykonanego na zlecenie określonego użytkownika, pisanie programów na zlecenie użytkownika, projektowanie stron internetowych.

Rozwiązania DevOps dotyczą i wspierają współpracę działów wytwarzania oprogramowania i działów zarządzania systemami. Rozwiązania te mają charakter metodyk organizacyjnych. Opracowywane przez Pana rozwiązania obejmują między innymi czynności takie jak:

współpraca z zespołami developerów i testerów,

tworzenie makiet dotyczących technologii informatycznych,

tworzenie dokumentów zawierających wyniki analizy wymagań funkcjonalnych dotyczących technologii informatycznych,

tworzenie diagramów przypadków użycia oraz diagramów wymagań dotyczących technologii informatycznych,

tworzenie dokumentacji projektowej i instrukcji dla klienta dotyczących technologii informatycznych,

tworzenie dokumentów zawierających wyniki analizy obecnego rozwiązania i konfrontowanie wyników z klientem biznesowym dotyczących technologii informatycznych,

tworzenie dokumentów zawierających wyniki analizy systemowej dotyczącej technologii informatycznych.

Rozwój rozwiązań dostarczanych biznesowi oraz wpływających na architekturę systemu informatycznego – w praktyce jest to analiza danych z użytkowania systemu informatycznego (np. ilość logowań, interakcji, akcji, pobrań itp.), wyciąganie wniosków na tej bazie i sugerowanie usprawnień, a także częsta rozmowa z Klientem celem pozyskania feedbacku („co się Pani/Panu podoba, co nie, czego brakuje w systemie”) i szukanie ścieżki dla ulepszeń.

Release note oraz changelog w używanych przez Pana narzędzi są tym samym czym są w znaczeniu generalnym. W tłumaczeniu z angielskiego „noty wydania” oraz „lista zmian”. Zazwyczaj są to listy informacyjne skierowane do profesjonalnego/zaawansowanego odbiorcy. Obiekty te nie impaktują na narzędzia klienta. Poszerzenie oraz aktualizacja wiedzy i umiejętności jest kluczowym elementem świadczenia usług o najwyższej jakości przez każdego specjalistę.

Narzędzia DevOps są zintegrowanymi systemami komputerowymi, które wymagają skonfigurowania zgodnie z wymaganiami klienta. Szczegółowy zakres charakterystyki tych produktów odnosi się do wdrożenia i rozwoju tych narzędzi. Dotyczą analizy, modelowania i projektowania automatyzacji procesów wdrożeniowych technologii informatycznych dla systemów komputerowych połączonych siecią lub ich poszczególnych składowych, projektowania prototypów takich systemów.

Pytanie

Czy usługi wykonywane w ramach Pana działalności gospodarczej, zaklasyfikowane wg PKWiU pod symbolem klasyfikacyjnym „62.01.12.0 - Usługi związane z projektowaniem i rozwojem technologii informatycznych dla sieci i systemów komputerowych” (opisane szczegółowo we wniosku), podlegają opodatkowaniu stawką podatku ryczałtowego 8,5%?

Pana stanowisko w sprawie

Pana zdaniem, opodatkowanie przychodu z wykonywanych przez Pana usług związanych z projektowaniem i rozwojem technologii informatycznych, klasyfikowanych według PKWiU symbolem 62.01.12.0 - Usługi związane z projektowaniem i rozwojem technologii informatycznych dla sieci i systemów komputerowych stawką ryczałtu 8,5% od przychodów ewidencjonowanych jest prawidłowe.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z postanowieniami art. 1 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2540 ze zm.):

Ustawa ta reguluje opodatkowanie zryczałtowanym podatkiem dochodowym niektórych przychodów (dochodów) osiąganych przez osoby fizyczne prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą.

Stosownie do art. 6 ust. 1 ww. ustawy:

Opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych lub przedsiębiorstw w spadku z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 7a ust. 4 lub art. 14 ustawy o podatku dochodowym, z zastrzeżeniem ust. 1e i 1f, w tym również gdy działalność ta jest prowadzona w formie spółki cywilnej osób fizycznych, spółki cywilnej osób fizycznych i przedsiębiorstwa w spadku lub spółki jawnej osób fizycznych, zwanych dalej „spółką”. Do przychodów przedsiębiorstwa w spadku nie stosuje się przepisu art. 12 ust. 10a.

Przy czym w myśl art. 4 ust. 1 pkt 12 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Użyte w ustawie określenie pozarolnicza działalność gospodarcza oznacza pozarolniczą działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym.

Ustawa o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne przewiduje również wyłączenia z tej formy opodatkowania, o czym stanowi art. 8 ust. 1 ww. ustawy.

Na podstawie art. 9 ust. 1 ww. ustawy:

Sporządzone na piśmie oświadczenie o wyborze opodatkowania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych na dany rok podatkowy podatnik składa naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu według miejsca zamieszkania podatnika, a w przypadku przedsiębiorstwa w spadku - według ostatniego miejsca zamieszkania zmarłego przedsiębiorcy, do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym osiągnął pierwszy przychód z tego tytułu w roku podatkowym, albo do końca roku podatkowego, jeżeli pierwszy taki przychód osiągnął w grudniu roku podatkowego.

Przepis art. 12 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne normuje, że ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi:

12% przychodów ze świadczenia usług związanych z doradztwem w zakresie sprzętu komputerowego (PKWiU 62.02.10.0), związanych z oprogramowaniem (PKWiU ex 62.01.1), objętych grupowaniem „Oryginały oprogramowania komputerowego” (PKWiU 62.01.2), związanych z doradztwem w zakresie oprogramowania (PKWiU ex 62.02), w zakresie instalowania oprogramowania (PKWiU ex 62.09.20.0), związanych z zarządzaniem siecią i systemami informatycznymi (PKWiU 62.03.1) – art. 12 ust. 1 pkt 2b lit. b;

8,5% przychodów z działalności usługowej, w tym przychodów z działalności gastronomicznej w zakresie sprzedaży napojów o zawartości alkoholu powyżej 1,5%, z zastrzeżeniem pkt 1-4 oraz 6-8 (art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a).

W tym miejscu wyjaśnić należy, że ilekroć w ustawie używa się oznaczenia „ex” przy symbolu danego grupowania PKWiU oznacza to, że zakres wyrobów lub usług jest węższy niż określony w tym grupowaniu – o czym stanowi art. 4 ust. 4 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Oznaczenie „ex” dotyczy zatem tylko określonej usługi z danego grupowania. Umieszczenie tego dopisku przy konkretnym symbolu statystycznym ma na celu zawężenie stosowania przepisu tylko do tej nazwy grupowania.

Ponadto zauważyć należy, iż możliwość opłacania oraz wysokość stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych uzyskanych w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą zależy wyłącznie od faktycznego rodzaju świadczonych w ramach tej działalności usług. Zatem konieczne jest każdorazowe przypisanie rodzaju wykonywanych czynności do określonego grupowania PKWiU. Przy czym klasyfikacji tej do określonego symbolu PKWiU dokonuje sam podatnik.

Stosownie do art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Użyte w ustawie określenie „działalność usługowa” oznacza pozarolniczą działalność gospodarczą, której przedmiotem są czynności zaliczone do usług zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług (PKWiU) wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 4 września 2015 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. poz. 1676, z 2017 r. poz. 2453, z 2018 r. poz. 2440, z 2019 r. poz. 2554 oraz z 2020 r. poz. 556), z zastrzeżeniem pkt 2 i 3.

W przedstawionym we wniosku opisie zdarzenia wskazał Pan, że świadczone przez Pana usługi mieszczą się w grupowaniu PKWiU 62.01.12.0, tj. usługi związane z projektowaniem i rozwojem technologii informatycznych dla sieci i systemów komputerowych.

Mając na względzie powołane wyżej przepisy oraz treść wniosku, przychody uzyskiwane przez Pana ze świadczenia w ramach działalności gospodarczej ww. usług mogą być opodatkowane 8,5% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, określoną w art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego, który Pan przedstawił i stanu prawnego, który obowiązywał w dacie zaistnienia zdarzenia.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pan do interpretacji.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 329 ze zm.; dalej jako „PPSA”.

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00