Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 15 lutego 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-1.4010.662.2022.4.SH

Czy Wnioskodawca swoje przychody, wymienione w opisie stanu faktycznego, powinien klasyfikować jako przychody z zysków kapitałowych, zgodnie z art. 7b ust. 1 ustawy z 15 lutego 1992 roku o podatku dochodowym od osób prawnych.

Interpretacja indywidualna

 – stanowisko w części prawidłowe i w części nieprawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób prawnych jest w części prawidłowe i w części nieprawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

3 października 2022 r., za pośrednictwem platformy ePUAP, wpłynął Państwa wniosek z tego samego dnia o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy ustalenia, czy Wnioskodawca swoje przychody, wymienione w opisie stanu faktycznego, powinien klasyfikować jako przychody z zysków kapitałowych, zgodnie z art. 7b ust. 1 ustawy z 15 lutego 1992 roku o podatku dochodowym od osób prawnych.

Uzupełnili go Państwo, w odpowiedzi na wezwania pismem z 29 grudnia 2022 r., (data wpływu tego samego dnia za pośrednictwem platformy ePUAP) oraz pismem z 24 stycznia 2023 r. (data wpływu 26 stycznia 2023 r. za pośrednictwem platformy e-PUAP), a także pismem z 10 lutego 2023 r. (data wpływu 13 lutego 2023 r. za pośrednictwem platformy ePUAP).

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego (ostatecznie sformułowany w uzupełnieniu wniosku z 29 grudnia 2022 r. oraz 10 lutego 2023 r.)

P. I. Spółka Inwestycyjna Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej: „Wnioskodawca” lub „Spółka”) jest spółką kapitałową wpisaną do KRS, mającą siedzibę i miejsce zarządu na terytorium RP oraz jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych i podlega nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce. Przedmiotem działalności Spółki jest zbieranie aktywów od wielu inwestorów w celu ich lokowania w interesie tych inwestorów zgodnie z określoną polityką inwestycyjną, niebędącą funduszem działającym zgodnie z prawem wspólnotowym regulującym zasady zbiorowego inwestowania w papiery wartościowe.

Spółka osiąga przychody głównie z kontraktów swap, sprzedaży udziałów, z rachunku inwestycyjnego, lokat, dywidend oraz inwestycji w fundusze inwestycyjne, metale szlachetne oraz w udziały i akcje innych spółek. Ponadto Spółka osiąga przychody z odsetek od udzielonych pożyczek. Sprzedaż udziałów odbywa się za pośrednictwem rachunku maklerskiego oraz na podstawie zawieranych umów. Nabywcami są zarówno firmy jak i osoby fizyczne. Wnioskodawca został zarejestrowany przez Komisje Nadzoru Finansowego do rejestru zarządzających alternatywnymi spółkami inwestycyjnymi (ASI) dnia (…).

Wnioskodawca jest Alternatywną Spółką Inwestycyjną (dalej: „ASI”) w myśl art. 8a ust. 1 ustawy z 27 maja 2004 roku o funduszach inwestycyjnych i zarządzaniu alternatywnymi funduszami inwestycyjnymi (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 1523 ze zm.) i prowadzi działalność w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, zgodnie z art. 8a ust. 2 pkt 1 ustawy.

W uzupełnieniach wniosku z 29 grudnia 2022 r. oraz z 24 stycznia 2023 r. doprecyzowując opis stanu faktycznego i odpowiadając na zadane pytania, wskazali Państwo m.in., że przedmiotem interpretacji indywidualnej w zakresie kwalifikacji uzyskanych przez Spółkę przychodów pod kątem źródła przychodów wskazanego w art. 7b ust. 1, w związku z art. 7b ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, są wszystkie wskazane przez Wnioskodawcę w opisie stanu faktycznego przychody, które osiąga Spółka.

Ponadto w uzupełnieniu wniosku z 10 lutego 2023 r., odpowiadając na zadane pytania oraz uzupełniając opisu stanu faktycznego, wskazali Państwo m.in., że:

- Wnioskodawca osiąga przychody z kontraktów swap takich jak Forex Swap Leg. Kontrakty swap polegają na tym, że pomiędzy Wnioskodawcą a partnerem jest zawierany kontrakt określający zasady wzajemnej płatności, zależne od parametru rynku, w tym przypadku kursu walut. Umowa między stronami kontraktu polega na tym, że Wnioskodawca zobowiązuje się do kompensaty partnerowi zmian umówionego parametru (tu: kursu walut). Dzięki kontraktowi, z punktu widzenia partnera parametr rynku jest stały i pozwala mu na pewniejsze planowanie budżetu, unikając wahań kursów walutowych. Wnioskodawca, przejmując na siebie ekonomiczne ryzyko kursów walutowych, osiąga przychód, gdy kurs będzie bardziej korzystny niż w dniu podpisania kontraktu a ponosi stratę gdy kurs okaże się mniej korzystny. Efekt ekonomiczny kontraktu swap można przyrównać do przychodów/kosztów z różnic kursowych.

- Wnioskodawca osiąga przychód ze sprzedaży udziałów spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.

- Wnioskodawca osiąga przychody z rachunku inwestycyjnego. Przychody z rachunku inwestycyjnego dotyczą wzrostu wartości oraz odsprzedaży posiadanych tytułów uczestnictwa emitowanych przez instytucje wspólnego inwestowania mające siedzibę za granicą – inwestycje w fundusze inwestycyjne, np. odsprzedaż tytułów uczestnictwa funduszu J. (…) oraz inwestycje w obligacje, np. „7% (p.a.) Bank J. (…).

- Wnioskodawca osiąga przychód w postaci otrzymanych odsetek od lokat.

- Wnioskodawca osiąga przychód z dywidend, który osiągany jest za pośrednictwem zagranicznego funduszu inwestycyjnego C. (…). Fundusz za powierzone mu środki nabywa na rzecz Wnioskodawcy udziały/akcje w różnych spółkach, a następnie Wnioskodawca jako właściciel udziałów/akcji otrzymuje wypłacaną przez spółki dywidendy.

- Wnioskodawca osiąga przychód z tytułu inwestycji w fundusze inwestycyjne. Przychód z tego tytułu czerpie ze wzrostu wartości oraz odsprzedaży posiadanych tytułów uczestnictwa emitowanych przez instytucje wspólnego inwestowania mające siedzibę za granicą – inwestycje w fundusze inwestycyjne, np. odsprzedaż tytułów uczestnictwa funduszu J. (…),

- Wnioskodawca osiąga przychody z inwestycji w metale szlachetne. Wnioskodawca inwestuje w złoto - osiągane przychody/koszty pochodzą z tytułu wzrostu lub spadku wartości inwestycji.

- Wnioskodawca osiąga przychody ze sprzedaży akcji np. B. S.A. oraz przychody z tyt. ich dodatniej wyceny.

- Wnioskodawca osiąga przychód m.in. z oprocentowanej pożyczki udzielonej spółce z ograniczoną odpowiedzialnością 24 października 2022 roku, z terminem spłaty 30 czerwca 2023 roku, oprocentowanie 9,43%

Pytanie (ostatecznie sformułowane w uzupełnieniu wniosku z 29 grudnia 2022 r.)

Czy Wnioskodawca swoje przychody, wymienione w opisie stanu faktycznego, powinien klasyfikować jako przychody z zysków kapitałowych, zgodnie z art. 7b ust. 1 ustawy z 15 lutego 1992 roku o podatku dochodowym od osób prawnych.

Państwa stanowisko w sprawie (ostatecznie sformułowane w uzupełnieniu wniosku z 29 grudnia 2022 r.)

Zdaniem Wnioskodawcy, powinien on klasyfikować swoje przychody jako przychody z zysków kapitałowych, na podstawie art. 7b ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2022 r. poz. 2587 ze zm., dalej: „ustawa o CIT”),.

Przepis art. 7b ust. 1 ustawy o CIT wskazuje listę przychodów, które należy uważać za przychody z zysków kapitałowych.

Wśród nich znajdują się między innymi:

- Przychody z udziału w zyskach osób prawnych,

- otrzymane przez uczestników funduszy inwestycyjnych lub instytucji wspólnego inwestowania dochody tego funduszu lub tej instytucji,

- przychody ze zbycia udziału (akcji),

- przychody z papierów wartościowych i pochodnych instrumentów finansowych, z tytułu uczestnictwa w funduszach inwestycyjnych lub instytucjach wspólnego inwestowania.

Jednocześnie, w art. 7b ust. 2 cytowanej ustawy, został przewidziany wyjątek iż w przypadku ubezpieczycieli, banków, podmiotów, o których mowa w art. 15c ust. 16 pkt 3, 4, 15 i 16, instytucji finansowych w rozumieniu art. 4 ust. 1 pkt 7 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Prawo bankowe (t.j. Dz.U. z 2022 r. poz. 2324 ze zm.; dalej: „Prawo bankowe”) oraz podmiotów, o których mowa w art. 3 pkt 21 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi (t.j. Dz.U. z 2022 r. poz. 1500 ze zm.), przychody wymienione w ust. 1, z wyłączeniem przychodów, o których mowa w ust. 1 pkt 1 lit. a i f, zalicza się do przychodów innych niż przychody z zysków kapitałowych.

Zatem odmienna kwalifikacja przychodów określonych w art. 7b ust. 1 zarezerwowana jest wyłącznie dla podmiotów wymienionych w art. 7b ust. 2 ustawy o CIT. Podmiotami wymienionymi w tym przepisie są:

- ubezpieczyciele,

- banki,

- podmioty, o których mowa w art. 15c ust. 16 pkt 3, 4, 15 i 16- instytucje finansowe w rozumieniu art. 4 ust. 1 pkt 7 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Prawo bankowe,

- podmioty, o których mowa w art. 3 pkt 21 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi.

Zdaniem Wnioskodawcy, nie jest on:

- Ubezpieczycielem ani bankiem,

- instytucją finansową w rozumieniu art. 4 ust. 1 pkt 7 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Prawo bankowe.

Art. 4 ust. 1 pkt 7 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Prawo bankowe odsyła do art. 4 ust. 1 pkt 26 rozporządzenia nr 575/2013. Zgodnie z zawartą w rozporządzeniu definicją instytucji finansowej, „instytucja finansowa” oznacza przedsiębiorstwo inne niż instytucja i inne niż ubezpieczeniowa spółka holdingowa czy też ubezpieczeniowa spółka holdingowa prowadząca działalność mieszaną, którego podstawową działalnością jest nabywanie pakietów akcji lub wykonywanie jednego lub większej liczby rodzajów działalności wymienionych w pkt 2-12 i pkt 15 załącznika I do dyrektywy 2013/36/UE.

Pojęcie to obejmuje również finansowe spółki holdingowe, finansowe spółki holdingowe o działalności mieszanej, instytucje płatnicze w rozumieniu dyrektywy 2007/64/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 13 listopada 2007 r. w sprawie usług płatniczych w ramach rynku.

W definicji tej nie zostały wskazane Alternatywne Spółki Inwestycyjne, a więc Wnioskodawca nie jest instytucją finansową.

- podmiotem, o którym mowa w art. 3 pkt 21 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi.

W art. 3 pkt 21 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi wskazany został depozyt papierów wartościowych - spółka, której Krajowy Depozyt przekazał wykonywanie czynności z zakresu zadań, o których mowa w art. 48 ust. 1 pkt 1, system rejestracji zdematerializowanych papierów wartościowych, obejmujący rachunki papierów wartościowych, rachunki zbiorcze i konta depozytowe prowadzone przez podmioty upoważnione do tego przepisami ustawy.

Wnioskodawca nie jest depozytem papierów wartościowych.

- podmiotem, o którym mowa w art. 15c ust. 16 pkt 3, 4, 15 i 16,

Podmiotami wymienionymi w art. 15c ust. 16 pkt 3, 4, 15 i 16, są:

- spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe,

- firmy inwestycyjne, o których mowa w art. 3 pkt 33 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi,

- kontrahenci centralni w rozumieniu art. 2 pkt 1 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 648/2012 z dnia 4 lipca 2012 r. w sprawie instrumentów pochodnych będących przedmiotem obrotu poza rynkiem regulowanym, kontrahentów centralnych i repozytoriów transakcji (Dz. Urz. UE L 201 z 27 lipca 2012, str. 1, ze zm.),

- centralny depozyt papierów wartościowych w rozumieniu art. 3 pkt 21a ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi.

Wnioskodawca jest alternatywnym funduszem inwestycyjnym, utworzonym na podstawie ustawy o ustawyz dnia 27 maja 2004 r. o funduszach inwestycyjnych i zarządzaniu alternatywnymi funduszami inwestycyjnymi (t.j. Dz.U. z 2022 r. poz. 1523 ze zm.), a więc podmiotem wymienionym w art. 15c ust. 16 pkt 14 ustawy o CIT. Gdyby wolą ustawodawcy było objęcie Wnioskodawcy wyjątkiem wymienionym w art. 7b ust. 2 ustawy o CIT, oprócz wymienionych wcześniej punktów 3, 4, 15 i 16 wymieniłby również punkt 14.

Wobec wyczerpania listy podmiotów, wobec których należy stosować przepis szczególny z art. 7b ust. 2 ustawy o CIT, przyjąć należy, że wobec Wnioskodawcy zastosowanie będzie miał przepis ogólny zawarty w art. 7b ust. 1 ustawy o CIT.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest w części prawidłowe i w części nieprawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2022 r. poz. 2587 ze zm., dalej: „ustawa o CIT”),

przedmiotem opodatkowania podatkiem dochodowym jest dochód stanowiący sumę dochodu osiągniętego z zysków kapitałowych oraz dochodu osiągniętego z innych źródeł przychodów. W przypadkach, o których mowa w art. 21, art. 22 i art. 24b, przedmiotem opodatkowania jest przychód.

W myśl art. 7 ust. 2 ustawy o CIT,

dochodem ze źródła przychodów, z zastrzeżeniem art. 11c, art. 11i, art. 24a, art. 24b, art. 24ca, art. 24d i art. 24f, jest nadwyżka sumy przychodów uzyskanych z tego źródła przychodów nad kosztami ich uzyskania, osiągnięta w roku podatkowym. Jeżeli koszty uzyskania przychodów przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą ze źródła przychodów.

W ramach nowelizacji ustawy o CIT, Prawodawca ustawą z dnia 27 października 2017 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (t.j. Dz.U. z 2017 r. poz. 2175) rozdzielił od dnia 1 stycznia 2018 r. przychody podatników na dwa źródła:

1. z zysków kapitałowych oraz

2. z innych źródeł.

Wydzielając odrębne źródło przychodów - z zysków kapitałowych na gruncie ustawy o CIT, Ustawodawca zamieścił w ustawie katalog, w którym określił listę przychodów zaliczanych do tego źródła. Katalog ten został zawarty w art. 7b ustawy o CIT.

Zgodnie z art. 7b ust. 1 ustawy o CIT,

za przychody z zysków kapitałowych uważa się:

1) przychody z udziału w zyskach osób prawnych, z zastrzeżeniem art. 12 ust. 1 pkt 4b, stanowiące przychody faktycznie uzyskane z tego udziału, w tym:

a) dywidendy, nadwyżki bilansowe w spółdzielniach oraz otrzymane przez uczestników funduszy inwestycyjnych lub instytucji wspólnego inwestowania dochody tego funduszu lub tej instytucji, w przypadku gdy statut przewiduje wypłacanie tych dochodów bez odkupywania jednostek uczestnictwa albo wykupywania certyfikatów inwestycyjnych,

b) przychody z umorzenia udziału (akcji) lub ze zmniejszenia ich wartości,

c) przychody z wystąpienia wspólnika ze spółki, o której mowa w art. 1 ust. 3, które następuje w inny sposób niż określony w lit. b,

d) przychody ze zmniejszenia udziału kapitałowego wspólnika w spółce, o której mowa w art. 1 ust. 3, które następuje w inny sposób niż określony w lit. b,

e) wartość majątku otrzymanego w związku z likwidacją osoby prawnej lub spółki, o której mowa w art. 1 ust. 3,

f) równowartość zysku osoby prawnej oraz spółki, o której mowa w art. 1 ust. 3, przeznaczonego na podwyższenie jej kapitału zakładowego, równowartość nadwyżki bilansowej spółdzielni przeznaczonej na podwyższenie funduszu udziałowego oraz równowartość kwot przekazanych na ten kapitał (fundusz) z innych kapitałów (funduszy) takiej osoby prawnej lub spółki,

g) dopłaty otrzymane w przypadku połączenia lub podziału podmiotów przez osoby posiadające prawo do uczestnictwa w zysku podmiotu przejmowanego, łączonego lub dzielonego lub

h) przychody wspólnika spółki dzielonej, jeżeli majątek przejmowany na skutek podziału, a przy podziale przez wydzielenie - majątek przejmowany na skutek podziału lub majątek pozostający w spółce, nie stanowią zorganizowanej części przedsiębiorstwa,

i) zapłata, o której mowa w art. 12 ust. 4d,

j) wartość niepodzielonych zysków w spółce oraz wartość zysku przekazanego na inne kapitały niż kapitał zakładowy w spółce przekształcanej - w przypadku przekształcenia spółki w spółkę niebędącą osobą prawną, z tym że przychód określa się na dzień przekształcenia,

k) odsetki od udziału kapitałowego, wypłacane na rzecz wspólnika przez spółkę, o której mowa w art. 1 ust. 3,

l) odsetki od pożyczki udzielonej osobie prawnej lub spółce, o której mowa w art. 1 ust. 3, jeżeli wypłata odsetek od takiej pożyczki lub ich wysokość uzależnione są od osiągnięcia zysku przez tę osobę prawną lub spółkę lub od wysokości tego zysku (pożyczka partycypacyjna),

m) przychody uzyskane w następstwie przekształceń, łączenia lub podziałów podmiotów, w tym:

- przychody osoby prawnej lub spółki, o której mowa w art. 1 ust. 3, przejmującej w następstwie łączenia lub podziału majątek lub część majątku innej osoby prawnej lub spółki,

- przychody wspólnika spółki łączonej lub dzielonej,

- przychody spółki dzielonej,

n) przychód ze zmniejszenia kapitału akcyjnego w prostej spółce akcyjnej;

1a) przychody uzyskane w następstwie przekształceń, łączenia lub podziału podmiotów;

1b) przychody uzyskane w następstwie likwidacji spółki niebędącej osobą prawną, wystąpienia wspólnika z takiej spółki lub zmniejszenia udziału kapitałowego w takiej spółce, jeżeli Rzeczpospolita Polska traci prawo do opodatkowania dochodów ze zbycia otrzymanych składników majątku;

2) przychody z tytułu wniesienia do osoby prawnej lub spółki, o której mowa w art. 1 ust. 3, wkładu niepieniężnego;

3) inne, niż określone w pkt 1 i 2, przychody z udziału (akcji) w osobie prawnej lub spółce, o której mowa w art. 1 ust. 3, w tym:

a) przychody ze zbycia udziału (akcji), w tym ze zbycia dokonanego celem ich umorzenia,

b) przychody uzyskane w wyniku wymiany udziałów;

4) przychody ze zbycia ogółu praw i obowiązków w spółce niebędącej osobą prawną;

5) przychody ze zbycia wierzytelności uprzednio nabytych przez podatnika oraz wierzytelności wynikających z przychodów zaliczanych do zysków kapitałowych;

6) przychody:

a) z praw majątkowych, o których mowa w art. 16b ust. 1 pkt 4-7, z wyłączeniem przychodów z licencji bezpośrednio związanych z uzyskaniem przychodów niezaliczanych do zysków kapitałowych oraz praw wytworzonych przez podatnika,

b) z papierów wartościowych i pochodnych instrumentów finansowych, z wyłączeniem pochodnych instrumentów finansowych służących zabezpieczeniu przychodów albo kosztów, niezaliczanych do zysków kapitałowych,

c) z tytułu uczestnictwa w funduszach inwestycyjnych lub instytucjach wspólnego inwestowania,

d) z najmu, dzierżawy lub innej umowy o podobnych charakterze dotyczącej praw, o których mowa w lit. a-c,

e) ze zbycia praw, o których mowa w lit. a-c,

f) z wymiany waluty wirtualnej na środek płatniczy, towar, usługę lub prawo majątkowe inne niż waluta wirtualna lub z regulowania innych zobowiązań walutą wirtualną.

Przepis art. 7b ust. 1 ustawy o CIT zawiera zamknięty katalog przychodów, które należy zakwalifikować do przychodów z zysków kapitałowych. Wskazane zostały w nim konkretne transakcje gospodarcze kreujące przychód podatkowy z zysków kapitałowych co oznacza, że wszelkie inne przychody niewymienione w tym przepisie nie będą zaliczane do tej kategorii przychodów.

Natomiast w myśl art. 7b ust. 2 ustawy o CIT,

w przypadku ubezpieczycieli, banków, podmiotów, o których mowa w art. 15c ust. 16 pkt 3, 4, 15 i 16, instytucji finansowych w rozumieniu art. 4 ust. 1 pkt 7 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Prawo bankowe oraz podmiotów, o których mowa w art. 3 pkt 21 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi, przychody wymienione w ust. 1, z wyłączeniem przychodów, o których mowa w ust. 1 pkt 1 lit. a i f, zalicza się do przychodów innych niż przychody z zysków kapitałowych.

Zatem odmienna kwalifikacja przychodów w określonych w art. 7b ust. 1 zarezerwowana jest wyłącznie dla podmiotów wymienionych w art. 7b ust. 2 ustawy o CIT.

Państwa Wątpliwości w sprawie dotyczą ustalenia, czy Wnioskodawca swoje przychody, wymienione w opisie stanu faktycznego, powinien klasyfikować jako przychody z zysków kapitałowych, zgodnie z art. 7b ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Jak wynika z opisu stanu faktycznego oraz jego uzupełnień, Wnioskodawca nie jest ubezpieczycielem, bankiem, podmiotem, o którym mowa w art. 15c ust. 16 pkt 3, 4, 15 i 16 - instytucje finansowe w rozumieniu art. 4 ust. 1 pkt 7 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Prawo bankowe, oraz podmiotem, o którym mowa w art. 3 pkt 21 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi, zatem przepis art. 7b ust. 2 Ustawy o CIT nie znajdzie zastosowania w niniejszej sprawie, ponieważ Wnioskodawca nie jest podmiotem wymienionym w tym przepisie.

W związku z powyższym osiągane przez Państwa przychody, wskazane we wniosku, należy przeanalizować odnośnie kwalifikacji do określonego źródła przychodów na zasadach ogólnych wynikających z art. 7b ust. 1 ustawy o CIT.

Zatem przechodząc do kwalifikacji wskazanych we wniosku przychodów jakie osiągacie Państwo w ramach prowadzonej działalności Spółki należy wskazać, że osiągacie Państwo zarówno przychody, które należy kwalifikować do źródła zysków kapitałowych, określonych w art. 7b ust. 1 ustawy o CIT, ale także spośród wskazanych przychodów, znajdują się przychody, które należy kwalifikować do innych źródeł niż zyski kapitałowe.

Przechodząc zatem do pierwszej grupy przychodów zaliczanych do zysków kapitałowych, należy wskazać następujące rodzaje przychodów, które wskazali Państwo we wniosku:

 1) Wnioskodawca osiąga przychody z kontraktów swap takich jak Forex Swap Leg. Kontrakty swap polegają na tym, że pomiędzy Wnioskodawcą a partnerem jest zawierany kontrakt określający zasady wzajemnej płatności, zależne od parametru rynku, w tym przypadku kursu walut. Umowa między stronami kontraktu polega na tym, że Wnioskodawca zobowiązuje się do kompensaty partnerowi zmian umówionego parametru (tu: kursu walut). Dzięki kontraktowi, z punktu widzenia partnera parametr rynku jest stały i pozwala mu na pewniejsze planowanie budżetu, unikając wahań kursów walutowych. Wnioskodawca, przejmując na siebie ekonomiczne ryzyko kursów walutowych, osiąga przychód, gdy kurs będzie bardziej korzystny niż w dniu podpisania kontraktu a ponosi stratę gdy kurs okaże się mniej korzystny. Efekt ekonomiczny kontraktu swap można przyrównać do przychodów/kosztów z różnic kursowych.

Zatem ww. przychody powinni Państwo zaliczyć do przychodów z zysków kapitałowych zgodnie z art. 7b ust. 1 pkt 6 lit. b, bowiem z ww. opisu nie wynika, aby ww. instrument finansowy służył zabezpieczeniu przychodów lub kosztów niezaliczanych do zysków kapitałowych.

 2) Wnioskodawca osiąga również przychody ze sprzedaży udziałów spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Przychody te również powinni Państwo zaliczyć do przychodów z zysków kapitałowych, jednak zgodnie z art. 7b ust. 1 pkt 3 lit. a, bowiem przychody ze zbycia udziałów zostały literalnie wymienione w tym przepisie.

 3) Przychody z rachunku inwestycyjnego, które dotyczą wzrostu wartości oraz odsprzedaży posiadanych tytułów uczestnictwa emitowanych przez instytucje wspólnego inwestowania – inwestycje w fundusze inwestycyjne, tj. odsprzedaż tytułów uczestnictwa funduszu. Przychody te powinni Państwo zaliczyć do przychodów z zysków kapitałowych zgodnie z art. 7b ust. 1 pkt 6 lit. e. Natomiast przychody z inwestycji w obligacje, powinni Państwo zaliczyć do przychodów z zysków kapitałowych zgodnie z art. 7b ust. 1 pkt 6 lit. b ustawy o CIT.

 4) Przychody z dywidend osiągane przez Wnioskodawcę za pośrednictwem zagranicznego funduszu inwestycyjnego C. (…), który to Fundusz za powierzone mu środki nabywa na rzecz Wnioskodawcy udziały/akcje w różnych spółkach, a następnie Wnioskodawca jako właściciel udziałów/akcji otrzymuje wypłacane przez spółki dywidendy, powinni Państwo zaliczyć do przychodów z zysków kapitałowych zgodnie z art. 7b ust. 1 pkt 1 lit. a ustawy o CIT.

 5) Wnioskodawca osiąga również przychody dotyczące inwestycji w fundusze inwestycyjne, z których osiąga przychody z tytułu wzrostu wartości oraz odsprzedaży posiadanych tytułów uczestnictwa emitowanych przez instytucje wspólnego inwestowania – inwestycje w fundusze inwestycyjne, tj. odsprzedaż tytułów uczestnictwa funduszu. Przychody z tego tytułu, powinni Państwo zaliczyć do przychodów z zysków kapitałowych zgodnie z art. 7b ust. 1 pkt 6 lit. e ustawy o CIT.

 6) Wnioskodawca osiąga przychody ze sprzedaży akcji np. B. S.A.. Przychody te należy zakwalifikować do przychodów z zysków kapitałowych zgodnie z art. 7b ust. 1 pkt 3 lit. a ustawy o CIT.

W związku z powyższym ww. przychody należy kwalifikować do przychodów z zysków kapitałowych, o których mowa w art. 7b ust. 1 ustawy o CIT.

Zatem w odniesieniu do tych przychodów Państwa stanowisko jest prawidłowe.

Odnosząc się do pozostałych wskazanych we wniosku przychodów wskazać należy, że przepis art. 7b ust. 1 ustawy o CIT zawiera zamknięty katalog przychodów, które należy zakwalifikować do przychodów z zysków kapitałowych. Wskazane zostały w nim konkretne transakcje gospodarcze kreujące przychód podatkowy z zysków kapitałowych co oznacza, że wszelkie inne przychody niewymienione w tym przepisie nie będą zaliczane do tej kategorii przychodów, w związku z powyższym przychody osiągane przez Wnioskodawcę w postaci otrzymanych odsetek od lokat, przychody, które pochodzą z tytułu wzrostu lub spadku wartości inwestycji w złoto – a więc przychody ze sprzedaży złota, a także przychód z odsetek od pożyczki udzielonej spółce z ograniczoną odpowiedzialnością 24 października 2022 roku, z terminem spłaty 30 czerwca 2023 roku, oprocentowanej 9,43%, nie będą stanowić przychodów z zysków kapitałowych zgodnie z art. 7b ust. 1 ustawy o CIT, lecz przychody z pozostałej działalności operacyjnej spółki.

Natomiast przychody z tyt. dodatniej wyceny akcji np. B. S.A. nie będą w ogóle stanowić przychodu podatkowego.

Ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych, nie zawiera definicji przychodu podatkowego. Ustawodawca ograniczył się w tym zakresie do wskazania w art. 12 ust. 1 ustawy o CIT przykładowych przysporzeń, zaliczanych do tej kategorii.

Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy:

przychodami, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 14, są w szczególności otrzymane pieniądze, wartości pieniężne, w tym również różnice kursowe.

Literalna wykładnia powołanego przepisu prowadzi do wniosku, że do przychodów podatkowych zalicza się takie przychody, które w danym momencie są trwałe, definitywne i bezwarunkowe. Nie będą to zatem jakiekolwiek przychody, lecz przychody, w stosunku do których podatnikowi przysługiwać będzie prawo do ich otrzymania i które stanowić będą jego trwałe przysporzenie majątkowe. W piśmiennictwie i judykaturze przychód podatkowy identyfikowany jest z trwałym przysporzeniem majątkowym zwiększającym wartość aktywów (zob. P. Małecki, M. Mazurkiewicz, CIT. Podatki i rachunkowość – Komentarz do art. 7 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. LEX 2014). Podobny pogląd wyraził Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 12 lutego 2013 r., sygn. akt II FSK 1248/11 stwierdzając, że z istoty podatku dochodowego wynika, że jest on ciężarem publicznoprawnym od przyrostu majątkowego (dochodu), a zatem przychodem jest ta wartość, która wchodząc do majątku podatnika może powiększyć jego aktywa.

Przychodem jest każda wartość wchodząca do majątku podatnika, powiększająca jego aktywa, o ile nie została wyłączona z przychodów podatkowych, na podstawie art. 12 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

W związku z powyższym, przychody z tytułu dodatniej wyceny akcji nie generują przychodów na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Zatem Państwa stanowisko, w części dotyczącej przychodów z odsetek od lokat, ze sprzedaży złota, z odsetek od pożyczek oraz z tytułu dodatniej wyceny akcji jest nieprawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego, który Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązywał w dacie zaistnienia zdarzenia.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny/zdarzenie przyszłe sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywać się będzie ze stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego) podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

1) z zastosowaniem art. 119a;

2) w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3) z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 259 ze zm.; dalej: „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00