Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 3 lutego 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-3.4010.855.2022.2.ZK

1. Czy w związku z opisanym powyżej stanem faktycznym (winno być: zdarzeniem przyszłym) w świetle art. 4a pkt 26 ustawy CIT, działalność Spółki w zakresie tworzenia Oprogramowania, które Spółka wytwarza na rzecz swoich klientów przenosząc na nich całość praw autorskich lub udziela licencji na ich wykorzystanie na umówionych polach eksploatacji, w tych przypadkach gdzie Oprogramowanie jest licencjonowane pod firmą Spółki spełnia definicję działalności badawczo-rozwojowej? 2. Zakładając, że stanowisko Wnioskodawcy w zakresie pytania nr 1 będzie prawidłowe to czy prowadzenie przez niego działalności przedstawionej w stanie faktycznym (winno być: zdarzeniu przyszłym) uprawnia Wnioskodawcę do skorzystania z ulgi na działalność badawczo-rozwojową określonej w art. 18d ustawy CIT?

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego  zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

29 listopada 2022 r. wpłynął Państwa wniosek z tego samego dnia o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy ulgi badawczo-rozwojowej. Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 20 stycznia 2023 r. Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Wnioskodawca jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych i podlega w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu. Wnioskodawca powstał w wyniku przekształcenia spółki jawnej pod firmą M spółka jawna, co nastąpiło w dniu 30 listopada 2021 r.

Podstawowym rodzajem działalności prowadzonej przez Spółkę jest zgodnie z PKD 62.01 Z „działalność związana z oprogramowaniem”. W związku z prowadzoną działalnością Spółka prowadzi prace mające na celu rozwój wytwarzanych obecnie produktów i stosowanych technologii, jak również stale opracowuje zupełnie nowe koncepcje w tym zakresie. Działalność koncentruje się wokół prac badawczo-rozwojowych (dalej: „Prace B+R”) realizowanych w zakresie zagadnień związanych z technologiami informacyjnymi (IT) i tworzeniem innowacyjnych produktów związanych ze sprzętem i oprogramowaniem komputerowym. Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą polegającą na dostarczaniu usług związanych z projektowaniem oraz tworzeniem autorskich programów informatycznych zgodnie z wymaganiami swoich klientów (w tym przypadku Spółka działa jako tzw. Software-House) oraz na tworzeniu własnych produktów sprzedawanych lub licencjonowanych pod firmą Spółki (B+R).

Niezależnie od tego czy Prace B+R są prowadzone na rzecz klienta Spółki czy na potrzeby wytworzenia własnego produktu są one prowadzone w systematyczny i zorganizowany sposób przy użyciu dedykowanego w tym celu zaplecza sprzętowo-osobowego i ukierunkowane są na zwiększenie zasobów posiadanej wiedzy oraz wykorzystanie jej do tworzenia nowych zastosowań, w szczególności poprzez wykorzystanie wiedzy i umiejętności do projektowania i tworzenia nowych, zmienionych lub ulepszonych części i rozwiązań technologicznych.

W przypadku Prac B+R wykonywanych na rzecz klientów Spółki prowadzone działania bazują na indywidualnych, autorskich pomysłach pracowników Spółki, uwzględniając jedynie ogólne wytyczne co do zastosowania, czy też funkcjonalności projektowanego oprogramowania przekazane przez zleceniodawcę tych działań. Prace B+R obejmują m.in.: projektowanie prototypów, przeprowadzanie testów, tworzenie specyfikacji, jak i samą czynność programowania (tworzenia kodu źródłowego). W przypadku wytworzenia produktów Spółki, całość Prac B+R oparta jest o założenia i koncepcje wypracowane przez pracowników Spółki.

Prace B+R są prowadzone przez zespół osób pełniących funkcje programistów i testerów. Spółkę łączą z tymi osobami w szczególności umowy o pracę, zlecenia lub o dzieło. Każdy z ww. typów umów zawiera postanowienia przenoszące na Spółkę autorskie prawa majątkowe do wytworzonych w ramach tych umów dzieł. Spółka jest zatem właścicielem autorskich praw własności intelektualnej - autorskie prawo do programu komputerowego. W wyniku prac powstają autorskie programy komputerowe pogrupowane w projekty (dalej: „Oprogramowanie”), które Spółka wytwarza na rzecz swoich klientów przenosząc na nich całość praw autorskich lub udziela licencji na ich wykorzystanie na umówionych polach eksploatacji, w tych przypadkach gdzie Oprogramowanie jest licencjonowane pod firmą Spółki.

Autorskie prawa do programów komputerowych zostały wytworzone w ramach prowadzonej przez Spółkę działalności badawczo-rozwojowej, prawo to podlega ochronie prawnej na mocy ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (t. j. Dz. U. z 2021 r. poz. 1062 z późn. zm.).

Oprogramowanie wytwarzane przez Spółkę związane jest w głównej mierze z branżą badań medycznych (przy czym Spółka może również wykonywać Prace B+R dla innych branż, w zależności od zapotrzebowania klienta lub potencjału rynku). Niezależnie od charakteru projektu do zadań Spółki należy przygotowanie innowacyjnych i niekonwencjonalnych rozwiązań, z wykorzystaniem najnowszych dostępnych technologii i narzędzi, które będą zgodne z wymaganiami postawionymi przez klienta lub z wewnętrznymi założeniami (w przypadkach, gdzie Spółka wytwarza Oprogramowanie, które będzie sprzedawała pod własną firmą).

Ogólny przebieg procesu pracy nad projektem, bez uwzględnienia cech szczegółowych zależnych od jego przedmiotu, można co do zasady opisać następująco:

1. proces rozpoczyna się od zebrania przez Spółkę niezbędnych wymagań od klienta i zdefiniowaniu celu. W ten sposób zebrane zostają informacje nt. nadrzędnych cech, które mają zostać uwzględnione w tworzonym Oprogramowaniu. W przypadku Oprogramowania wytwarzanego przez Spółkę na potrzeby własnej sprzedaży, cała praca koncepcyjna wykonywana jest przez pracowników Spółki w oparciu o wypracowane wewnętrznie założenia i wymagania dla Oprogramowania, które Spółka pragnie rozwijać;

2. następnie zebrane wymagania rozbijane są przez Spółkę na mniejsze zadania, które definiują poszczególne funkcjonalności, składające się na precyzyjne cechy projektu, które opisują szczegółowo koncepcje i nowatorskie rozwiązania danego problemu oraz w jaki sposób ma być zaimplementowany dalej w tworzonym przez Spółkę kodzie wraz z niezbędnym opisem danej funkcjonalności;

3. kolejnym elementem jest przygotowanie konkretnych zadań, czyli „tasków”. Te elementy opisują już szczegółowe zmiany w kodzie, nazwy klas, funkcji lub narzędzi, które mają być wykorzystane przy implementacji. Na tym etapie Spółka musi wziąć pod uwagę wszystkie aspekty, aby nie wprowadzić regresji w tworzonym przez siebie kodzie lub żeby dana implementacja nie powodowała błędów w tymże kodzie;

4. dalsza część procesu to już implementacja konkretnych rozwiązań na podstawie wcześniej przygotowanych wytycznych. Etap ten jest wykonywany przy zastosowaniu różnych narzędzi informatycznych oraz języków programowania w zależności od założeń projektu. Na tym poziomie wytwarzane są nowatorskie rozwiązania i wprowadzane nowości w kodzie z wykorzystaniem wcześniej zdobytej wiedzy, która umożliwia coraz to nowsze opracowywanie koncepcji lub dodatkowych funkcji;

5. po zakończonej implementacji kod jest testowany z użyciem specjalistycznych narzędzi oraz testów na fizycznym sprzęcie aż do skompletowania wszystkich funkcjonalności założonych na początku projektu.

Spółka prowadzi obecnie prace nad, między innymi, następującymi projektami:

1. system wspierający procesy występujące w laboratoriach świadczących usługi analityki medycznej -  (…).

Oprogramowanie oferowane przez Spółkę ma, co do zasady, za zadanie:

1. nadawanie indywidualnych oznaczeń próbkom pobranym od pacjenta, i przypisanie badań laboratoryjnych do wprowadzonych do systemu próbek;

2. obsługę urządzeń laboratoryjnych pod kątem wykonania odpowiednich badań analitycznych dla konkretnej próbki;

3. wydawanie wyników, z opcją gromadzenia wyników i budowania historii oraz ich dystrybucją do pacjentów (w zależności od konfiguracji wykonanej przez laboratorium).

Oprogramowanie Spółki może być licencjonowane wraz z serwerem do obsługi urządzeń laboratoryjnych oraz obsługą wszystkich trzech funkcji wskazanych powyżej. Alternatywnie, Oprogramowanie Spółki może zostać tak zmodyfikowane, że będzie wyłącznie zarządzało obsługą urządzeń laboratoryjnych (tj. moduł 2 powyżej) zaś w pozostałym zakresie zostanie zintegrowany z systemem używanym przez laboratorium. Elementem innowacyjnym w opisywanym projekcie jest również wysoka automatyzacja konfiguracji - system konfiguruje się w bardzo wysokim stopniu samodzielnie, bez udziału pracowników medycznych.

Spółka planuje dalsze unowocześnienie sprzedawanego Oprogramowania przez m.in.: dodanie obsługi okularów (…). Dzięki systemowi (…) pracownicy laboratorium będą mogli uzyskiwać szybciej informacje na temat próbek poprzez (…). Użycie (…) wpłynie na przyśpieszenie pracy w laboratorium oraz poprawę jakości wyników/eliminację błędów.

Kolejnym innowacyjnym rozwiązaniem będą algorytmy AI analizujące materiał przeznaczony do badania histopatologicznego. Algorytmy będą wykrywały automatycznie zmiany (…). Na wstępie będzie to proces uczenia z nauczycielem, a w dalszej kolejności bez nauczyciela (z ang. Supervised Machine Learning i Unsupervised Machien Learning). Na podstawie informacji dołączonej do materiału do badania (…) oraz wizualnej oceny zmiany (…) system będzie identyfikował jej charakter, co w przypadku najczęściej spotykanych zmian nowotworowych powinno umożliwić bardzo wysoką precyzję badania oraz znaczne przyśpieszenie analizy materiału. Powyższe, innowacyjne działanie ma szczególnie ważny charakter ogólnospołeczny, ze względu na wzrastające zapotrzebowanie na badania histopatologiczne, wynikające ze wzrostu zachorowań oraz relatywnie małą liczbę lekarzy zajmujących się analizą histopatologiczną w skali kraju - obecnie na wyniki tego typu badania trzeba niekiedy czekać kilka tygodni, podczas gdy chory potrzebuje jak najszybszej diagnozy by umożliwić dalsze leczenie.

Inne funkcjonalności planowane przez Spółkę to m.in. wprowadzenie możliwości (…) a także opracowanie aplikacji mobilnej (…). Implementacja tych funkcji zostanie poprzedzona Pracą B+R wykonywaną przez pracowników Spółki.

2. Wykorzystanie sztucznej inteligencji (dalej: „AI”, z ang. artificial intelligence) do weryfikacji badań medycznych.

Na zlecenie klienta Spółki trwają pracę nad algorytmem służącym do weryfikacji kontroli (…). (…) znajdują się na odpowiednich szkiełkach mikroskopowych i podlegają inspekcji za pomocą mikroskopu świetlnego i sprzężonej z nim kamery cyfrowej. Obrazy kolonii przesyłane są z kamery do komputera, gdzie podlegają (…). Jest to aplikacja typu live cell imaging, czyli obserwacje mikroskopową przeprowadza się na żywych koloniach komórkowych.

Obecnie ocenę tego typu (ang. cell confluency) przeprowadza diagnosta laboratoryjny. Jest to proces czasochłonny, żmudny i bazujący na doświadczeniu pracownika. Wynik oceny może być zatem obarczony ludzkim błędem oraz subiektywnością oceniającego. Prace Spółki w tym zakresie polegają na stworzeniu (…).

W związku z tymi pracami Spółka musi opracować algorytm sztucznej inteligencji w oparciu o wewnętrzne Prace B+R przy zastosowaniu specjalistycznego sprzętu, w tym wsparcia chmury i maszyn wirtualnych, potrzebnych z uwagi na zapotrzebowanie na duże moce obliczeniowe.

Biorąc pod uwagę, że stawiane przed Spółką zadania mają charakter niepowtarzalny i unikalny, wymaga to od niej dogłębnego zbadania danych zagadnień, zaprojektowania nowego i oryginalnego rozwiązania, a na końcu zaimplementowania go w sposób całkowicie przez Spółkę zdefiniowany, zgodnie ze sztuką i zdobytą wiedzą. Tego typu podejście każdorazowo wpływa na zwiększanie zasobów wiedzy oraz pozwala na wykorzystanie jej do tworzenia coraz to nowszych i bardziej rozbudowanych rozwiązań, które nie są ogólnodostępne w danym sektorze lub istotnie różnią się od już funkcjonujących.

Spółka planuje również rozpoczęcie własnych prac nad modułami sztucznej inteligencji, które to mogłyby być sprzedawane wspólnie z oferowanym przez Spółkę oprogramowaniem do obsługi laboratoriów medycznych (lub jako oddzielny produkt).

W związku z prowadzonymi Pracami B+R Spółka ponosi m.in. następujące koszty:

  - wynagrodzenia pracowników wykonujących prace badawczo-rozwojowe wraz ze składkami od tych wynagrodzeń określonymi w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych, finansowane przez płatnika (pracodawcę). Pracownicy są zatrudnieni na podstawie umowy o pracę. Spółka nie posiada wyodrębnionego działu badawczo-rozwojowego, pracownicy odpowiedzialni za wykonywanie prac badawczo-rozwojowych zostali wyznaczeni na podstawie polecenia przełożonego. W umowach o pracę tych pracowników, nie jest wskazane wprost, że „są zatrudnieni w celu realizacji działalności badawczo-rozwojowej”, czy też że „wykonują działalność badawczo-rozwojową”. Poza wykonywaniem prac badawczo-rozwojowych pracownicy wykonują także inne prace;

  - koszty nabycia środków trwałych wykorzystywanych w ramach Prac B+R jak np. oprogramowanie komputerowe w formie licencji opłacanej miesięcznie lub licencji jednorazowej, komputery, telefony, tablety, monitory, karty pamięci itp.

Spółka, na podstawie posiadanych ewidencji, jest w stanie zidentyfikować koszty wynagrodzenia (oraz składek na ubezpieczenia społeczne) lub koszty nabycia środków trwałych wykorzystywanych w ramach Prac B+R (w tym koszty rozpoznawane poprzez amortyzację). Alokacja kosztów do Prac B+R możliwa jest w oparciu o procentowe określenie czasu pracy pracowników do poszczególnych Prac B+R w ogólnym czasie pracy.

Spółka jest w stanie w oparciu o już posiadane ewidencje (księgi podatkowe) wyodrębnić koszty kwalifikowane dające prawo do skorzystania z ulgi w kwocie odpowiedniej dla danej kategorii (chociaż ewidencje te nie noszą nazwy ewidencji prowadzonych na potrzeby B+R). W konsekwencji, Spółka sporządzi ewidencję pomocniczą na koniec każdego roku podatkowego, w którym prowadzone były Prace B+R oraz za który zamierza dokonać odliczenia kosztów kwalifikowanych. Ewidencja ta spełni wymogi określone w art. 9 ust. 1b i art. 18d ustawy CIT ponieważ zostanie sporządzona przed złożeniem zeznania za odpowiedni rok podatkowy oraz umożliwi wykazanie w zeznaniu kwoty kosztów kwalifikowanych w prawidłowej wysokości.

Koszty, które Wnioskodawca zamierza odliczyć w ramach ulgi badawczo-rozwojowej, będą stanowiły koszty uzyskania przychodów. Koszty kwalifikowane nie zostały Spółce zwrócone w jakiejkolwiek formie oraz nie zostały odliczone od podstawy obliczenia podatku. Spółka nie korzysta ze zwolnienia podatkowego, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 34 lub pkt 34a ustawy CIT.

Dodatkowo, Spółka zaznacza, że:

- nie prowadzi działalności na terenie specjalnej strefy ekonomicznej na podstawie zezwolenia; nie posiada statusu centrum badawczo-rozwojowego;

- zamierza prowadzić działalność badawczo-rozwojową w sposób opisany powyżej również w przyszłości.

Spółka nie ma statusu centrum badawczo-rozwojowego, o którym mowa w art. 17 ustawy z dnia 30 maja 2008 r. o niektórych formach wspierania działalności innowacyjnej (Dz. U. z 2021 r. poz. 706 z późn.zm.).

Ponadto, w piśmie uzupełniającym z 20 stycznia 2023 r., uzupełniono opis zdarzenia przyszłego w następujący sposób:

- działalność Wnioskodawcy jest działalnością o charakterze twórczym.

Pytania

1. Czy w związku z opisanym powyżej stanem faktycznym (winno być: zdarzeniem przyszłym) w świetle art. 4a pkt 26 ustawy CIT, działalność Spółki w zakresie tworzenia Oprogramowania, które Spółka wytwarza na rzecz swoich klientów przenosząc na nich całość praw autorskich lub udziela licencji na ich wykorzystanie na umówionych polach eksploatacji, w tych przypadkach gdzie Oprogramowanie jest licencjonowane pod firmą Spółki spełnia definicję działalności badawczo-rozwojowej?

2. Zakładając, że stanowisko Wnioskodawcy w zakresie pytania nr 1 będzie prawidłowe to czy prowadzenie przez niego działalności przedstawionej w stanie faktycznym (winno być: zdarzeniu przyszłym) uprawnia Wnioskodawcę do skorzystania z ulgi na działalność badawczo-rozwojową określonej w art. 18d ustawy CIT?

Państwa stanowisko w sprawie

Ad. 1.

W ocenie Wnioskodawcy, w związku z opisanym powyżej stanem faktycznym (winno być: zdarzeniem przyszłym) w świetle art. 4a pkt 26 ustawy CIT, działalność Spółki w zakresie tworzenia Oprogramowania, które Spółka wytwarza na rzecz swoich klientów przenosząc na nich całość praw autorskich lub udziela licencji na ich wykorzystanie na umówionych polach eksploatacji, w tych przypadkach gdzie Oprogramowanie jest licencjonowane pod firmą Spółki spełnia definicję działalności badawczo-rozwojowej.

Ad. 2.

Zakładając, że stanowisko Wnioskodawcy w zakresie pytania nr 1 będzie prawidłowe, w ocenie Wnioskodawcy prowadzenie przez niego działalności przedstawionej w stanie faktycznym (winno być: zdarzeniu przyszłym) uprawnia Wnioskodawcę do skorzystania z ulgi na działalność badawczo-rozwojową określonej w art. 18d ustawy CIT.

Uzasadnienie przyjętego stanowiska

Ad. 1.

Działalność badawczo-rozwojowa została zdefiniowana w art. 4a ust. 26 ustawy CIT i oznacza ona działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

Wspomniane w niej badania naukowe (badania podstawowe i badania aplikacyjne) oraz prace rozwojowe winny być, zgodnie z art. 5a pkt 27 i 28 ustawy CIT, rozumiane zgodnie z art. 4 ust. 2 i 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

Zgodnie z tymi przepisami badania naukowe są działalnością obejmującą:

  - badania podstawowe rozumiane jako prace empiryczne lub teoretyczne mające przede wszystkim na celu zdobywanie nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne;

  - badania aplikacyjne rozumiane jako prace mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności, nastawione na opracowywanie nowych produktów, procesów lub usług lub wprowadzanie do nich znaczących ulepszeń.

Natomiast prace rozwojowe są działalnością obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.

Mając na uwadze powyższe regulacje, należy wskazać, że prace rozwojowe są związane zarówno z nabywaniem, jak i przetwarzaniem wiedzy w celu kreowania ulepszonych produktów i usług. Jedynie rutynowe i okresowe zmiany istniejących m.in. produktów lub usług nie stanowią prac rozwojowych.

W ocenie Wnioskodawcy, Spółka prowadzi działalność badawczo-rozwojową, o której mowa w art. 4a pkt 26 ustawy CIT, poprzez prowadzone prace rozwojowe z uwagi na fakt spełniania następujących przesłanek:

  - działania Spółki polegające na tworzeniu i rozwijaniu Oprogramowania i mają twórczy charakter, ponieważ służą tworzeniu nowych oryginalnych rozwiązań, a inwencja i zaprojektowanie tych rozwiązań leży po stronie Spółki i jej pracowników. Oprogramowanie tworzone przez Spółkę w ramach prowadzonej działalności gospodarczej stanowi oryginalny wytwór twórczej pracy oraz przedmiot ochrony prawa autorskiego. Działania Spółki są nastawione na tworzenie nowych i oryginalnych rozwiązań, często o charakterze unikatowym, które nie mają odtwórczego charakteru;

  - prace wykonywane w Spółce obejmują zdobywanie, poszerzanie oraz wykorzystywanie wiedzy i umiejętności w zakresie sprzętu, narzędzi informatycznych i oprogramowania do projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług. Działalność ta przyczynia się do tworzenia, rozwoju i ulepszania Oprogramowania przy wykorzystaniu wiedzy Spółki z zakresu szeroko pojętego wytwarzania oprogramowania;

  - prace nad Oprogramowaniem mają systematyczny charakter, ponieważ nie mają charakteru jednorazowego, lecz są prowadzone w sposób zorganizowany, z nastawieniem na ciągły rozwój i ulepszanie w przyszłości.

Warto zauważyć, że powyższe zagadnienie było już wielokrotnie przedmiotem wydawanych interpretacji indywidualnych prawa podatkowego. Przykładowo, w interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 10 maja 2019 r., nr 0113-KDIPT2-3.4011.122.2019.2.IR (przedmiotowa interpretacja indywidualna została wydana w oparciu o przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, które zawierają definicje działalności badawczo-rozwojowej (art. 5a pkt 38) oraz prac rozwojowych (art. 5a pkt 40) - definicje te są jednakże zbieżne z definicjami zamieszczonymi odpowiednio w art. 4a pkt 26 oraz art. 4a pkt 28 ustawy CIT), wskazano, że: „Mając na uwadze przedstawiony we wniosku stan faktyczny oraz cytowane wyżej przepisy prawa podatkowego, stwierdzić należy, że przedstawione we wniosku działania spełniają definicję działalności badawczo-rozwojowej w rozumieniu art. 5a pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, gdyż prace programistyczne realizowane w ramach Projektów B+R mają charakter twórczy, ukierunkowane są na tworzenie nowych, innowacyjnych rozwiązań, podejmowane są w sposób systematyczny, stworzenie oprogramowania wymaga połączenia wiedzy z zakresu informatyki oraz specjalistycznej wiedzy biznesowej. Bezpośrednim rezultatem Projektów B+R są nowe algorytmy, skrypty, kody informatyczne oraz kompleksowe i zaawansowane rozwiązania informatyczne w postaci programów komputerowych".

Analogicznie, w interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 8 stycznia 2019 r., nr 0111-KDIB1-3.4010.538.2018.2.APO, organ podatkowy uznał za prawidłowe stanowisko Spółki zgodnie z którym: „(...) prace badawczo-rozwojowe powinny być traktowane dla celów podatkowych, jako rodzaj inwestycji, która dzięki zwiększeniu zasobów wiedzy i wykorzystaniu już dostępnej wiedzy, pozwala tworzyć nowe lub znacząco ulepszać już istniejące produkty i tym samym przyczynia się do rozwoju firmy. Takiego rodzaju inwestycją w odniesieniu do sytuacji Spółki jest aplikacja X oraz oprogramowanie dodatkowe do systemu Y, które dzięki podjętym i w przyszłości podejmowanym przez Spółkę we własnym zakresie pracom, uzyskuje cechy funkcjonalne pozwalające zwiększyć jakość świadczonych usług, a jednocześnie może być oferowana jako rozwiązanie informatyczne innym podmiotom i tym samym przyczyniać się do rozwoju nie tylko samej Spółki, ale również innych podmiotów działających w obszarze szeroko pojętych usług informatycznych. W świetle powyższego, zdaniem Spółki, działalność projektu X związana z wytworzeniem i rozwojem aplikacji oraz oprogramowania dodatkowego do systemu Y, jest działalnością badawczo-rozwojową w rozumieniu przepisów podatkowych”.

Należy wskazać ponadto, że zdaniem Wnioskodawcy prowadzi on działalność badawczo- rozwojową zarówno w tych przypadkach gdzie Spółka tworzy Oprogramowanie, które następnie będzie licencjonowane pod jej własną firmą, jak również gdy Spółka tworzy Oprogramowanie dla swoich klientów (działając jako tzw. Software House). W tym drugim przypadku Spółka jest zobowiązana w oparciu o ogólne wytyczne klienta przeprowadzić pełne prace badawczo-rozwojowe w celu opracowania Oprogramowania o unikatowym dla klienta znaczeniu biznesowym.

Prace dla klientów każdorazowo dotyczą tworzenia nowych oraz rozwijania dotychczas znanych rozwiązań informatycznych i inżynieryjnych, łączą dotychczas istniejącą wiedzę oraz przyczyniają się do opracowania nowej wiedzy z dziedziny informatyki i inżynierii w celu stworzenia produktów dotychczas niedostępnych na rynku i ulepszenia tych już oferowanych.

Ryzyko ponoszone jest przez obie strony, niemniej na podstawie podpisanych z klientami umów rozliczenie za rozwiązania odbywa się w oparciu o rezultat prac Spółki. Podkreślić należy więc, że to na Spółce spoczywa odpowiedzialność za rezultat poszczególnych etapów/elementów Prac B+R zdefiniowanych przez klienta. Spółka również odpowiada za zapewnienie zespołu złożonego z osób wykonujących/świadczących prace na rzecz klienta. Tym samym, to Spółka ponosi wszystkie koszty związane z wykonywaniem przez nich Prac B+R, w ramach usług świadczonych na rzecz klientów zaś w wyniku powodzenia realizacji prac w tych projektach Spółka uzyskuje określone korzyści.

W projektach dla klientów pracownicy Spółki wykorzystują specjalistyczną wiedzę nabytą poprzez wykonywanie Prac B+R przez Spółkę w przeszłości oraz własne kompetencje. W ramach wykonywania tych prac osoby wykonujące/świadczące prace na rzecz Spółki nabywają nową wiedzę, która wzbogaca kapitał intelektualny Spółki oraz wpływa na kolejne prowadzone przez nich prace. Prace w ramach tych projektów prowadzone są w sposób systematyczny, tzn. nie mają charakteru incydentalnego. Realizowane są według ułożonego harmonogramu oraz zmierzają do konkretnego celu, jakim przykładowo jest stworzenie nowego oprogramowania, ulepszenie istniejącego lub opracowanie nowych funkcjonalności. Projekty prowadzone dla klientów Spółki mają bardzo zróżnicowany charakter. Pracownicy Spółki mogą także uczestniczyć w projekcie na wielu jego etapach. Tym niemniej, każdorazowo, celem opisywanych projektów jest tworzenie nowych lub ulepszonych produktów/procesów/usług, czy też nowych funkcjonalności w ramach istniejących.

Nie ulega więc wątpliwości, że z tej perspektywy działania Spółki w procesie opracowywania nowego oprogramowania, znaczącego ulepszenia go, oraz przeprowadzania walidacji i testów jak również innych wymienionych w stanie faktycznym czynności mają charakter prac rozwojowych ze względu na ich wspólny cel: powstanie nowego albo znaczące unowocześnienie produktu.

Ustawa CIT nie stanowi, że prace B+R nie mogą być wykonywane na rzecz klientów przez osoby wykonujące/świadczące prace na rzecz Spółki. Istotny jest cel działalności, charakter podejmowanych czynności oraz ponoszenie przez podatnika faktycznych kosztów tej działalności (prac B+R Spółki). Przepisy podatkowe nie nakładają również konieczności posiadania prawa do własności intelektualnej (która jest efektem prac B+R) po stronie podatnika. Jak zostało uargumentowane powyżej, istotnym jest poniesienie określonych kosztów na prace B+R oraz cel, który przyświecał danemu działaniu - w opisywanym stanie faktycznym np. wytworzenie nowego produktu lub ulepszenie go. Celem nadrzędnym prowadzenia prac B+R jest właśnie kreowanie wartości dodanej, uzyskiwanie nowej wiedzy oraz wykorzystywanie wiedzy obecnie dostępnej do tworzenia nowych rozwiązań i funkcjonalności. Niemożność korzystania z ulgi B+R w opisanej przez Spółkę sytuacji rozmijałaby się z podstawowym celem prac B+R oraz samej ulgi.

Podobne wnioski płyną z interpretacji Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 7 lutego 2018 r., nr 0111-KDIB1-2.4010.445.2017.1.BG, który potwierdził, że prace obejmujące takie działania jak rozwój, ulepszenie lub modyfikacje istniejących rozwiązań informatycznych lub tworzenie nowych rozwiązań zgodnie z dedykowanymi potrzebami klienta (prace twórcze pod konkretną specyfikację zamówienia) mieszczą się w pojęciu działalności badawczo-rozwojowej.

W ocenie Wnioskodawcy, przytoczone przepisy oraz stanowiska organów podatkowych pozwalają stwierdzić, że opisana w stanie faktycznym działalność Spółki polegająca na tworzeniu Oprogramowania czy to licencjonowanego pod własną firmą czy też tworzonego na zlecenie klientów (jako tzw. Software House) stanowią przejaw działalności badawczo- rozwojowej w postaci prac rozwojowych w rozumieniu art. 4a pkt 26 i 28 ustawy CIT.

Ad. 2.

Zgodnie z art. 18d ust. 1 ustawy CIT, od podstawy opodatkowania, ustalonej zgodnie z art. 18 ustawy CIT, odlicza się koszty uzyskania przychodów poniesione przez podatnika na działalność badawczo-rozwojową (dalej: „koszty kwalifikowane”).

W takim przypadku odliczenie kosztów kwalifikowanych będzie przysługiwało w oparciu o ewidencję, pozwalającą wyodrębnić koszty działalności badawczo-rozwojowej przygotowaną na podstawie art. 9 ust. 1b ustawy CIT.

Zatem, sporządzenie odpowiedniej ewidencji - w której wyodrębnione zostaną koszty działalności badawczo-rozwojowej - bezpośrednio przed złożeniem zeznania za dany rok podatkowy, powoduje, że spełniony zostanie warunek formalny skorzystania z ulgi B+R, o którym mowa w art. 9 ust. 1b ustawy CIT.

Prawidłowość powyższego podejścia została potwierdzona w interpretacjach indywidualnych prawa podatkowego. Przykładowo w interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 8 października 2019 r., nr 0115-KDIT3.4011.264.2019.4.PSZ, organ potwierdził stanowisko podatnika, zgodnie z którym: „(...) Spółka ma zamiar sporządzić ewidencję pomocniczą na koniec roku podatkowego, za który zamierza dokonać odliczenia kosztów kwalifikowanych. Ewidencja ta, zdaniem Wnioskodawcy, spełni wymogi określone w art. 24a ust. 1b i art. 26e ustawy o PIT [Wnioskodawca - analogicznie art. 9 ust. 1b i art. 18d ustawy CIT] ponieważ zostanie sporządzona przed złożeniem zeznania za odpowiedni rok podatkowy oraz umożliwi wykazanie w zeznaniu kwoty kosztów kwalifikowanych w prawidłowej wysokości”.

Należy jednocześnie wskazać, iż prawidłowość stanowiska była już potwierdzona dla osób fizycznych /udziałowców Wnioskodawcy/przez dokonaniem przekształcenia w spółkę z o.o. (m.in. interpretacja z 11 lutego 2020 r., znak: 0113-KDIPT2-3.4011.686.2019.3.AC).

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Ad. 1

Zgodnie z art. 18d ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2587, dalej: „updop”, „uCIT”):

podatnik uzyskujący przychody inne niż przychody z zysków kapitałowych odlicza od podstawy opodatkowania, ustalonej zgodnie z art. 18, koszty uzyskania przychodów poniesione na działalność badawczo-rozwojową, zwane dalej „kosztami kwalifikowanymi”. Kwota odliczenia nie może w roku podatkowym przekraczać kwoty dochodu uzyskanego przez podatnika z przychodów innych niż przychody z zysków kapitałowych.

Stosownie do art. 4a pkt 26 updop:

przez działalność badawczo-rozwojową należy rozumieć działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

W myśl art. 4a pkt 27 updop, ilekroć w ustawie jest mowa o badaniach naukowych, oznacza to:

a)badania podstawowe w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce,

b)badania aplikacyjne w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

W myśl art. 4 ust. 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (dalej: „Ustawa SWIN”), badania naukowe są działalnością obejmującą:

a. badania podstawowe rozumiane jako prace empiryczne lub teoretyczne mające przede wszystkim na celu zdobywanie nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne;

b. badania aplikacyjne rozumiane jako prace mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności, nastawione na opracowywanie nowych produktów, procesów lub usług lub wprowadzanie do nich znaczących ulepszeń.

Stosownie do treści art. 4a pkt 28 updop:

ilekroć w ustawie jest mowa o pracach rozwojowych - oznacza to prace rozwojowe w rozumieniu art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

W myśl art. 4 ust. 3 Ustawy SWIN:

prace rozwojowe są działalnością obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.

Przenosząc powyższe na grunt rozpatrywanej sprawy podkreślić wyraźnie należy, że w celu skorzystania z ulgi na działalność badawczo-rozwojową, należy przeprowadzić analizę nakierowaną na zidentyfikowanie przejawów działalności gospodarczej, które mogą zostać uznane za działalność badawczo-rozwojową (tj. tych aktywności podatnika, które spełniają definicje wskazane w art. 4a pkt 26-28 updop).

Ustawodawca wprowadził definicję działalności badawczo-rozwojowej w art. 4a pkt 26 updop, zgodnie z którą (jak już wyżej wskazano) przez działalność badawczo-rozwojową, należy rozumieć działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

Z ustawowej definicji wynika zatem, że taka działalność musi mieć charakter twórczy. Posłużenie się tym sformułowaniem wskazuje, że działalność badawczo-rozwojowa to taka aktywność, która nastawiona jest na tworzenie nowych i oryginalnych rozwiązań, często o charakterze unikatowym, które nie mają odtwórczego charakteru. Jak podaje słownik języka polskiego PWN, działalność twórcza to zespół działań podejmowanych w kierunku tworzenia (działalność - zespół działań podejmowanych w jakimś celu), powstania czegoś (twórczy - mający na celu tworzenie, tworzyć - powodować powstanie czegoś). W doktrynie prawa autorskiego podkreśla się natomiast, że cecha twórczości związana jest przede wszystkim z rezultatem działalności człowieka o charakterze kreacyjnym i jest spełniona wówczas, gdy istnieje nowy wytwór intelektu. Działalność twórcza oznacza, że „ustawodawca za przedmiot prawa autorskiego uznaje tylko rezultat (przejaw) takiego działania, który choćby w minimalnym stopniu odróżnia się od innych rezultatów takiego samego działania, a zatem, że posiada cechę nowości, której stopień nie ma znaczenia”. Zatem, twórczość działalności badawczo-rozwojowej może przejawiać się opracowywaniem nowych koncepcji, narzędzi, rozwiązań niewystępujących dotychczas w praktyce gospodarczej podatnika lub na tyle innowacyjnych, że w znacznym stopniu odróżniają się od rozwiązań już funkcjonujących u podatnika.

Po drugie, z art. 4a pkt 26 updop, wynika, że działalność badawczo-rozwojowa musi być podejmowana w systematyczny sposób. Zgodnie ze słownikiem języka polskiego PWN słowo systematyczny oznacza (i) robiący coś regularnie i starannie, (ii) o procesach: zachodzący stale od dłuższego czasu, (iii) o działaniach: prowadzony w sposób uporządkowany, według pewnego systemu; też: o efektach takich działań; planowy, metodyczny. W związku z tym, że w definicji działalności badawczo-rozwojowej słowo „systematyczny” występuje w sformułowaniu „podejmowaną (działalność) w sposób systematyczny”, a więc odnosi się do „działalności”, czyli zespołu działań podejmowanych w jakimś celu, najbardziej właściwą definicją systematyczności w omawianym zakresie jest definicja obejmująca prowadzenie działalności w sposób uporządkowany, według pewnego systemu. Zatem, słowo systematycznie odnosi się również do działalności prowadzonej w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany. To oznacza, że działalność badawczo-rozwojowa jest prowadzona systematycznie niezależnie od tego, czy podatnik stale prowadzi prace badawczo-rozwojowe, czy tylko od czasu do czasu, a nawet incydentalnie, co wynika z charakteru prowadzonej przez niego działalności oraz potrzeb rynku, klientów, sytuacji mikro i makroekonomicznej. Z powyższego wynika, że spełnienie kryterium „systematyczności” danej działalności nie jest uzależnione od ciągłości tej działalności, w tym od określonego czasu przez jaki działalność taka ma być prowadzona ani też od istnienia planu co do prowadzenia przez podatnika podobnej działalności w przyszłości. Wystarczające jest, aby podatnik zaplanował i przeprowadził chociażby jeden projekt badawczo-rozwojowy, przyjmując dla niego określone cele do osiągnięcia, harmonogram i zasoby. Taka działalność może być uznana za działalność systematyczną, tj. prowadzoną w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany.

Po trzecie, taka działalność musi mieć określony cel, tj. powinna być nakierowana na zwiększenie zasobów wiedzy oraz ich wykorzystanie do tworzenia nowych zastosowań. Prowadząc działalność badawczo-rozwojową, przedsiębiorca rozwija specjalistyczną wiedzę oraz umiejętności, które może wykorzystać w ramach bieżących albo przyszłych projektów.

Prace rozwojowe obejmują nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług. Prace rozwojowe nie obejmują rutynowych i okresowych zmian wprowadzanych do istniejących produktów, linii produkcyjnych, procesów wytwórczych, usług nawet jeśli takie zmiany mają charakter ulepszeń.

W tym miejscu wskazać należy, że w ramach prac rozwojowych następuje połączenie wyników prac badawczych z wiedzą techniczną w celu wprowadzenia do produkcji nowego lub zmodernizowanego wyrobu, nowej technologii czy nowego systemu organizacji. Innymi słowy, prowadzone systematyczne prace opierają się na istniejącej wiedzy, uzyskanej w wyniku działalności badawczej oraz/lub doświadczeń praktycznych i mają na celu wytworzenie nowych materiałów, produktów lub urządzeń, inicjowanie nowych i znaczące udoskonalenie już istniejących procesów, systemów i usług. Podmioty gospodarcze zajmujące się działalnością badawczo-rozwojową realizują ją obok swojej działalności podstawowej (np. przedsiębiorstwa przemysłowe dysponujące własnym zapleczem badawczo-rozwojowym, laboratoria, zakłady i ośrodki badawczo-rozwojowe, działy badawczo-technologiczne, biura konstrukcyjne i technologiczne, zakłady rozwoju technik, biura studiów i projektów itp.).

Zdaniem tut. Organu, opisana we wniosku działalność, spełnia przesłanki do uznania jej za działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 4a pkt 26 updop. Stanowisko Spółki, dot. działalności Spółki w zakresie tworzenia Oprogramowania, które Spółka wytwarza na rzecz swoich klientów przenosząc na nich całość praw autorskich lub udziela licencji na ich wykorzystanie na umówionych polach eksploatacji, w tych przypadkach gdzie Oprogramowanie jest licencjonowane pod firmą Spółki, spełnia definicję działalności badawczo-rozwojowej, jest prawidłowe.

Ad. 2

Zgodnie z art. 18d ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2587, dalej: „updop”, „uCIT”):

podatnik uzyskujący przychody inne niż przychody z zysków kapitałowych odlicza od podstawy opodatkowania, ustalonej zgodnie z art. 18, koszty uzyskania przychodów poniesione na działalność badawczo-rozwojową, zwane dalej „kosztami kwalifikowanymi”. Kwota odliczenia nie może w roku podatkowym przekraczać kwoty dochodu uzyskanego przez podatnika z przychodów innych niż przychody z zysków kapitałowych.

Rodzaje kosztów kwalifikowanych zostały wskazane w art. 18d ust. 2-3 updop.

Stosownie do treści art. 18d ust. 5 updop:

koszty kwalifikowane podlegają odliczeniu, jeżeli nie zostały podatnikowi zwrócone w jakiejkolwiek formie lub nie zostały odliczone od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym.

Zgodnie z art. 18d ust. 6 updop:

podatnikowi, który w roku podatkowym korzysta ze zwolnień podatkowych, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 34 lub 34a, prawo do odliczenia przysługuje jedynie w odniesieniu do kosztów kwalifikowanych, które nie są przez podatnika uwzględniane w kalkulacji dochodu zwolnionego z podatku na podstawie tych przepisów.

Ponadto w myśl art. 18d ust. 7 updop wynika, że:

kwota kosztów kwalifikowanych, nie może przekroczyć:

1) w przypadku gdy podatnik, o którym mowa w ust. 3a, jest mikroprzedsiębiorcą, małym lub średnim przedsiębiorcą, w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców - 200% kosztów, o których mowa w ust. 2-3a;

2) w przypadku pozostałych podatników, o których mowa w ust. 3a - 200% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 1-4a i ust. 2a-3a, oraz 100% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 5;

3) w przypadku pozostałych podatników - 100% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 2-5, ust. 2a i 3, oraz 200% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 1 i 1a.

Zgodnie z art. 18 ust. 8 updop:

odliczenia dokonuje się w zeznaniu za rok podatkowy, w którym poniesiono koszty kwalifikowane. W przypadku gdy podatnik poniósł za rok podatkowy stratę albo wielkość dochodu podatnika jest niższa od kwoty przysługujących mu odliczeń, odliczenia - odpowiednio w całej kwocie lub w pozostałej części - dokonuje się w zeznaniach za kolejno następujące po sobie sześć lat podatkowych następujących bezpośrednio po roku, w którym podatnik skorzystał lub miał prawo skorzystać z odliczenia. Dokonując odliczenia, o którym mowa w zdaniu drugim, uwzględnia się kwoty pomniejszeń, o których mowa w art. 18db ust. 1.

Natomiast, stosownie do art. 9 ust. 1b updop, zgodnie z którym:

podatnicy prowadzący działalność badawczo-rozwojową, którzy zamierzają skorzystać z odliczenia, o którym mowa w art. 18d, są obowiązani w ewidencji, o której mowa w ust. 1, wyodrębnić koszty działalności badawczo-rozwojowej.

Mając na uwadze powołane powyżej przepisy należy stwierdzić, że aby podatnikowi podatku dochodowego od osób prawnych przysługiwało prawo odliczenia w zeznaniu podatkowym kosztów kwalifikowanych poniesionych w danym roku podatkowym powinny być łącznie spełnione następujące warunki:

 1. podatnik poniósł koszty na działalność badawczo-rozwojową,

 2. koszty na działalność badawczo-rozwojową stanowiły dla podatnika koszty uzyskania przychodów w rozumieniu uCIT,

 3. koszty na działalność badawczo-rozwojową mieszczą się w zamkniętym katalogu kosztów kwalifikowanych określonym przepisami art. 18d ust. 2-3 uCIT,

 4. ww. koszty uzyskania przychodów stanowiły koszty kwalifikowane w rozumieniu uCIT, przy czym, jeżeli koszty kwalifikowane zostały poniesione w ramach badań podstawowych, badania te były prowadzone na podstawie umowy lub porozumienia z jednostką naukową w rozumieniu odrębnych przepisów,

 5. jeżeli w roku podatkowym prowadził działalność na terenie specjalnej strefy ekonomicznej na podstawie zezwolenia/decyzji o wsparciu, prawo do odliczenia przysługuje jedynie w odniesieniu do kosztów kwalifikowanych, które nie są przez podatnika uwzględniane w kalkulacji dochodu zwolnionego z podatku na podstawie zezwolenia/decyzji o wsparciu,

 6. w ewidencji, o której mowa w art. 9 ust. 1b uCIT, podatnik wyodrębnił koszty działalności badawczo-rozwojowej,

 7. podatnik wykazał w zeznaniu podatkowym koszty kwalifikowane podlegające odliczeniu,

 8. kwota odliczonych kosztów kwalifikowanych nie przekroczyła limitów określonych w uCIT,

 9. koszty kwalifikowane nie zostały zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie lub nie zostały odliczone od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 updop:

kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów ze źródła przychodów lub w celu zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. 

W świetle powyższych przepisów, stanowisko Wnioskodawcy w zakresie ustalenia, czy prowadzenie przez niego działalności przedstawionej w zdarzeniu przyszłym, uprawnia Wnioskodawcę do skorzystania z ulgi na działalność badawczo-rozwojową określonej w art. 18d ustawy CIT jest prawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem zdarzenia przyszłego podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

    Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy  z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.

   Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 329 ze zm.; dalej jako „PPSA”).  

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00