Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 26 stycznia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-2.4011.874.2022.2.IM

Stawka ryczałtu 70.22.1, 70.22.20.0, 85.59.1, 62.02.30.0, 62.01.12.0.

Interpretacja indywidualna – stanowisko w części prawidłowe i w części nieprawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne jest:

-nieprawidłowe – w części dotyczącej ustalenia stawki ryczałtu z tytułu świadczonych usług związanych z projektowaniem i rozwojem technologii informatycznych dla sieci i systemów komputerowych sklasyfikowanych według PKWiU pod symbolem 62.01.12.0 oraz usług doradztwa związanych z zarządzaniem sklasyfikowanych według PKWiU pod symbolem 70.22.1,

-prawidłowe – w pozostałej części.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

Dnia 6 listopada 2022 r. wpłynął Pana wniosek z 18 października 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 2 stycznia 2023 r. (wpływ 2 stycznia 2023 r.). Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

Wnioskodawca jest osobą fizyczną prowadzącą pozarolniczą działalność gospodarczą na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Posiada on nieograniczony obowiązek podatkowy na terytorium kraju, w myśl art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2020 r. poz. 1426 z późn. zm.).

Wnioskodawca od 01.01.2021 r. prowadzi działalność związaną z programowaniem, sklasyfikowaną pod kodem PKD 62.01.Z (działalność związana z oprogramowaniem).

Wnioskodawca dnia 8 września 2022 r. otrzymał kwalifikację usług świadczonych w prowadzonej działalności gospodarczej na podstawie pisma (...) z Głównego Urzędu Statystycznego jako:

A.70.22.20.0 – „pozostałe usługi zarządzania projektami, z wyłączeniem projektów budowalnych” w tym zakresie Wnioskodawca:

1)bierze udział w projektowaniu architektury systemu webowego opartego o chmurę (...);

2)prowadzi cykl spotkań 1:1 z podmiotami wykonującymi projekt;

B.62.01.12.0 – „usługi związane z projektowaniem i rozwojem technologii informatycznych dla sieci i systemów komputerowych”, w tym zakresie Wnioskodawca:

1)planuje budżety projektów;

2)prowadzi research narzędzi/metod podnoszących jakość pracy oraz bierze aktywny udział przy wdrażaniu nowych rozwiązań;

3)prowadzi analizy związane z redukcją kosztów, które firma ponosi za utrzymanie systemu;

C.70.22.1 – „usługi doradztwa związane z zarządzaniem”. W tym zakresie Wnioskodawca:

1)świadczył usługi pomocy technicznej przy rozwiązaniu problemów świadczonych dla pracowników klienta;

2)świadczył usługi typu on-call – wsparcia technicznego poza godzinami pracy;

D.62.02.30.0 – „usługi pomocy technicznej w zakresie technologii informatycznych i sprzętu komputerowego”.

Natomiast w uzupełnieniu wniosku Wnioskodawca doprecyzował stan faktyczny z uwagi na omyłkę pisarską w zakresie prowadzonych prac i wskazał:

·PKWIU 70.22.20.0 – zarządzanie oraz nadzór nad bieżącymi projektami oraz nadawanie kierunku rozwoju aplikacji/produktu kontrahenta, ustalanie zakresu projektów i prac poszczególnych podmiotów oraz priorytetów z innymi managerami w firmie, udział w spotkaniach projektowych oraz budowanie i rozwijanie pozytywnych relacji z zespołami programistów oraz administratorów aplikacji, dbanie o prawidłowy przepływ informacji w projekcie, prowadzenie cyklicznych spotkań 1:1 z podmiotami wykonującymi projekt;

·PKWIU 62.01.12.0 – udział w projektowaniu architektury systemu webowego opartego o chmurę (Amazon Web Services), prowadzenie cyklicznych spotkań 1:1 z podmiotami wykonującymi projekt;

·PKWIU 70.22.1 – planowanie budżetów, research narzędzi/metod podnoszących jakość pracy oraz aktywny udział przy wdrażaniu nowych rozwiązań, prowadzenie analiz związanych z redukcją kosztów, które firma ponosi za utrzymanie systemu;

·PKWIU 85.59.1 – prowadzenie szkoleń wewnętrznych z zakresu architektury systemu klienta;

·PKWIU 62.02.30.0 – wspierania pomocą techniczną przy rozwiązywaniu problemów świadczonych dla pracowników klienta, usługi typu on-call – wsparcie techniczne poza godzinami pracy.

Wnioskodawca, świadcząc, ponosi ryzyko gospodarcze prowadzonej działalności gospodarczej. Wskazać należy, że Wnioskodawca ponosi normalną przewidzianą w art. 471 k.c. odpowiedzialność kontraktową za rezultat swojej pracy.

Wnioskodawca nie wykonuje również wolnego zawodu w myśl art. 4 ust. 1 pkt 11 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (t. j. Dz. U. z 2020 r. poz. 1905 z późn. zm.), zwana dalej ustawa o ryczałcie. Wnioskodawca nie przekracza limitu przychodów wynoszących 2.000.000 euro rocznie uzyskiwanych przychodów.

Wnioskodawca w roku 2022 rozlicza podatek dochodowy na zasadzie ryczałtu od niektórych przychodów.

Wnioskodawca nie świadczy innych usług, oprócz tych wskazanych wyżej. Dodatkowo wskazać należy, że Wnioskodawca osobno wskazuje poszczególne usługi na fakturze, opisując odpowiednie PKWiU zgodnie z wyżej nadmienioną kwalifikacją.

W piśmie stanowiącym uzupełnienie wniosku udzielił Pan odpowiedzi na następujące pytania:

Czy Pana wniosek dotyczy roku podatkowego 2022?

Przedmiotowy wniosek dotyczy roku 2022.

Jeżeli nie – to proszę wskazać:

którego roku podatkowego dotyczy wniosek,

czy w roku poprzedzającym rok podatkowy, którego dotyczy wniosek, uzyskał Pan przychody z działalności w wysokości nieprzekraczającej 2 000 000 euro,

czy w roku podatkowym, którego dotyczy wniosek, w odniesieniu do prowadzonej przez Pana działalności nie występowały negatywne przesłanki wynikające z art. 8 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne?

Pytanie nie dotyczy Wnioskodawcy.

Jakie konkretnie czynności/zadania Pan wykonuje w ramach usług sklasyfikowanych pod symbolem PKWiU 62.01.12.0; proszę szczegółowo opisać charakter tych czynności/zadań dla każdego wypunktowania wskazanego przez Pana w opisie usługi przedstawionym w stanie faktycznym, wskazać na czym one polegają, czego dotyczą, jaki jest ich zakres oraz co jest ich efektem?

Wnioskodawca bierze udział w projekcie dotyczącym projektowania architektury systemu internetowego opartego na chmurze obliczeniowej x. Jego głównym zadaniem jest zapewnienie skalowalności systemu oraz obsługa rosnącego ruchu generowanego przez nowych klientów (sklepy internetowe). W ramach swojej pracy Wnioskodawca odpowiada również za optymalizację kosztów związanych z wdrażaniem nowych, bardziej skalowalnych rozwiązań, dostosowanych do aktualnych potrzeb produktu. Dodatkowo, zajmuje się przekazywaniem wiedzy w zespole projektowym oraz doradzaniem w wyborze najlepszych rozwiązań w ramach prowadzenia spotkań 1:1 z podmiotami wykonującymi projekt. Wnioskodawca jest również odpowiedzialny za przygotowywanie i aktualizację dokumentacji technicznej opisującej nowe założenia oraz rozliczanie zespołu projektowego z dowiezionych rezultatów w oparciu o metryki, tj. szybkość przetwarzania danych, liczba obsłużonych zapytań na sekundę czy koszt generowany po stronie x. Efektem jego pracy jest opracowanie spójnej i skutecznej architektury systemu, która spełnia wymagania stawiane przed produktem oraz zapewnienie ciągłość i efektywności systemu. Działania Wnioskodawcy są skupione przede wszystkim na tworzeniu architektury, która nie jest jednak kodem źródłowym programu komputerowego. Wnioskodawca przedstawia swoje wyniki podmiotom, które zajmują się tworzeniem tego konkretnego programu komputerowego.

Czy Pana usługi sklasyfikowane pod symbolem 62.01.12.0 są w jakikolwiek sposób związane z oprogramowaniem:

jeśli tak – na czym polega ten związek (proszę szczegółowo go opisać),

jeśli nie – proszę wskazać, na jakiej podstawie ten związek nie występuje?

Czy w ramach usług sklasyfikowanych pod symbolem PKWiU 62.01.12.0 świadczy Pan usługi projektowania, rozwoju, wdrażania oprogramowania i procedur sterowania dostępem do danych i programami pozwalającymi na bezpieczną wymianę informacji w ramach sieci?

Wnioskodawca zajmuje się udziałem w projektowaniu architektury systemu webowego opartego o chmurę x). Prowadzi cykliczne spotkania 1:1 z podmiotami wykonującymi projekt.

Jakie konkretnie czynności/zadania Pan wykonuje w ramach usług sklasyfikowanych pod symbolem PKWiU 62.02.30.0; proszę szczegółowo opisać charakter tych czynności/zadań, wskazać na czym one polegają, czego dotyczą, jaki jest ich zakres oraz co jest ich efektem?

W ramach czynności sklasyfikowanych przez GUS jako PKWiU 62.02.30.0 Wnioskodawca wykonuje czynności:

Wsparcie techniczne polega na udzielaniu pomocy technicznej przy rozwiązywaniu problemów, z którymi borykają się pracownicy klienta, w przypadku problemów z poprawnym działaniem systemu. Wsparcie to jest świadczone za pośrednictwem różnych kanałów komunikacji, takich jak telefon, e­mail czy czat na żywo (...). Wnioskodawca występuje w tym przypadku jako specjalista, który potrafi szybko i skutecznie rozwiązać różnego rodzaju problemy techniczne.

Usługi typu (…) takie usługi są szczególnie istotne, ponieważ ich produkty muszą działać nieprzerwanie, 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. W takich przypadkach osoby odpowiedzialne za wsparcie techniczne muszą być gotowe do udzielania pomocy technicznej o każdej porze dnia i nocy. Osoby zatrudnione w tej roli są zwykle dyspozycyjne i gotowe do udzielania pomocy technicznej w razie potrzeby. x jest szczególnie ważny w przypadku awarii systemu lub innych poważnych problemów technicznych, które mogą mieć negatywny wpływ na działanie produktu lub usługi.

Czy świadczone przez Pana usługi sklasyfikowane pod symbolem PKWiU 62.02.30.0 są w jakikolwiek sposób związane z doradztwem w zakresie oprogramowania:

jeśli tak – na czym polega ten związek (proszę szczegółowo go opisać),

jeśli nie – proszę wskazać, na jakiej podstawie ten związek nie występuje?

Działania Wnioskodawcy nie mają charakteru doradczego, ponieważ ani przy wspieraniu pomocy technicznej, ani przy usługach typu x nie ma charakteru doradzania, a jedynie bieżąca pomoc w czynnościach, z którymi dany pracownik Zleceniodawcy nie jest w stanie poradzić sobie sam.

Czy prowadzi Pan ewidencję przychodów w sposób umożliwiający określenie przychodów z każdego rodzaju prowadzonej przez Pana działalności?

Tak, Wnioskodawca prowadzi ewidencję przychodu, w sposób umożliwiający określenie przychody z każdego rodzaju działalności prowadzonej przez Wnioskodawcę.

Pytanie

Czy opisana we wniosku działalność Wnioskodawcy może zostać objęta stawką 8,5% ryczałtu od niektórych przychodów ewidencjonowanych?

Pana stanowisko w sprawie

Zdaniem Wnioskodawcy jest on uprawniony do stosowania 8,5% ryczałtu od przychodów uzyskiwanych z prowadzonej działalności objętej wnioskiem.

Zgodnie z art. 2 ust. 1 ustawy o ryczałcie osoby fizyczne oraz przedsiębiorstwa w spadku osiągające przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej mogą opłacać zryczałtowany podatek dochodowy w formie m.in. ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Ustawodawca w definicjach legalnych, tj. art. 4 ust. 1 pkt 1 i 11 ustawy o ryczałcie, wskazał, że przez działalność usługową rozumie się pozarolniczą działalność gospodarczą, której przedmiotem są czynności zaliczone do usług zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług (PKWiU) wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 4 września 2015 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. poz. 1676, z 2017 r. poz. 2453, z 2018 r. poz. 2440, z 2019 r. poz. 2554 oraz z 2020 r. poz. 556).

Wnioskodawca wskazuje również definicję wolnego zawodu, przez którą rozumie pozarolniczą działalność gospodarczą wykonywaną osobiście przez tłumaczy, adwokatów, notariuszy, radców prawnych, biegłych rewidentów, księgowych, agentów ubezpieczeniowych, agentów oferujących ubezpieczenia uzupełniające, brokerów reasekuracyjnych, brokerów ubezpieczeniowych, doradców podatkowych, doradców restrukturyzacyjnych, maklerów papierów wartościowych, doradców inwestycyjnych, agentów firm inwestycyjnych oraz rzeczników patentowych, z tym że za osobiste wykonywanie wolnego zawodu uważa się wykonywanie działalności bez zatrudniania na podstawie umów o pracę, umów zlecenia, umów o dzieło oraz innych umów o podobnym charakterze osób, które wykonują czynności związane z istotą danego zawodu.

Zgodnie z art. 6 ust. 1 ustawy o ryczałcie opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych lub przedsiębiorstw w spadku z pozarolniczej działalności gospodarczej, o której mowa w art. 7a ust. 4 lub art. 14 ustawy o podatku dochodowym.

Limitem przychodów, jaki podatnik może osiągnąć w roku podatkowym, aby zachować prawo do opodatkowania swoich przychodów ryczałtem, jest kwota 2.000.000 euro.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 podatnik zobowiązany jest złożyć pisemne zawiadomienie o wyborze opodatkowania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej w formie ryczałtu ewidencjonowanego, właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego, do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym osiągnął pierwszy przychód z tego tytułu w roku podatkowym, albo do końca roku podatkowego, jeżeli pierwszy taki przychód osiągnął w grudniu roku podatkowego.

Zauważyć należy, że ustawodawca dokonał dość szczegółowego zgrupowania poszczególnych przedmiotów działalności gospodarczej w art. 12 ustawy o ryczałcie, ustalając dla nich poszczególne stawki. Wskazać również należy, że nie jest to ustalenie zupełne, bowiem nie wskazuje on na wszystkie PKWiU wymienione w rozporządzeniu, lecz na niektóre z nich. Podkreślenia wymaga również fakt, że z dniem 01.01.2022 r. ustawodawca znacznie zmodyfikował brzmienie przedmiotowego przepisu.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku, jest:

-nieprawidłowe – w części dotyczącej ustalenia stawki ryczałtu z tytułu świadczonych usług związanych z projektowaniem i rozwojem technologii informatycznych dla sieci i systemów komputerowych sklasyfikowanych według PKWiU pod symbolem 62.01.12.0 oraz usług doradztwa związanych z zarządzaniem sklasyfikowanych według PKWiU pod symbolem 70.22.1,

-prawidłowe – w pozostałej części.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Stosownie do art. 1 pkt 1 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2540 ze zm.):

Ustawa reguluje opodatkowanie zryczałtowanym podatkiem dochodowym niektórych przychodów (dochodów) osiąganych przez osoby fizyczne prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą.

Zgodnie z art. 6 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych lub przedsiębiorstw w spadku z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 7a ust. 4 lub art. 14 ustawy o podatku dochodowym, z zastrzeżeniem ust. 1e i 1f, w tym również gdy działalność ta jest prowadzona w formie spółki cywilnej osób fizycznych, spółki cywilnej osób fizycznych i przedsiębiorstwa w spadku lub spółki jawnej osób fizycznych, zwanych dalej „spółką”. Do przychodów przedsiębiorstwa w spadku nie stosuje się przepisu art. 12 ust. 10a.

W myśl art. 6 ust. 4 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Podatnicy opłacają w roku podatkowym ryczałt od przychodów ewidencjonowanych z działalności wymienionej w ust. 1, jeżeli w roku poprzedzającym rok podatkowy:

a)uzyskali przychody z tej działalności, prowadzonej wyłącznie samodzielnie, w wysokości nieprzekraczającej 2 000 000 euro, lub

b)uzyskali przychody wyłącznie z działalności prowadzonej w formie spółki, a suma przychodów wspólników spółki z tej działalności nie przekroczyła kwoty 2 000 000 euro.

Możliwość opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych uzależniona jest między innymi od niespełnienia przesłanek negatywnych określonych w art. 8 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

W artykule tym zawarto wyłączenia z opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

Stosownie do art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Działalność usługowa to pozarolnicza działalność gospodarcza, której przedmiotem są czynności zaliczone do usług zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług (PKWiU) wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 4 września 2015 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. poz. 1676, z 2017 r. poz. 2453, z 2018 r. poz. 2440, z 2019 r. poz. 2554 oraz z 2020 r. poz. 556), z zastrzeżeniem pkt 2 i 3.

Zgodnie z art. 4 ust. 4 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Ilekroć w ustawie używa się oznaczenia „ex” przy symbolu danego grupowania PKWiU, oznacza to, że zakres wyrobów lub usług jest węższy niż określony w tym grupowaniu.

Oznaczenie „ex” dotyczy zatem tylko określonej usługi z danego grupowania. Umieszczenie tego dopisku przy konkretnym symbolu statystycznym ma na celu zawężenie stosowania przepisu tylko do tej nazwy grupowania.

Na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 2b lit. b ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 12% przychodów ze świadczenia usług związanych z doradztwem w zakresie sprzętu komputerowego (PKWiU 62.02.10.0), związanych z oprogramowaniem (PKWiU ex 62.01.1), objętych grupowaniem „Oryginały oprogramowania komputerowego” (PKWiU 62.01.2), związanych z doradztwem w zakresie oprogramowania (PKWiU ex 62.02), w zakresie instalowania oprogramowania (PKWiU ex 62.09.20.0), związanych z zarządzaniem siecią i systemami informatycznymi (PKWiU 62.03.1).

W myśl art. 12 ust. 1 pkt 2 lit. m ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 15% przychodów ze świadczenia usług firm centralnych (head office); usług doradztwa związanych z zarządzaniem (PKWiU ex dział 70), z wyjątkiem usług doradztwa związanych z zarządzaniem rynkiem rybnym (PKWiU 70.22.16.), innych niż świadczone w ramach wolnych zawodów.

Stosownie do art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 8,5% przychodów z działalności usługowej, w tym przychodów z działalności gastronomicznej w zakresie sprzedaży napojów o zawartości alkoholu powyżej 1,5%, z zastrzeżeniem pkt 1-4 oraz 6-8.

Zgodnie natomiast z art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. c ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 8,5% przychodów ze świadczenia usług w zakresie edukacji (PKWiU dział 85).

Ponadto zgodnie z art. 12 ust. 3 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Jeżeli podatnik obowiązany do prowadzenia ewidencji przychodów prowadzi działalność, z której przychody są opodatkowane różnymi stawkami określonymi w ust. 1, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych ustala się według stawki właściwej dla przychodów z każdego rodzaju działalności, pod warunkiem, że ewidencja przychodów jest prowadzona w sposób umożliwiający określenie przychodów z każdego rodzaju działalności. W przypadku gdy podatnik, o którym mowa w zdaniu poprzednim, nie prowadzi ewidencji w sposób zapewniający ustalenie przychodów dla każdego rodzaju działalności, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 8,5% przychodów, z tym że w przypadku osiągania również przychodów, o których mowa w:

1)ust. 1 pkt 1, ryczałt wynosi 17%;

2)ust. 1 pkt 2, ryczałt wynosi 15%;

2a) ust. 1 pkt 2a, ryczałt wynosi 14%;

2b) ust. 1 pkt 2b, ryczałt wynosi 12%;

3)   ust. 1 pkt 3, ryczałt wynosi 10%;

4)   ust. 1 pkt 4, ryczałt wynosi 12,5%.

Zwracam także uwagę, że możliwość opłacania oraz wysokość stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych uzyskanych w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą zależy wyłącznie od faktycznego rodzaju świadczonych w ramach tej działalności usług.

Kwalifikacji poszczególnych przychodów ze świadczonych usług do określonego symbolu PKWiU dokonuje sam podatnik. Kwestii tej nie regulują przepisy prawa podatkowego, a tylko te przepisy, zgodnie z art. 14b § 3 Ordynacji podatkowej, mogą być przedmiotem interpretacji indywidualnej.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Sporządzone na piśmie oświadczenie o wyborze opodatkowania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych na dany rok podatkowy podatnik składa naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu według miejsca zamieszkania podatnika, a w przypadku przedsiębiorstwa w spadku – według ostatniego miejsca zamieszkania zmarłego przedsiębiorcy, do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym osiągnął pierwszy przychód z tego tytułu w roku podatkowym, albo do końca roku podatkowego, jeżeli pierwszy taki przychód osiągnął w grudniu roku podatkowego.

Z informacji przedstawionych we wniosku wynika, że prowadzi Pan działalność gospodarczą, z której przychód za rok podatkowy 2022 opodatkowuje ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. W ramach prowadzonej działalności gospodarczej świadczy Pan usługi sklasyfikowane pod symbolami PKWiU:

·70.22.20.0 – pozostałe usługi zarządzania projektami, z wyłączeniem projektów budowlanych,

·62.01.12.0 – usługi związane z projektowaniem i rozwojem technologii informatycznych dla sieci i systemów komputerowych,

·70.22.1 – usługi doradztwa związane z zarządzaniem,

·85.59.1 – usługi w zakresie pozaszkolnych form edukacji, gdzie indziej niesklasyfikowane,

·62.02.30.0 – usługi pomocy technicznej w zakresie technologii informatycznych i sprzętu komputerowego.

W kwestii dotyczącej świadczonych przez Pana usług sklasyfikowanych pod symbolem PKWiU 70.22.20.0 oraz 70.22.1 wskazuję, co następuje.

W odniesieniu do wymienionych w art. 12 ust. 1 pkt 2 lit. m ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne usług doradztwa związanych z zarządzaniem (PKWiU ex dział 70) wskazuję, że symbol ex oznacza, że w ramach grupowania 70 opodatkowaniu stawką 15% podlegają wyłącznie usługi wymienione w tym przepisie, tj. usługi doradztwa związane z zarządzaniem, a pozostałe usługi opodatkowane są stawką 8,5%.

Oznacza to, że uzyskiwane przez Pana przychody ze świadczenia usług sklasyfikowanych pod symbolem PKWiU 70.22.1 – usługi doradztwa związane z zarządzaniem powinny być opodatkowane 15% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, o której mowa w art. 12 ust. 1 pkt 2 lit. m ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Natomiast przychody uzyskiwane przez Pana ze świadczenia w ramach działalności gospodarczej usług sklasyfikowanych według PKWiU pod symbolem 70.22.20.0 – Pozostałe usługi zarządzania projektami, z wyłączeniem projektów budowlanych, mogą być opodatkowane 8,5% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, określoną w art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, ponieważ usługi te nie są usługami doradztwa związanymi z zarządzaniem.

We wniosku wskazał Pan, że świadczy także usługi sklasyfikowane pod symbolem PKWiU 85.59.1. – usługi w zakresie pozaszkolnych form edukacji, gdzie indziej niesklasyfikowane, obejmujące prowadzenie szkoleń i warsztatów z zakresu poznania metod zwinnego wytwarzania produktów.

Zauważam, że do usług w zakresie edukacji, sklasyfikowanych w dziale 85 PKWiU, odwołuje się art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. c ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Stąd przychody uzyskiwane przez Pana ze świadczenia w ramach działalności gospodarczej usług sklasyfikowanych według PKWiU pod symbolem 85.59.1, mogą być opodatkowane 8,5% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. c ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne .

W ramach prowadzonej działalności gospodarczej świadczy Pan również usługi sklasyfikowane według PKWiU pod symbolem 62.02.30.0. – usługi pomocy technicznej w zakresie technologii informatycznych i sprzętu komputerowego. Wyjaśnił Pan, jakie czynności w ramach tych usług wykonuje. Jednocześnie wskazał Pan, że Pana działania nie mają charakteru doradczego, ponieważ ani przy wspieraniu pomocy technicznej, ani przy usługach typu on-call nie ma charakteru doradzania, a jedynie bieżąca pomoc w czynnościach, z którymi dany pracownik Zleceniodawcy nie jest w stanie poradzić sobie sam.

Na podstawie powołanych wyżej przepisów oraz opisu sprawy stwierdzam, że skoro świadczone przez Pana usługi sklasyfikowane według PKWiU pod symbolem 62.02.30.0 nie są związane z doradztwem w zakresie oprogramowania, co potwierdza opis prowadzonych przez Pana działań, to przychody uzyskiwane przez Pana ze świadczenia w ramach działalności gospodarczej tych usług podlegają opodatkowaniu 8,5% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, określoną w art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Natomiast w odniesieniu do usług sklasyfikowanych według PKWiU pod symbolem 62.01.12.0. wskazuję, co następuje.

W opisie sprawy wskazał Pan, że bierze Pan udział w projekcie dotyczącym projektowania architektury systemu internetowego opartego na chmurze obliczeniowej Amazon Web Services. Opisał Pan, na czym ten udział polega. Jednocześnie wskazał Pan, ze efektem Pana pracy jest opracowanie spójnej i skutecznej architektury systemu, która spełnia wymagania stawiane przed produktem oraz zapewnienie ciągłość i efektywności systemu.

Analiza przedstawionego opisu dotyczącego zakresu wykonywanych usług prowadzi do wniosku, że usługi te – skoro bierze Pan udział w projekcie dotyczącym projektowania architektury systemu internetowego opartego na chmurze obliczeniowej Amazon Web Services – są związane z oprogramowaniem, a tym samym nie mogą podlegać opodatkowaniu 8,5% stawką ryczałtu.

Zwracam uwagę, że z art. 12 ust. 1 pkt 2b lit. b ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne wynika, że ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 12% przychodów ze świadczenia usług związanych z oprogramowaniem (PKWiU ex 62.01.1). Przy czym przepis ten nie odwołuje się ani do bezpośredniego, ani też pośredniego związku z oprogramowaniem.

Zgodnie bowiem z wykładnią literalną słowo „związany z” oznacza „dotyczy czegoś, mający związek z czymś lub kimś”. Tym samym usługi związane z oprogramowaniem to usługi, które dotyczą oprogramowania.

Odnosząc się do sytuacji przedstawionej we wniosku, wskazuję, że w świetle tak przedstawionego opisu czynności w ramach grupowania PKWiU 62.01.12.0, które Pan wykonuje, niezasadne jest przyjęcie, że świadczone przez Pana usługi nie są związane z oprogramowaniem. W mojej ocenie czynności, które Pan wskazał w opisie sprawy, mieszczą się w pojęciu usług związanych z oprogramowaniem.

Dlatego też uzyskiwane przez Pana przychody ze świadczenia w ramach działalności gospodarczej usług sklasyfikowanych według PKWiU pod symbolem 62.01.12.0 powinny być opodatkowane 12% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, określoną w art. 12 ust. 1 pkt 2b lit. b ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Reasumując – uzyskiwane przez Pana przychody ze świadczenia usług sklasyfikowanych według PKWiU pod symbolem:

·70.22.1 – podlegają opodatkowaniu według stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych w wysokości 15%, na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 2 lit. m ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne,

·70.22.20.0 – podlegają opodatkowaniu według stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych w wysokości 8,5%, na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne,

·85.59.1 – podlegają opodatkowaniu według stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych w wysokości 8,5%, na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. c ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne,

·62.02.30.0 – podlegają opodatkowaniu według stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych w wysokości 8,5%, na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne,

·62.01.12.0 – podlegają opodatkowaniu według stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych w wysokości 12%, na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 2b lit. b ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego, który Pan przedstawił, i stanu prawnego, który obowiązywał w dacie zaistnienia zdarzenia.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego i zastosuje się Pan do interpretacji.

·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

·Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 329 ze zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00