Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 31 stycznia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP4-3.4012.694.2022.1.JJ

Prawa do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z wydatków na budowę reaktora modułowego.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

2 grudnia 2022 r. wpłynął Państwa wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy prawa do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących wydatki ponoszone przez Spółkę w związku z realizacją Projektu.

Opis stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego

Wnioskodawca jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem VAT rozliczającym się za okresy miesięczne. Podstawowy zakres działalności gospodarczej Spółki, dla którego została powołana i realizuje, obejmuje (...), które są przedmiotem sprzedaży. Sprzedaż towarów i usług – realizowana w ramach podstawowej działalności Spółki (tj. przede wszystkim (...) – podlega opodatkowaniu podatkiem VAT wg stawek innych niż zwolniona.

Spółka dokonuje również sprzedaży usług zwolnionych z VAT. Usługi te stanowią jednak marginalną część obrotów osiąganych ze sprzedaży towarów i usług. Proporcja roczna udziału sprzedaży opodatkowanej w sprzedaży ogółem (ustalana wg zasad określonych w art. 90 ust. 2 i dalsze ustawy o VAT) za ostatnie lata przekraczała 99,5%, co – w związku z pozostałymi regulacjami ustawy o VAT – daje Spółce pełne prawo do odliczenia VAT od zakupów związanych z tzw. sprzedażą mieszaną, tj. opodatkowaną i zwolnioną z VAT.

Prowadzona przez Spółkę działalność gospodarcza jest niezwykle (…), co istotnie wpływa na koszty produkcji Spółki. Dostęp do nowych źródeł energii elektrycznej ma strategiczne znaczenie dla działalności (...), szczególne w obecnej, problematycznej sytuacji na rynku energetycznym.

Z uwagi na powyższe, jednym z kluczowych strategicznych projektów (...).

Spółka podpisała z amerykańskim dostawcą technologii (dalej: Partner) umowę w sprawie rozpoczęcia prac nad wdrożeniem (...) Opracowana przez Partnera technologia (...)

Główne cele Projektu to przede wszystkim:

(...)

Projekt – zgodnie z oczekiwaniami Spółki – ma zapewnić Spółce zabezpieczenie dostępu do ekologicznego źródła energii wykorzystywanej do prowadzenia przez (...) działalności gospodarczej opodatkowanej VAT (energia elektryczna wykorzystywana jest zarówno na własne potrzeby – w zakresie produkcji metali stanowiących przedmiot sprzedaży, jak też w niewielkiej mierze do odsprzedaży).

Produkcja energii elektrycznej w 100% wolnej od emisji dwutlenku węgla to także istotny element prowadzenia przez Spółkę (...).  

W związku z realizacją Projektu Spółka planuje utworzenie spółki celowej, która docelowo będzie budować (...) dostęp do stabilnych dostaw energii elektrycznej (na zasadach transakcji zawieranych na warunkach rynkowych). Na obecnym etapie, w związku z koniecznością rozpoznania uwarunkowań, efektywności i możliwości (prawnych, ekonomicznych i innych) budowy (...), na jakich (...) utworzy w/w spółkę celową, Spółka ponosi i będzie ponosić koszty (udokumentowane fakturami VAT), m.in.:

·    usług doradczych, m.in. doradztwa strategicznego, operacyjnego, finansowego, inżynieryjnego, regulacyjnego,

·    przygotowania raportu środowiskowego i lokalizacyjnego na potrzeby uzyskania niezbędnych zezwoleń i pozwoleń,

·    badań środowiskowych i lokalizacyjnych - przygotowanie raportu oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko, studium lokalizacyjnego, które wskaże miejsce, gdzie Projekt będzie najlepiej się rozwijał, ze względu na bezpieczeństwo i możliwości przyłączeniowe, ale również z uwzględnieniem ochrony środowiska i aspektów ekonomicznych, raportu lokalizacyjnego, o którym mowa w art. 35b ust. 3 Prawa atomowego,

·    badań strategicznych, technicznych, studium wykonalności, przygotowania realizacji wdrożenia Projektu,

·    związane z procesem uzyskania pozwolenia na prace geologiczne,

·    usług na terenie planowanej lokalizacji Projektu, np. inwentaryzacja przyrodnicza, pomiary,

·    (...)

·    aktywności komunikacyjno-promocyjnych w miejscu lokalizacji Projektu, w tym lokalne punkty informacyjne, dofinansowanie inicjatyw gmin i inicjatyw społecznych w ramach programu wsparcia rozwoju gmin lokalizacyjnych, działań promocyjnych i informacyjnych, których celem jest popularyzacja wiedzy na temat energetyki jądrowej oraz budowa społecznego poparcia dla Projektu, w tym: nabycie makiet modelu reaktora atomowego, które są/będą prezentowane m.in. podczas spotkań i paneli eksperckich, artykuły prasowe, wywiady (prasa, radio, TV), materiały konferencyjne.

Wyspecyfikowane koszty umożliwią (...) podjęcie ostatecznej decyzji, co do Projektu i jego realizacji przez spółkę celową i będą ponoszone przez (...) nie dłużej niż do momentu uzyskania decyzji o ustaleniu lokalizacji inwestycji, o której mowa w art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 29 czerwca 2011 r. o przygotowaniu i realizacji inwestycji w zakresie obiektów energetyki jądrowej oraz inwestycji towarzyszących (t.j. Dz. U. z 2021 r. poz. 1484) – od tego momentu podmiotem ponoszącym koszty Projektu będzie spółka celowa (o ile podjęta zostanie decyzja o jej utworzeniu).

(...) przewiduje, że część dokumentacji pozyskanej przez Spółkę w wyniku realizacji prac wyspecyfikowanych powyżej (takich jak np. pozwoleń administracyjnych, opinii ogólnej urzędu dozoru jądrowego, decyzji środowiskowej, decyzji lokalizacyjnej, decyzji o warunkach przyłączenia, opracowań, ekspertyz, analiz, zezwolenia na budowę itp.) zostanie przekazana do spółki celowej, o ile zostanie podjęta w Spółce decyzja o jej utworzeniu. Na obecnym etapie nie jest jednak znany sposób ewentualnego przekazania/wniesienia powyższych składników majątkowych do spółki celowej (sprzedaż, aport lub inna forma) – będzie to ostatecznie uzależnione m.in. od wyników dodatkowych analiz ekonomicznych, technicznych i prawnych (w szczególności uwzględniających przepisy prawa atomowego), w tym umożliwiających podjęcie decyzji, co do wykonalności i opłacalności Projektu (bowiem na tym etapie realizacji Projektu Spółka nie posiada pełnych danych, umożliwiających jego pełną ocenę).

Pytanie

Czy w okolicznościach przedstawionych w opisie stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego Spółce przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących wydatki ponoszone przez Spółkę w związku z realizacją Projektu?

Państwa stanowisko w sprawie

W ocenie Wnioskodawcy, w okolicznościach przedstawionych w opisie stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego, Spółce przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących wydatki ponoszone przez Spółkę w związku z realizacją Projektu wskazanego w opisie sprawy.

Stosownie do zapisu art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych podatnikowi, o którym mowa w art. 15 ustawy przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

W myśl art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a ustawy o VAT, kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku wynikających z faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.

Z ww. przepisów wynika, że prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony są wykorzystywane do czynności opodatkowanych. Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest bezsporny związek zakupów z wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi VAT.

Zakup towarów/usług na potrzeby Projektu nie stanowi wydatków, które można bezpośrednio powiązać z konkretną sprzedażą opodatkowaną. Niemniej, realizacja podstawowej zasady konstrukcyjnej podatku VAT, tj. zasady neutralności podatku VAT, umożliwia podatnikowi obniżenie podatku należnego o kwoty podatku zapłaconego przy nabyciu towarów i usług, związanych z jego działalnością gospodarczą, podlegającą opodatkowaniu również w przypadku, gdy związek tych zakupów występuje w sposób pośredni, a nabywane towary/usługi mają charakter kosztów ogólnych prowadzonej działalności.

W ocenie Spółki wydatki wskazane w niniejszym Wniosku ponoszone w związku z realizacją Projektu związane są z ogólnym funkcjonowaniem Spółki i prowadzeniem przez nią działalności gospodarczej opodatkowanej VAT. Usługi te nabywane są bowiem w celu realizacji Projektu wpisującego się w realizowaną przez Spółkę strategię, pozwalającego na zabezpieczenie i ewentualne zwiększenie skali prowadzonej działalności opodatkowanej VAT, wzmocnienie bezpieczeństwa energetycznego niezbędnego do kontynuacji prowadzonej działalności gospodarczej oraz optymalizację kosztów energii ponoszonych w toku prowadzonej działalności gospodarczej.

Jak wskazano we wniosku, działalność gospodarcza Spółki jest niezwykle energochłonna, a co za tym idzie dostęp do energii elektrycznej (a także jej koszt) ma strategiczne znaczenie dla działalności (...) – szczególne w obecnej, problematycznej sytuacji na rynku energetycznym. Realizacja Projektu ma na celu zapewnienie Spółce dostępu do taniej, czystej energii elektrycznej, co pozwoli na wzmocnienie bezpieczeństwa energetycznego (...) – niezbędnego do prowadzenia działalności opodatkowanej VAT.

Brak działań zmierzających do optymalizacji kosztów energii i zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego może istotnie wpłynąć na Spółkę i jej zdolność do generowania sprzedaży opodatkowanej VAT w przyszłości. Z uwagi na powyższe w ocenie Wnioskodawcy ponoszone wydatki mają związek z działalnością opodatkowaną VAT Spółki.

Prawo do odliczenia podatku VAT w tym przypadku znajduje potwierdzenie w unijnej zasadzie neutralności VAT wyrażonej w art. 1 ust. 2 Dyrektywy 2006/112/WE Rady z dnia 28 listopada 2006 r. (t.j. Dz. Urz. UE z 2006 r. nr L 347).

W związku z powyższym, Spółka stoi na stanowisku, że zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy VAT, jak również w myśl zasady neutralności podatku VAT wyrażonej w art. 1 ust. 2 Dyrektywy 2006/112/WE Rady, będzie jej przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących wydatki ponoszone przez Spółkę w związku z realizacją Projektu (o ile nie będą one objęte dyspozycją art. 88 ustawy VAT).

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Podstawowe zasady dotyczące odliczania podatku naliczonego zostały sformułowane w art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 931 ze zm.), zwanej dalej ustawą.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy,

w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

W myśl art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a ustawy,

kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku wynikających z faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.

Z powyższego wynika, że prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, tzn. takich, których następstwem jest określenie podatku należnego (powstanie zobowiązania podatkowego).

Przedstawiona wyżej zasada wyklucza zatem możliwość dokonania obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych.

Ustawa o podatku od towarów i usług ustanawia zasadę tzw. niezwłocznego odliczenia podatku naliczonego. Zasada ta wyraża się tym, że podatnik, aby skorzystać z prawa do odliczenia podatku naliczonego nie musi czekać aż nabyty towar lub usługa zostaną odsprzedane lub efektywnie wykorzystane na potrzeby działalności opodatkowanej. Istotna jest intencja nabycia – jeśli dany towar (usługa) ma służyć wykonywaniu czynności opodatkowanych wówczas, po spełnieniu wymienionych w art. 86 ustawy wymogów formalnych, odliczenie jest prawnie dozwolone, oczywiście jeżeli nie wyłączają go inne przepisy ustawy lub aktów wykonawczych.

Wystarczającym zatem jest, że z okoliczności towarzyszących nabyciu towaru lub usługi, przy uwzględnieniu rodzaju prowadzonej oraz planowanej przez podatnika działalności gospodarczej wynika, że zakup ten dokonany został w celu jego wykorzystania w ramach działalności opodatkowanej. Ta warunkowość realizacji określonego w art. 86 ust. 1 ustawy prawa do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony powoduje, że nieziszczenie się warunku pozytywnego jakim jest wykorzystanie towaru lub usługi do realizacji czynności opodatkowanej podatnika, np. gdy okaże się, że zmieniono przeznaczenie towaru (usługi) i został on ostatecznie wykorzystany do czynności zwolnionych od VAT lub niepodlegających VAT – spowoduje konieczność weryfikacji uprzedniego odliczenia podatku naliczonego.

Biorąc pod uwagę, że prawo do odliczenia powinno być realizowane natychmiast po powstaniu podatku naliczonego, decydujące znaczenie dla oceny istnienia prawa do odliczenia ma zamierzony (deklarowany) związek podatku naliczonego z czynnościami opodatkowanymi. Przy czym związek ten może mieć charakter bezpośredni lub pośredni.

O związku bezpośrednim dokonywanych zakupów z działalnością podatnika można mówić wówczas, gdy nabywane towary służą np. dalszej odsprzedaży (towary handlowe) lub też nabywane towary i usługi są niezbędne do wytworzenia towarów lub usług będących przedmiotem dostawy. Bezpośrednio wiążą się więc z czynnościami opodatkowanymi wykonywanymi przez podatnika.

Natomiast o pośrednim związku nabywanych towarów i usług z działalnością przedsiębiorcy można mówić wówczas, gdy ponoszone wydatki wiążą się z całokształtem funkcjonowania przedsiębiorstwa – mają pośredni związek z działalnością gospodarczą, a tym samym z osiąganym przez podatnika obrotem opodatkowanym. Aby jednak można było wskazać, że określone zakupy mają chociażby pośredni związek z działalnością podmiotu, istnieć musi związek przyczynowo-skutkowy pomiędzy dokonanymi zakupami towarów i usług, a powstaniem obrotu. O pośrednim związku dokonanych zakupów z działalnością podatnika można mówić wówczas, gdy zakup towarów i usług nie przyczynia się bezpośrednio do uzyskania obrotu przez podatnika, np. poprzez ich odsprzedaż, lecz poprzez wpływ na ogólne funkcjonowanie przedsiębiorstwa jako całości, przyczynia się do generowania przez podmiot obrotu.

Zasada neutralności podatku VAT, a także kwestia pośredniego związku pomiędzy podatkiem naliczonym VAT a czynnościami opodatkowanymi jako warunku wystarczającego do zachowania prawa do odliczenia VAT były przedmiotem licznych orzeczeń TSUE m.in. wyrok z 15 stycznia 1998 r. w sprawie C-37/95 (Państwo Belgijskie v. Ghent Coal Terminal NV), wyrok z 22 lutego 2001 r. w sprawie C-408/98 (Abbey National plc v. Commissioners of Customs & Excise), wyrok z 26 maja 2005 r. w sprawie C-465/03 (Kretztechnik AG v. Finanzamt Linz), wyrok z 27 września 2001 r. w sprawie C-16/00 (CIBO Participations SA v. Directeur régional des impôts du Nord-Pas-de-Calais). TSUE podkreślał, że co do zasady, prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego przysługuje podatnikom wówczas, gdy istnieje bezpośredni związek poniesionych wydatków ze sprzedażą opodatkowaną. Jednakże, brak bezpośredniego związku z konkretną czynnością podlegającą opodatkowaniu nie wyklucza prawa do odliczenia podatku VAT w przypadku tzw. kosztów ogólnych działania podatnika, o ile koszty te mogą być przypisane do działalności podatnika podlegającej opodatkowaniu VAT.

Podkreślić należy, iż ustawodawca stworzył podatnikowi prawo do odliczenia podatku naliczonego w całości lub w części, pod warunkiem spełnienia przez niego zarówno przesłanek pozytywnych, wynikających z art. 86 ust. 1 ustawy oraz niezaistnienia przesłanek negatywnych, określonych w art. 88 ustawy. Przepis ten określa listę wyjątków, które pozbawiają podatnika prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Stosownie do art. 88 ust. 3a pkt 2 ustawy:

Nie stanowią podstawy do obniżenia podatku należnego oraz zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego faktury i dokumenty celne w przypadku gdy transakcja udokumentowana fakturą nie podlega opodatkowaniu albo jest zwolniona od podatku

Na mocy art. 88 ust. 4 ustawy,

obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się również do podatników, którzy nie są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni, zgodnie z art. 96, z wyłączeniem przypadków, o których mowa w art. 86 ust. 2 pkt 7.

Zgodnie z powołanymi wyżej przepisami, odliczenie podatku naliczonego na zasadach określonych w art. 86 ust. 1 ustawy uwarunkowane jest tym, aby nabywane towary i usługi były wykorzystywane przez zarejestrowanego, czynnego podatnika podatku VAT w ramach działalności gospodarczej, do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług.

Istotna jest intencja nabycia – jeśli dany towar/usługa ma służyć wykonywaniu czynności opodatkowanych wówczas – po spełnieniu wymienionych w art. 86 ustawy wymogów formalnych – odliczenie jest prawnie dozwolone, oczywiście jeżeli nie wyłączają go inne przepisy ustawy lub aktów wykonawczych. W każdym więc przypadku należy dokonać oceny, czy intencją dokonującego określonej czynności, z którą łączą się skutki podatkowo-prawne było wykonywanie czynności opodatkowanych. Z ogólnie przyjętej definicji „zamiaru” wynika, że jest to projekt, plan czy intencja zrealizowania czegoś. Istotą zamiaru są intencje jakie przyświecają dokonywanym czynnościom, jak i cel, który dana osoba ma osiągnąć dokonując tych czynności.

Zatem w sytuacji, gdy podatnik dokonuje nabycia towarów i usług, które zmierzają do przyszłego wykorzystania ich dla czynności opodatkowanych w ramach prowadzonej działalności gospodarczej bez względu na to jakie faktycznie będą efekty tej działalności, należy uznać w momencie ich nabycia za związane z wykonywaniem czynności opodatkowanych.

Z przedstawionych okoliczności sprawy wynika, że są Państwo zarejestrowanym czynnym podatnikiem VAT rozliczającym się za okresy miesięczne. Podstawowy zakres Państwa działalności gospodarczej obejmuje  (...) podlega opodatkowaniu podatkiem VAT wg stawek innych niż zwolniona. Dokonują Państwo również sprzedaży usług zwolnionych z VAT. Usługi te stanowią jednak marginalną część obrotów osiąganych ze sprzedaży towarów i usług.

Prowadzona przez Państwa działalność gospodarcza jest niezwykle energochłonna. Dostęp do nowych źródeł energii elektrycznej ma strategiczne znaczenie dla Państwa działalności, szczególne w obecnej, problematycznej sytuacji na rynku energetycznym.

Podpisali Państwo z amerykańskim dostawcą technologii umowę w sprawie rozpoczęcia prac (...).

Główne cele Projektu to przede wszystkim:

(...)

Projekt – zgodnie z Państwa oczekiwaniami – ma Państwu zapewnić zabezpieczenie dostępu do ekologicznego źródła energii wykorzystywanej do prowadzenia przez Państwa działalności gospodarczej opodatkowanej VAT (energia elektryczna wykorzystywana jest zarówno na własne potrzeby – w zakresie produkcji metali stanowiących przedmiot sprzedaży, jak też w niewielkiej mierze do odsprzedaży).

W związku z realizacją Projektu planują Państwo utworzenie spółki celowej, która docelowo będzie budować (...), zapewniając Państwu dostęp do stabilnych dostaw energii elektrycznej (na zasadach transakcji zawieranych na warunkach rynkowych). Na obecnym etapie, w związku z koniecznością rozpoznania uwarunkowań, efektywności i możliwości (prawnych, ekonomicznych i innych) (...) warunków, na jakich utworzą Państwo ww. spółkę celową, ponoszą i będą Państwo ponosić koszty (udokumentowane fakturami VAT), m.in.:

·    usług doradczych, m.in. doradztwa strategicznego, operacyjnego, finansowego, inżynieryjnego, regulacyjnego,

·    przygotowania raportu środowiskowego i lokalizacyjnego na potrzeby uzyskania niezbędnych zezwoleń i pozwoleń,

·    badań środowiskowych i lokalizacyjnych - przygotowanie raportu oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko, studium lokalizacyjnego, które wskaże miejsce, gdzie Projekt będzie najlepiej się rozwijał, ze względu na bezpieczeństwo i możliwości przyłączeniowe, ale również z uwzględnieniem ochrony środowiska i aspektów ekonomicznych, raportu lokalizacyjnego, o którym mowa w art. 35b ust. 3 Prawa atomowego,

·    badań strategicznych, technicznych, studium wykonalności, przygotowania realizacji wdrożenia Projektu,

·    związane z procesem uzyskania pozwolenia na prace geologiczne,

·    usług na terenie planowanej lokalizacji Projektu, np. inwentaryzacja przyrodnicza, pomiary,

·    (...)

·    aktywności komunikacyjno-promocyjnych w miejscu lokalizacji Projektu, w tym lokalne punkty informacyjne, dofinansowanie inicjatyw gmin i inicjatyw społecznych w ramach programu wsparcia rozwoju gmin lokalizacyjnych, działań promocyjnych i informacyjnych, których celem jest popularyzacja wiedzy na temat energetyki jądrowej oraz budowa społecznego poparcia dla Projektu, w tym: nabycie makiet modelu reaktora atomowego, które są/będą prezentowane m.in. podczas spotkań i paneli eksperckich, artykuły prasowe, wywiady (prasa, radio, TV), materiały konferencyjne.

Na tle powyższego opisu sprawy Państwa wątpliwości dotyczą kwestii, czy przysługuje Państwu prawo do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących wydatki ponoszone przez Państwa w związku z realizacją Projektu.

Z treści cytowanych wyżej przepisów ustawy o podatku od towarów i usług wynika, że prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje czynny zarejestrowany podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Podstawę dokonania odliczenia stanowi faktura wystawiona przez uprawniony podmiot i dokumentująca czynność podlegającą opodatkowaniu podatkiem VAT.

W omawianej sprawie warunki uprawniające do odliczenia podatku naliczonego zostały/zostaną spełnione. Jak wynika z przedstawionych okoliczności sprawy są Państwo zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Wskazali Państwo, że Projekt – zgodnie z Państwa oczekiwaniami – ma zapewnić Państwu zabezpieczenie dostępu do ekologicznego źródła energii wykorzystywanej do prowadzenia przez Państwa działalności gospodarczej opodatkowanej VAT (energia elektryczna wykorzystywana jest zarówno na własne potrzeby – w zakresie produkcji metali stanowiących przedmiot sprzedaży, jak też w niewielkiej mierze do odsprzedaży).

W konsekwencji powyższego, mając na uwadze ww. przepisy, przysługuje/będzie przysługiwało Państwu prawo do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących wydatki ponoszone przez Państwa w związku z realizacją Projektu.

Prawo do odliczenia przysługuje/będzie przysługiwało pod warunkiem, że nie wystąpi żadna z negatywnych przesłanek wymienionych w art. 88 ustawy o VAT.

Państwa stanowisko w ww. zakresie jest prawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego, który Państwo przedstawili i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia oraz zdarzenia przyszłego, który Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (...). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 329 ze zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00